''Biskupi wytknęli władzy, że sianie nienawiści jest niechrześcijańskie''. Żakowski o głosie Epipskopatu

Episkopat zabiera głos ws. patriotyzmu i nacjonalizmu. I wytyka: Różnorodność kulturową, regionalną czy polityczną próbuje zmieścić w uproszczonym schemacie ideologicznym.

- Ciekaw jestem jak PiS przyjmie do wiadomości list biskupów z okazji 3 maja, o którym pisze dziś ''Rzeczpospolita'' - zastanawiał się w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

''Rz'' pisze dziś, że biskupi przed świętem Konstytucji 3 maja opublikują dokument ''Chrześcijański kształt patriotyzmu''. W tym liście biskupi piszą, że wobec ''głębokiego sporu politycznego patriotycznym obowiązkiem powinna być refleksja nad językiem, jakim opisujemy naszą ojczyznę''. Apelują także o angażowanie się w dzieło społecznego pojednania, ułagodzenie emocji i zwracają uwagę, że patriotyzm różni się od ideologii i nacjonalizmu

I dalej: Różnorodność kulturową, regionalną czy polityczną próbuje zmieścić w uproszczonym schemacie ideologicznym. 

- Bardzo ciekawe. Mogłoby wskazywać, że księża biskupi chcą wskazać władzy, że sianie nienawiści i wrogości, obojętności na cierpienie uchodźców i mniejszości, ludzi różniących się od statystycznego Polaka, jest złe. I że trzeba ich traktować po chrześcijańsku i że tym władza powinna się zajmować - powiedział Żakowski.

To pierwszy taki głos Episkopatu od dawna. Wcześniej KEP był krytykowany, że milczy m.in. ws. łamania konstytucji.

TOK FM PREMIUM