''29 kwietnia w Warszawie odbył się pokaz siły polskiego faszyzmu i słabości państwa, które z nim flirtuje''

- ONR ''gorszy się'', kiedy nazywa się ich faszystami. Wszak są ''tylko narodowcami''. Ta pośrednia legitymizacja faszyzmu jest niebezpieczna. Daje ekstremistom i draniom moralną i polityczną ochronę - pisze prof. Jan Hartman.

- 29 kwietnia w Warszawie odbył się pokaz siły polskiego faszyzmu i słabości państwa, które temu faszyzmowi nie tylko nie umie się przeciwstawić, lecz samo z nim, za sprawą rządzącej partii, flirtuje - pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl prof. Jan Hartman.

Tego dnia, w sobotę, przez centrum Warszawy przeszedł marsz ONR, skrajnie nacjonalistycznej organizacji, której członkowie obchodzili 83. rocznicę istnienia swojej organizacji. "Śmierć wrogom ojczyzny", ''Znajdzie się kij na lewacki ryj'', ''Wielka Polska narodowa'' - takie m.in.hasła padały podczas niego.

Tuż przed marszem Episkopat opublikował dokument, w którym potępia nacjonalizm, sprzeciwiając się podawaniu go za patriotyzm.

Zdaniem Hartmana to sygnał, że Kościół będzie zdolny rozliczyć się z kompromitującymi go, powtarzającymi się faszystowskimi ekscesami z udziałem księży. - Można mieć wszelako nadzieję, że na razie nie będziemy oglądać ONR w kościołach, a księża w rodzaju Natanka czy Międlara będą siedzieć cicho - pisze Hartman.

Etyk członków ONR nazywa wprost ''faszystami''. Choć jak pisze ONR ''gorszy się'' kiedy nazywa się ich w ten sposób. - Wszak to żadni „faszyści”, a tylko „narodowcy”. Ta pośrednia legitymizacja faszyzmu, pod marnym pretekstem, iż formalnie ów się od faszyzmu odcina, jest bardzo niebezpieczna, dając ekstremistom i draniom moralną i polityczną ochronę - ubolewa Hartman.

Skąd to się wzięło w kraju, którego stolica 70 lat temu została zrównana z ziemią przez hitlerowców? - Winni nawrotu faszyzmu jesteśmy wszyscy. Nie tylko konserwatyści i prawica. Wszyscy zaniedbaliśmy młodzież i patrzyliśmy przez palce na przestępczość ukrytą za parawanem działalności politycznej. Wszak mamy demokrację, czyż nie?  - pisze Hartman.

Cały wpis na blogu>>

Jak PiS przyjmie pełen aluzji i przygan list biskupów

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (304)
''29 kwietnia w Warszawie odbył się pokaz siły polskiego faszyzmu i słabości państwa, które z nim flirtuje''
Zaloguj się
 • plastus82

  Oceniono 70 razy 60

  A pamiętacie w latach 30 ubiegłego wieku marsze brunatnych koszul? Tak samo się to zaczynało. Swoją drogą Hitler też był nikczemnego wzrostu.

  Faszyści ONRowcy, PISuary walące moczem... te skrajne ruchy trzeba powstrzymać, inaczej zaczną nam mówić jak mamy myśleć co czytać i z kim się spotykać.

 • ziggybum

  Oceniono 62 razy 54

  Wszystko ma być wielkie - ojczyzna, bóg, honor, ego, egoizm, flagi, marsze, przemowy i czyny. Tylko móżdżki są ptasie.

 • herbb

  Oceniono 45 razy 39

  Narodowe prawactwo jest zawsze skrajnie oburzone gdy przyrównuje się ich
  do Hitlera i nazistów. To absurdalne skojarzenie krzyczą i zaraz dodają, że
  NSDAP miało przecież w swojej nazwie słowo SOCJALISTYCZNY,
  mające ich zdaniem jednoznacznie dowodzić lewicowej ideowości tej partii.
  Co ciekawe słowo NARODOWY jest już przez nich ignorowane
  ale mniejsza o to. Prześledźmy sobie za Wikipedią podstawy ideologiczne
  nazizmu. Odłóżmy na bok pangermanizm i volkizm jako że nie mają one
  charakteru uniwersalnego. Znajdziemy tu:

  Antysemityzm,
  Antykomunizm,
  Homofobię,
  Faszyzm,
  Nacjonalizm,
  Militaryzm,
  Szowinizm,
  Rasizm,
  Imperializm,
  Korporacjonizm

  A teraz kochani odpowiedzcie z czym, oprócz może korporacjonizmu,
  walczą nasi ONRowcy? Proszę nie rozmydlać tematu rozpisując się
  na temat innych zjawisk z jakimi walczy polska prawica. Pytanie dotyczy
  wyłącznie podstaw ideologicznych nazizmu. Przy czym za wiarygodną walkę uznajemy piętnowanie tego samego zjawiska również po swojej stronie.
  Jeśli murzyn walczy z białymi rasistami a z czarnymi rasistami się kumpluje,
  to nie oznacza że walczy z rasizmem. W ten sposób dojdziemy do tego czy Hitlerowcy byli tacy źli, bo ich ideologia i metody były złe czy dlatego że stali
  po przeciwnej stronie a od ONRowców różnili się tym, czym różnią się
  kibole Legii od kiboli Widzewa.

 • Ptr 002

  Oceniono 54 razy 36

  Co trzeba mieć w głowie, żeby czcić faceta, który 70 lat temu bez wahania wysłałby dziadków tych chłopców do piekła.

 • kacikacinka

  Oceniono 47 razy 31

  Boże!!!Wygląda to STRASZNIE!!!Strach pomyśleć,do czego są zdolni tacy NIENAWISTNI LUDZIE!Sam wyraz twarzy odstrasza!Skąd biorą się tacy ludzie?

 • freud1

  Oceniono 33 razy 29

  "Najmniej wartościowym natomiast rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem nią się odznacza, ten zdradza brak cech indywidualnych, z których mógłby być dumny, bo w przeciwnym wypadku nie odwoływałby się do czegoś, co podziela z tyloma milionami ludzi. Kto ma wybitne zalety osobiste, ten raczej dostrzeże braki własnego narodu, ponieważ ma je nieustannie przed oczyma. Każdy jednak żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego akurat narodu; odżywa wtedy i z wdzięczności gotów jest bronić πυξ και λαξ [rękami i nogami] wszystkich wad i głupstw, jakie naród ten cechują".
  Schopenhauer

 • stachkaz47

  Oceniono 43 razy 29

  Potem się dziwią że Francuzi nazywają POLAKÓW FASZYSTAMI.
  A CO TO JEST JAK NIE MARSZ FASZYSTÓW.

 • margoked

  Oceniono 36 razy 24

  Właśnie oglądam niemiecki film "Fala" o szkolnym eksperymencie dotyczącym autokracji.... prowadzącej szybką drogą do faszyzmu- polecam... jednym z pierwszych elementów jest DYSCYPLINA... spójrzmy na zdjęcie powyżej... kolejnym krokiem mundurowanie, kolejne zdjęcia.... MASZEROWANIE RÓWNYM KROKIEM... wspólne okrzyki o smerci dla wrogów...trzeba czegoś więcej?? Chyba tylko ofiar
  Kiedy zarazimy się ospa, nie musimy głębokich badań, wystarczy parę symptomów... tu także symptomy są obiektywne...

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 21

  Obrońcy faszyzmu śpią ? Do dzieła !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX