Święto Flagi? Święto Konstytucji? ''Są oderwane od rzeczywistości. Wszyscy teraz myślą o majówce i grillu''

Dyskutujemy o odcieniach czerwieni na fladze, spieramy się o określenia jak ''rozetka'' czy ''kotylion'', a zapominamy o tym, co naprawdę istotne - o sednie święta - mówi w ''Rz'' dr Janusz Sibora.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi, zaraz potem święto Konstytucji 3 Maja. Podczas tych dwóch świąt mamy przerost form oficjalnych. Otrzymujemy od polityków ''sos bez ryby'', a przecież rytuał to nie tylko szlachetny pomnik pamięci, ale początek każdej narracji, źródło metakomentarza do polityki - mówi w wywiadzie dla ''Rzeczpospolitej'' dr Janusz Sibora, badacz dziejów dyplomacji i protokołu dyplomatycznego.

- Dyskutujemy o odcieniach czerwieni na fladze, spieramy się o określenia jak ''rozetka'' czy ''kotylion'', a zapominamy o tym, co naprawdę istotne - o sednie święta. Nie mamy obecnie nowoczesnego ceremoniału państwowego, tak jak to było w dwudziestoleciu międzywojennym - mówi Sibora.

Badacz ceremoniału państwowego ubolewa, że Dzień Flagi i święto Konstytucji 3 Maja są oderwane od rzeczywistości. - My teraz raczej myślimy o majówce, grillu i kiełbaskach. Wiedza o symbolach narodowych jest niewielka - ubolewa dr Sibora.

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu ''Rzeczpospolitej''>>

Żakowski: Najgorsze jest to, że w ''Uchu Prezesa'' jest tak dużo realizmu

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (70)
Święto Flagi? Święto Konstytucji? ''Są oderwane od rzeczywistości. Wszyscy teraz myślą o majówce i grillu''
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 32 razy 26

  "Wiedza o symbolach narodowych jest niewielka - ubolewa dr Sibora."
  Jasne, jesli czegokolwiek brakuje w tym kraju, to dyskusji o symbolach narodowych, narodzie, fladze, honorze, pomnikach, bohaterach i reszcie bogoojczyznianej mitologii.
  Kiedy w koncu podyskutujemy o spoleczenstwie obywatelskim, solidarnosci spolecznej, naszej roli w UE i kierunku, w jakim powinien rozwijac sie ten kraj?

 • krynolinka

  Oceniono 30 razy 24

  Radny osiedlowy z PiS-u w Szczecinie."Biało-czerwone przejście dla pieszych znieważa symbole Polski". Tak się rodzi obłęd..

 • tece92a

  Oceniono 15 razy 11

  Majówkowe grillowanie powinno być patriotyczne,poprzedzone odczytaniem apelu smoleńskiego.

 • borsuk07

  Oceniono 10 razy 8

  no to może lepiej święto " Grill Majówkowy "

 • walkirrr

  Oceniono 13 razy 5

  konstutucja 3 maja ?? Dla przeciętnych, współczesnych ludzi takie rzeczy to prehistoria więc nic dziwnego ze to święto ma jedynie znaczenie dnia wolnego od pracy, równie dobrze mozna obchodzić rocznice hołdu pruskiego, unii lubelskiej i odsieczy wiedeńskiej

 • spam_box

  Oceniono 9 razy 3

  Dzień flachi dobrze się wpisuje w cebulackie pojmowanie świętowania.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 19 razy 3

  "Wszyscy teraz myślą o majówce i grillu'', nie wszyscy. Ci bardziej spostrzegawczy, widzą co władza (od 27u lat) próbuje z obywatelami robić.
  Miała być "druga Japonia", "druga Irlandia". Mamy Bangladesz Europy.

 • safelogica

  Oceniono 4 razy 2

  Święta państwowe oraz kościelne przebiegają według tego samego schematu, ucywilizowały się. Pierwszy i Trzeci Maja - Inauguracja sezonu grillowania. Boże Ciało - do weekend czerwcowy, czyli kilka dni picia w plenerze. Wniebowzięcie Maryi - 15 sierpnia, weekend sierpniowy - pożegnanie grillowego lata.
  Ale władza publiczna myśli inaczej i pomyśleli aby pozamykać permanentne święto kupczenia i w niedziele pozamykac sklepy, oczywiście aby Polak poszedł do kościółka, dał na tacę, pokazał sąsiadom, że żone wyprowadza na spacer. Nic z tego nie wyjdzie władzy, Polak będzie świętował po swojemu. I bardzo dobrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX