''Biskupi wytknęli władzy, że sianie nienawiści jest niechrześcijańskie''. Żakowski o głosie Epipskopatu

Episkopat zabiera głos ws. patriotyzmu i nacjonalizmu. I wytyka: Różnorodność kulturową, regionalną czy polityczną próbuje zmieścić w uproszczonym schemacie ideologicznym.

- Ciekaw jestem jak PiS przyjmie do wiadomości list biskupów z okazji 3 maja, o którym pisze dziś ''Rzeczpospolita'' - zastanawiał się w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

''Rz'' pisze dziś, że biskupi przed świętem Konstytucji 3 maja opublikują dokument ''Chrześcijański kształt patriotyzmu''. W tym liście biskupi piszą, że wobec ''głębokiego sporu politycznego patriotycznym obowiązkiem powinna być refleksja nad językiem, jakim opisujemy naszą ojczyznę''. Apelują także o angażowanie się w dzieło społecznego pojednania, ułagodzenie emocji i zwracają uwagę, że patriotyzm różni się od ideologii i nacjonalizmu

I dalej: Różnorodność kulturową, regionalną czy polityczną próbuje zmieścić w uproszczonym schemacie ideologicznym. 

- Bardzo ciekawe. Mogłoby wskazywać, że księża biskupi chcą wskazać władzy, że sianie nienawiści i wrogości, obojętności na cierpienie uchodźców i mniejszości, ludzi różniących się od statystycznego Polaka, jest złe. I że trzeba ich traktować po chrześcijańsku i że tym władza powinna się zajmować - powiedział Żakowski.

To pierwszy taki głos Episkopatu od dawna. Wcześniej KEP był krytykowany, że milczy m.in. ws. łamania konstytucji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (173)
''Biskupi wytknęli władzy, że sianie nienawiści jest niechrześcijańskie''. Żakowski o głosie Epipskopatu
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 59 razy 47

  Polecam panom Biskupom zapoznanie się z wykładnią słowa "hipokryzja". Całe lata szczują na wszystkich z którymi im nie po drodze, nie przestając pluć z ambony na Żydów,Gejów, Imigrantów, przeciwników politycznych, a teraz im nienawiść przeszkadza obłudnikom. Chyba w końcu zauważyli, że zbierają to co zasiali i budzą obrzydzenie wśród normalnych ludzi.

 • 123waz

  Oceniono 42 razy 28

  ...i powiedzieli to w kilka dni po spadku sondażowym PISu, a to obłudnicy !

 • wikal

  Oceniono 33 razy 25

  Episkopat obejrzał ostatnie sondaże i już podwija ogon, żeby zapewnić sobie miękkie lądowanie i żeby dochody nie spadły! Nic z tego czarna mafio! Zapamiętamy wam wasze milczenie, gdy niszczono TK, siano nienawiść na miesięcznicach, obrzucano Polaków wyzwiskami, zawłaszczano media publiczne czy klepnięto haniebną ustawę o zgromadzeniach. I wiele innych przestępstw z łamaniem konstytucji na czele.

 • arvelli_net

  Oceniono 32 razy 24

  ... kościół katolicki jest taką bardzo powolną machiną która liczy wpierw na wymarcie świadków naszych czasów, potem liczy że ciemny lud to kupi, następnie udaje głupiego,potem zaczyna się zastanawiać co "z tym" zrobić! A przecież to proste, pedofila napiętnować i wydalić ze swoich szeregów, wydac władzom, złodzieja też, pijaka też! Proste zachowania społeczne a jakże skuteczne! I nie być hipokrytami, nie kryć w swoich szeregach homoseksualistów, pedofilów, złodziei! A ci co w bogactwa obrośli napiętnować, odebrać majątki i wywalić na zbity pysk! Wszyscy purpuraci do wymiany, prawda panie hoser, panie dziwisz?

 • jezierskiadam

  Oceniono 25 razy 23

  Tylko partia antyreligijna ma szansę na odsuniecie od władzy PiS.
  Program:
  1) Zerwanie konkordatu.
  2) Usunięcie religii ze szkół i przedszkoli.

 • sclavus

  Oceniono 22 razy 20

  ... a zaczną od siebie???
  Uspokoją Jędraszewskich, Hoserów, czy innych Meringów i ... Rydzyka, w pierwszym rzędzie???
  Jeśli nie, to o czym ten list???

 • larsek

  Oceniono 30 razy 20

  Widzą, ze notowania PIS spadają to chcą zmienić flagę!

 • surfer6

  Oceniono 24 razy 20

  Biskupowie to se mogą ... Ważne jest to co w tej, i każdej innej, kwestii sądzi Ojdyr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX