"Robienie z obcych szczątków dowodu okłamywania rodzin przez ówczesny rząd, jest nieuprawnione"

"Szczątkom należy się godne traktowanie. Wszystkim. Te ,'obce' też są dla kogoś drogie. Ktoś też nad nimi płacze. I cierpi, że zostały dodane do innych 'obcych'" - pisze na blogu Adam Szostkiewicz. Publicysta "Polityki" był i jest przeciwnikiem ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

"Gdyby nie zarządzona przez PiS ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej, wdowa po gen. Kwiatkowskim mogłaby trwać w żałobie niezakłóconej. Ale okazało się wskutek ekshumacji, że w trumnie pochowano szczątki także innych ofiar. Media publikują wypowiedź wdowy na ten temat. Bardzo emocjonalną, ale nie wypada jej komentować, bo bliskim wolno więcej" - ocenia Adam Szostkiewicz.

Media poinformowały, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znajdowały się szczątki kilku innych ofiar. "Wiem, jak do tego mogło dojść. Po katastrofie smoleńskiej był totalny bałagan" - ocenia Paweł Deresz

To niepotrzebne

Adam Szostkiewicz nigdy nie krył, że jest przeciwnikiem pomysłu, by ekshumować szczątki wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Jak przekonuje, "grzebanie w szczątkach wydaje mi się już do niczego niepotrzebne".

"Na dodatek w naszej kulturze mamy zasadę rigor mortis. Szczątkom należy się godne traktowanie. Wszystkim. Te ,'obce' też są dla kogoś drogie. Ktoś też nad nimi płacze. I cierpi, że zostały dodane do innych ,'obcych'" - pisze na blogu.

I przypomina wypowiedzi ks. Henryka Błaszczaka, który był w Moskwie po katastrofie i towarzyszył bliskim ofiar w identyfikacji.  "Zastanawiał się, czy nie należałoby wszystkich szczątków pochować we wspólnym grobie, a nad nim postawić pomnik ich pamięci. Kto wie, czy to nie był pomysł, który mógłby nas wszystkich wyzwolić z smoleńskiej traumy" - ocenia Szostkiewicz.

Polityka na pierwszym planie

Pomysłodawcy ekshumacji szczątków wszystkich ofiar nie brali i nie biorą pod uwagę emocji rodzin. Nie wysłuchali sprzeciwu części rodzin, które nie zgadzają się na otwieranie grobów. Bo stawką w tej grze są interesy polityczne.

"Robienie z obcych szczątków dowodu okłamywania rodzin przez kogokolwiek, a zwłaszcza przez ówczesny rząd, jest nieuprawnione. Społeczeństwo dojrzało w większości do wyjścia z traumy i żałoby smoleńskiej, politycy, którzy na traumie i żałobie budują swoją pozycję, mu w tym nie pomagają, tylko jakby wciąż je zawracają na mary" - komentuje na blogu Adam Szostkiewicz.

"Parodia polskiego mesjanizmu" - Kowal tłumaczy, w co gra PiS

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (101)
"Robienie z obcych szczątków dowodu okłamywania rodzin przez ówczesny rząd, jest nieuprawnione"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 32 razy 20

  Co to jest za chory naród...
  Chory z nienawiści.
  Wstyd.
  Dosyć tego ujadania nad trumnami, ekshumacji, plugawych oskarżeń o zdradę.
  Co za dzika, barbarzyńska swołocz...

 • helena1481949

  Oceniono 29 razy 5

  po katastrofie w Lesie Kabackim, nikt nie robił dramatu przy pochówkach. Bo to były normalne czasy, normalni ludzie, autentycznie cierpiący z powodu utraty bliskich.

 • skandy5

  Oceniono 29 razy 5

  Przecież chodzi o to by nikt nie pytał o prawdziwego sprawce katastrofy.

  Piloci prosili o wybór lotniska zapasowego ze względu na brak warunków do lądowania, za chwilę próbowali lądować.

  Na życzenie/żądanie stewardesy??

 • qznia

  Oceniono 25 razy 3

  Szostkiewicz odlatuje , w swoim zaślepieniu i zacietrzewieniu.
  Daleki jestem od widzenia w Smoleńsku czegoś więcej niż katastrofy - jednak działania po katastrofie, również w aspekcie sekcji zwłok, pobrania próbek do badań itd, rozdzielenia zwłok, odseparowania n/n części zwłok
  wskazują na bałagan i "ruskie ciarachostwo".
  Wszystko było do naprawienia w Polsce, zwłoki przyjeżdzały i były rozwożone na swoje cmentarze.
  Wystraczyło otworzyć trumny aby patomorfolog pobierał próbki i jeszcze raz ponownie sprawdził co znajduje się w trumnie.
  Dziś nie byłoby problemu nie byłoby paliwa do spekulacji.
  powiedzmy jasno Państwo Polskie nie zdało egzaminu z tym co zrobiło międzt 11 a 18 kwietnia.
  Sprawnie wyszło tylko przejęcie BBN przez Bronkoidalnych.

 • krzysiek-kot

  Oceniono 17 razy 3

  Nienawiść, nienawiść... "chory naród", "barbarzyńska swołocz", "ścierwojadom", "łajno pisowskie" - takie rzeczy się toleruje. Niech tylko ktoś napisze źle o islamie, to wtedy od razu afera i kasowanie komentarzy.

 • jakub13579

  Oceniono 25 razy 3

  Czy zachowania polskich katolików aby na pewno mają coś wspólnego z chrześcijaństwem? Z przed pięćdziesięciu lat z lekcji religii zapamiętałem, że po śmierci człowieka, dusza opuszcza ciało i jako nieśmiertelna udaje się w zaświaty. Każda wg. zasług. Do nieba czyśca albo piekła. Natomiast ciało jest bez znaczenia bo z prochu powstało i w proch się obróci.
  Dzisiejsze hece smoleńskie urządzane przez pis, świadczą o tym katechizm katolicki mają w głębokim poważaniu, a najważniejsze jest to w której trumnie znajduje się która ręka, albo nie daj Boże noga. To podła i obrzydliwa zmiana.

 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 13 razy 3

  W skrócie: nawet jeśli rząd Tuska kłamał wszystkim to nie znaczy, że okłamał rodziny ofiar! To logiczne!

 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 21 razy 3

  To wina Kaczyńskiego!
  Osobiście nawkładał szczątki innych osób do trumien, tylko po to, by nieudolnie próbować skompromitować rząd Tuska!

 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 17 razy 3

  "Gdyby"? Gdyby włoska straż przybrzeżna nie wypływała aż do morskiej granicy Libii, a media tego nie nagłaśniały "uchodźcy" tonęli by w spokoju! Ta sama logika!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX