Usłysz Swoją Szkołę - finałowa debata edukacyjnej akcji radia TOK FM w Warszawie [ZAPOWIEDŹ]

W czwartek 1 czerwca kończymy cykl debat dot. reformy edukacji. Finałowe spotkanie - otwarte dla publiczności - w warszawskim barze Studio.

Jakiego obywatela wychowa szkoła po reformie edukacji? – to pytanie zadamy ekspertom podczas ostatniej odsłony akcji ''Usłysz Swoją Szkołę''. Za nami 8 miast, kilkanaście godzin debat i rozmów z ekspertami, samorządowcami, nauczycielami i kuratorami, przed nami finałowa debata w barze Studio przy Placu Defilad 1 w Warszawie.

Na pewno nie zabraknie pytań o problemy edukacyjne stolicy. Kilka dni temu minister Anna Zalewska mówiła o 17 tysiącach nowych miejsc pracy dla nauczycieli.

''Jakby ktoś mi podciął skrzydła''

Podczas naszej edukacyjnej podróży po Polsce dowiadywaliśmy się, że praca jest, ale to najczęściej kilka dodatkowych godzin, w różnych, często oddalonych od siebie szkołach. W Warszawie najlepiej widać to w gimnazjum nr 30 na Pradze Północ, które zostaje włączone do sąsiedniego technikum geodezyjno-drogowego. - Pracuję w szkole 26 lat i nie wyobrażam sobie zaczynać wszystkiego od początku - mówi Katarzyna Czernicka, nauczycielka plastyki w GP nr 30. - To może być mój ostatni rok w szkolnictwie. Czuję się jakby ktoś podciął mi skrzydła - dodaje.

- My nie widzimy tych miejsc pracy, niech je nam Pani minister pokaże, bo prawda jest taka, że zostajemy z 3-4 godzinami, a to jakieś 300 zł pensji. Kto się za to utrzyma? – pyta retorycznie Anna Bednarczyk, nauczycielka języka polskiego polskiego w GP nr 30.

Gdzie pomieścić przedszkolaki?

Brak miejsc w przedszkolach i dostosowanie szkół do zmian po reformie edukacji - to główne problemy z jakimi mierzy się z kolei warszawski samorząd. Mimo miejskiej kampanii, która zachęcała do posyłania sześciolatków do szkół, ponad połowa rodziców zdecydowała się zostawić swoje dzieci w przedszkolach. - Dzieciaki sześcioletnie zostaną w przedszkolach, a dzieci młodsze, 4-letnie będą miały zajęcia w salach przygotowanych na przyjęcie dzieci przedszkolnych, ale w budynkach gimnazjów czy w szkołach podstawowych – tłumaczy Joanna Gospodarczyk, dyrektor biura edukacji stołecznego magistratu.

Na dostosowanie szkół do przyjęcia maluchów, ale także 7 klas powiększającej się podstawówki, czyli m.in. przygotowanie pracowni przedmiotowych tylko w tym roku miasto wyda 60 mln złotych. W wyniku przekształcenia gimnazjów od września w Warszawie powstanie 31 nowych podstawówek.

Czwartkowa debata

Podczas wieczornej debaty w Barze Studio porozmawiamy o wychowaniu obywatelskim w kontekście nowej podstawy programowej z przedmiotów humanistycznych i poszukamy odpowiedzi na pytanie nie tylko z jaką wiedzą uczeń powinien wchodzić w dorosłe życie, ale także jakie role w nowej szkole będą mieli uczeń i nauczyciel i jaką społeczność tworzy szkoła.

Udział w debacie potwierdzili:

- Włodzimierz Paszyński - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, zadania z zakresu edukacji

- Andrzej Sosnowski mazowiecki wicekurator oświaty

- Maciej Podbielkowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, historyk, autor podręczników do WOS, publicysta, Dział Edukacyjny Muzeum Powstania Warszawskiego

- Ewa Korulska, dyrektorka Społecznego Gimnazjum Startowa w Zespole Szkół Bednarska, nauczycielka języka polskiego

Startujemy o godz,. 18, wstęp na debatę jest wolny, można przyjść, zadać pytanie albo przesłać je na: szkola@tok.fm i za pomocą aplikacji mobilnej Mikrofon TOK FM. Transmisja na żywo w radiu i na profilu radia TOK FM na Facebooku.

Relacje z poprzednich debat TUTAJ>>

8 czerwca o godz. 18 na antenie radia TOK FM wywiad Joanny Mąkosy z minister edukacji Anną Zalewską.

DOSTĘP PREMIUM