MEN chce obiadów dla wszystkich uczniów. Koszt: miliard. "Tyle kosztuje religia w szkole"

Publicysta Leszek Jażdżewski chwali nowy pomysł MEN - obiady dla wszystkich uczniów. Skąd wziąć na to pieniądze? To proste: 1,35 miliarda złotych wydajemy na "szerzenie wiary katolickiej".

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała powszechny system dożywiania dzieci w szkołach. W jego myśl każdy uczeń mógłby zjeść w szkole posiłek współfinansowany z budżetu centralnego. Ile potrzeba na to pieniędzy? – Ze wstępnych wyliczeń wynika, że ok. 1 mld zł rocznie. Zakładamy, że obiad dla jednego dziecka kosztuje od 5 do 8 zł – mówi Zalewska cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Nie wiadomo, jaką część ceny zapłaciłoby państwo. Nowy system miałby zacząć działać w 2019 r.

Pomysł na swoim blogu w serwisie Polityka.pl chwali Leszek Jażdżewski. I pisze, że wie, skąd wziąć pieniądze. One "są już w polskiej szkole. Wystarczy wyjąć z sejmowej zamrażarki 'Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty', znany jako Świecka szkoła".

"Dzieci jeść muszą, niezależnie od wyznania"

Jak zaznacza publicysta, Polska płaci Kościołowi rocznie 1,35 miliarda złotych za "szerzenie wiary katolickiej", które, jak pisze dalej, nie jest celem ani MEN, ani rządu. "Wybór jest prosty – czy utrzymywać absurdalną sytuację, w której płacimy z naszych podatków Kościołowi za realizowanie jego misji (nie mówię już nawet o prowadzeniu dzieci na rekolekcje, modlitwie w szkole, krzyżach w salach, czy katechezie w środku zajęć), czy przeznaczyć te pieniądze na szkolne obiady" - uważa Jażdżewski.

"Przegłosujcie obywatelski projekt ustawy o niefinansowaniu katechezy w szkołach ze środków publicznych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczcie na obiady dla każdego ucznia" - apeluje publicysta. "Dzieci jeść muszą, niezależnie od wyznania" - kończy.

W reformie wcale nie chodzi o likwidację gimnazjów. "Pod przykryciem jest nowa podstawa programowa"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (213)
MEN chce obiadów dla wszystkich uczniów. Koszt: miliard. "Tyle kosztuje religia w szkole"
Zaloguj się
 • year68

  Oceniono 61 razy 55

  Ci co minusują mają z tego korzyści, albo są pozbawieni rozumu. Innego wytłumaczenia nie ma.

 • ewa5.0

  Oceniono 48 razy 38

  Prosta sprawa,nie źycżę sobie źeby za moje podatki finansować naukę religii w szkole,na finansowanie obiadów się zgadzam!!!

 • szaja25

  Oceniono 74 razy 36

  Kiedy ten polski motłoch się obudzi i zda sprawę, że faceci w czerni niczego nie krzewią, nie ewangelizują, tylko sprzedają Wam towar pod nazwą religia. Czy cokolwiek dostaliście darmo, nie za wszystko płacicie, kupujecie sobie bajeczki. Składacie się na kościoły, plebanie(pałace), a jak już wybudujecie, to klecha mówi, że to jego kościół i komu się nie podoba to won.

 • kaczkowski12

  Oceniono 43 razy 33

  Super pomysł,niby nic nowego ale zbyt przyzwyczailismy sie do obecności Koscioła w szkołach nie zwracając uwagi na koszty.Może przedstawic propozycję albo jesz posiłek albo chodziszna religię, nkieważne jakiego wyznania,możesz też nauke religii odbywac na własny koszt spożywac za darmo posiłek.

 • ilchi

  Oceniono 37 razy 31

  Zamiast finansowac religie w szkole lepiej przywrocic dofinansowanie do cieplych posilkow oraz opieki medycznej w szkolach.

 • year68

  Oceniono 31 razy 27

  Wielki czwartek, święta. Dla nich liczy się kasa. Jest duża grupa w społeczeństwie, może nawet większa niż pisowska sekta, która czeka na załatwienie sprawy klech definitywnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX