"Polski Kościół katolicki chyba wybrał drogę PiS. Na dłuższą metę, przyniesie to porażkę"

"Liberalizm jest zły, Unia jest zła, gender jest straszny, w Smoleńsku był zamach, trzeba się bronić" - tak Tomasz Lis podsumowuje kurs dominujący wśród polskich hierarchów kościelnych.

Oczywiście, wśród polskich duchownych można, zdaniem Tomasza Lisa, znaleźć tych, którzy uważnie wsłuchują się w słowa papieża Franciszka. Ale to nie oni dominują.

"Polski Kościół katolicki chyba wybrał drogę Prawa i Sprawiedliwości. Co tam większość Polaków, najważniejszy jest twardy elektorat,. o niego musimy dbać, jego musimy utwardzać" - ocenia redaktor naczelny 'Newsweeka" w najnowszym wydaniu tygodnika.

Kurs jaki obrali polscy hierarchowie najlepiej, według Lisa, widać w wypowiedziach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który od niedawna kieruje metropolią krakowską. W wywiadzie dla 'Do Rzeczy" arcybiskup "już w pierwszym akapicie mówi o antychrześcijańskich inicjatywach, które pojawiły się pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu". Zalicza do tego np. ustawę zezwalającą na dofinansowanie in vitro i zgodę na ratyfikację konwencji antyprzemocowej, która „z samej swoje istoty  uderza w antropologię chrześcijańską”. 

"Zdaniem arcybiskupa pojęcie „Kościoła otwartego” jest pomyłką, a „przyjmując po ’89 roku zasady liberalizmu nie tylko gospodarczego, ale i moralnego, mogliśmy się jeszcze bardziej zatracić niż w czasach komuny” - cytuje Tomasz Lis.

"Pancerna brzoza"

Arcybiskup nie tylko w wywiadach dzieli się swoimi poglądami . Także z ambony wygłasza mało religijne tyrady. Na przykład na temat katastrofy smoleńskiej.

Jak przypomina Tomasz Lis, wg metropolity krakowskiego, "staliśmy się ofiarami bezwzględnej mistyfikacji, a symbolem tej mistyfikacji stała się słynna ‘pancerna brzoza’’.

"Wg niektórych, do wartości europejskich należy prawo do zabicia dziecka" - abp Jędraszewski w Wielki Piątek

Zdaniem szefa 'Newsweeka", w wystąpieniach arcybiskupa słyszymy kwintesencję poglądów dominujących wśród polskich hierarchów kościelnych. "Liberalizm jest zły, Unia jest zła, gender jest straszny, w Smoleńsku był zamach, „wsi spokojna, wsi wesoła”, dialog, jest w zasadzie zbędny, trzeba się bronić" - podsumowuje.

Lis przestrzega, że kroczenie drogą Prawa i Sprawiedliwości Kościołowi "na dłuższą metę przyniesie to historyczną porażkę".

Jędraszewski to "symbol zaściankowości polskiego Kościoła". Lis: Policzek dla tęskniących za gestem, że Kościół nie musi być ciasny, zamknięty i rydzykowy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (261)
"Polski Kościół katolicki chyba wybrał drogę PiS. Na dłuższą metę, przyniesie to porażkę"
Zaloguj się
 • zbirone

  Oceniono 35 razy 15

  Zrozumiałe są intencje tej opinii, ale tu przebijają rażąco pobożne życzenia:
  " Co tam większość Polaków,..." ?!

  to właśnie dzięki większości Polaków rządzi dziś PiS, bo wybrała ich nie tylko ta większość która na nich zagłosowała ale przede wszystkim ta większość która w ogóle nie poszła na wybory z tej prostej przyczyny, że ma swój własny kraj centralnie w dupie.

  Jeszcze inna kwestia, że media wszystkich opcji - łącznie z gazeta.pl, bo liczy się klikalność - skrupulatnie pracują na coraz większą tabloidyzację, coraz większe ogłupienie odbiorców, coraz większe zastraszenie terroryzmem; dlatego wśród ludu zapotrzebowanie na "silnych" przywódców i radykalną religię będzie rosło. Dlatego wygra PiS. Cóż tu więcej stwierdzić? AVE PiS! AVE nienawiść! AVE Marija!

 • 55kris

  Oceniono 13 razy 9

  Ani on kościół ani polski...

 • robertkiszka

  Oceniono 10 razy 8

  Apel. Czas zaczac nazywac rzeczy po imieniu dlatego zwracam sie do wszystkich o nie uzywanie zamiast slowa "religia " okreslenia "mitologia " by nadac wlasciwa range temu zabobonowi . I tak odpowiednio: Mitologia katolicka ,przdstawiciele mitologi katolickiej .wyznawcy mitologi iislamskiej ,obrzedy mitologi prawoslawnej itp itd

 • elenem

  Oceniono 12 razy 8

  Tak... przyniesie to porażke Kościoła ! Widać tak ma być.

 • lekur

  Oceniono 52 razy 8

  Niestety to kler rządzi a PiS i pad są wykonawcami. Zostaje nam zerwanie konkordatu i sekularyzacja zagranicznych majątków

 • keramwistagano

  Oceniono 7 razy 7

  Ofiary katolskiej indokrynacji laczcie sie, wystepujcie masowo z instytucji, ktora wam chce wasza wolna wole, dana od Boga, zabrac.
  W Boga wierzyc to jedno, a dawac sie manipulowac tzw, kosciolowi to drugie. Nie namawiam do ateizmu, ale przyjrzyjcie sie krytycznie tej organizacji, uzurpujacej sobie monopol na duszpasterstwo, prawde i moralnosc, Tego w tej instytucji nie znajdziecie

 • Leszek Krajewski

  Oceniono 9 razy 7

  W katastrofie smoleńskiej tak wysoko wybili się od ziemi że aż musieli wylądować na brzozie z "antenką".Tak to jest jak się myśli o niebie a ziemi nie widzi...

 • tag1

  Oceniono 12 razy 6

  Po wyborach w 2019 rozgonimy cały ten bajzel czarnych na skwerze Wyszyńskiego, niech spadają do Watykanu sługusy obcego państwa

 • ruter77

  Oceniono 14 razy 6

  Boże Mój Boże dlaczego opuściłeś naród Polski a pozwalasz FARYZEUSZOM (mieniących się dostojnikami kościoła) podszywać się pod Boga i okradać, wyzyskiwać oraz oszukiwać społeczeństwo Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX