Trzy lata więzienia dla polityka za kłamstwo? Tego chce łódzki KOD

- Wpadłem na ten pomysł z bezsilności i wściekłości na to, co wygadują politycy w mediach - mówił w TOK FM Krzysztof Dudek, członek KOD, pomysłodawca projektu ''Kłamstwo polityczne''.

Łódzki KOD chce zmian w kodeksie karnym, wkrótce będą zbierane podpisy pod inicjatywą ''Kłamstwo polityczne''. KOD chce kar więzienia dla polityków, którzy naumyślnie wprowadzają opinię publiczną w błąd.

Jakich chcą zmian? Np. Art. 231 b par.1 brzmi: „Kto będąc funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 par. 13 świadomie przekazuje nieprawdziwe informacje wprowadzając opinię publiczną w błąd, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W projekcie KOD odpowiedzialności karnej podlegać mają również osoby pełniące funkcje w organach partii politycznych, stowarzyszeń fundacji i innych podmiotów prowadzących działalność polityczną. Karą miałby być orzeczony przez sąd zakaz pełnienia funkcji publicznych.

- Tak naprawdę chodzi o to, by znaleźć instrument do obrony obywateli przez oczywistymi kłamstwami polityków i osób sprawujących funkcje polityczne - wyjaśniał Krzysztof Dudek, członek KOD, pomysłodawca projektu ''Kłamstwo polityczne''. - Polityk jest osobą zaufania publicznego, pełni funkcje, która powoduje określone konsekwencje dla obywateli, a wszystkie zawody (zaufania publicznego) podlegają odpowiedzialności karnej - wyjaśniał. I dodał, że chodzi o celowe wprowadzanie w błąd i oczywiste kłamstwa.

- Już dość tego. Ja wpadłem na ten pomysł z bezsilności i wściekłości na to, co wygadują politycy w mediach - dodał Dudek.

Co sądzisz o pomyśle kar więzienia za kłamstwa?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM