Czy nauczyciele są przygotowani do uczenia w zreformowanej szkole? [ZAPOWIEDŹ DEBATY ''USŁYSZ SWOJĄ SZKOŁĘ'' W ŁODZI]

Łódź będzie największym miastem w Polsce, w którym reforma edukacji wejdzie w życie z mocy ustawy, a nie na podstawie uchwały rady miasta. To efekt konfliktu władz miasta z kuratorem oświaty i jeden z tematów wieczornej debaty ''Usłysz Swoją Szkołę'' 25 maja w Teatrze Nowym.

Miasto zapowiedziało, że przygotowania do reformy ruszą dopiero, kiedy wprowadzające ją ustawy będą na stole. Prezydent podpisał je w styczniu, dlatego dopiero wtedy ruszyły zorganizowane przez magistrat konsultacje społeczne – zdaniem „Solidarności” za późno. Okazały się jednocześnie jednymi z większych w kraju. Uczestniczyło w nich ponad 8 tys. osób. Czas do uchwalenia tzw. nowej sieci szkół samorządy miały do końca marca. Miasto przygotowało propozycje, ale żeby je uchwalić, potrzebna była pozytywna opinia kuratora. Ten zaproponował w niej m.in., żeby w 4 przypadkach przekształcić gimnazja w podstawówki, a w 3 włączyć gimnazja do podstawówek.

Miasto uznało, że kurator nie ma prawa o tym decydować i zamiast ostatecznie uchwalić sieć szkół, opinię kuratora zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kurator uznał, że decyzja rady jest polityczna, a miasto nazwało kuratora urzędnikiem PiS.

Brak uchwały oznacza, że od września 2017 r. żadne gimnazjum w mieście nie zostanie przekształcone w inną szkołę – samodzielne placówki zostaną zlikwidowane, a te w zespołach szkół zostaną włączone do szkół, z którymi tworzą zespoły.

O powołaniu nowych szkół miasto zdecydowało odrębnymi uchwałami. Powstaną 4 nowe podstawówki i jedno liceum – ale dopiero w 2018 r. Tu kurator wydał opinię pozytywną.

Magistrat szacuje, że na wdrażanie reformy w ciągu 5 lat wyda do 80 mln zł – na odprawy i dostosowanie budynków – i zapowiada, że o każdą złotówkę zwróci się do minister edukacji, bo jak dotąd miał nie dostać od rządu żadnych dodatkowych pieniędzy. Tymczasem kurator dziwi się szacunkom urzędu miasta, a MEN zapewnia, że pieniądze na reformę są.

Podczas wieczornej debaty porozmawiamy też o szkoleniach nauczycieli z nowej podstawy programowej. Część pracowników ośrodków metodycznych przyznaje, że materiały szkoleniowe przekazane przez MEN są niewystarczające.

8. debata akcji Usłysz Swoją Szkołę odbędzie się 25 maja o godz. 18 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93). Tym razem chcemy rozmawiać o tym jak są przygotowani nauczyciele do reformy? Czy będą mieli szanse zapoznać się z nową podstawą programową? Jakie trudności czekają personel szkolny od 1 września w związku ze zmianą roczników uczniów w szkołach?

Swój udział w debacie potwierdzili:

- Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi ds. edukacji

- Janusz Jan Moos, dyrektor Łudzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

- Grzegorz Wierzchowski, Łódzki Kurator Oświaty

Prowadzenie: Joanna Mąkosa, dziennikarka TOK FM

Debata z udziałem publiczności jest transmitowana na żywo na antenie i profilu radia na Facebooku.

Debata ''Usłysz Swoją Szkołę'' w Bydgoszczy - fragmenty

DOSTĘP PREMIUM