IPN nie będzie świętować rocznicy wyborów 4 VI. ''Bo nie jest okrągła''. Prezydent na festynie

Instytut Pamięci Narodowej nie planuje żadnych obchodów - przypadającej w niedzielę - 28. rocznicy wyborów czerwcowych. Jak mówi prezes IPN-u, Jarosław Szarek to nie jest okrągła rocznica.

IPN - jak poinformował prezes Szarek - skupia się w tym roku na upamiętnieniu 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, która chciała obalenia komunistów, a nie zawierania z nimi kompromisów.

W tym roku 4 czerwca nie przypada w okrągłą rocznicę, więc tej daty specjalnie nie przypominamy. Ale pamiętajmy, że 4 czerwca 1992 roku to obalenie rządu Jana Olszewskiego, który podjął się na wiele lat przed powołaniem Instytutu Pamięci Narodowej trudnego zadania rozliczenia się z agenturą komunistyczną

- mówi Szarek w rozmowie z TOK FM.

Przypomnijmy - rząd Olszewskiego upadł z nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. "Noc teczek" zbitka słów została stworzona w latach 90. przez prawicowych dziennikarzy. Odwołano wtedy rząd Jana Olszewskiego, nieposiadającego większości parlamentarnej, na wniosek z końca maja przedstawiony przez Unię Demokratyczną - największej partii w Sejmie. Rząd został odwołany większością 273 głosów przeciw 119. Wniosek o odwołanie został złożony po przyjęciu przez Sejm na wniosek Janusza Korwin-Mikkego ws. przyjęcia uchwały lustracyjnej. Jednak sama UD już od połowy maja przygotowywała się do odwołania rządu. Więcej o mitach dot. ''nocy teczek''>>

B. prezydenci apelują: Świętujmy 4 czerwca

O świętowaniu rocznicy pierwszych wolnych wyborów, które były początkiem transformacji ustrojowej w Polsce, nie słychać też ze strony Kancelarii Premiera. Jak pisze tygodnik ''Polityka'' brak inicjatywy rządu Beaty Szydło skłonił byłych prezydentów Polski do reakcji.

Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa apelują we wspólnym liście: „Bądźmy tego dnia widoczni, przypnijmy biało-czerwone kokardy narodowe, wywieśmy flagi, zorganizujmy okolicznościowe spotkania. Pokażmy wspólnie, jak istotną wartością jest dla nas odzyskana wolność. Bądźmy tego dnia razem!”.

W niedzielę 4 czerwca wypadają Zielone Świątki. Prezydent Andrzej Duda tego dnia będzie w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie wraz z żoną weźmie udział w VII Festynie Rodzinnym „Spotkanie z Błogosławionym”.

"Parodia polskiego mesjanizmu" - Kowal tłumaczy, w co gra PiS

DOSTĘP PREMIUM