''W nowej podstawie nie ma słowa Holocaust. Nie ma ani jednego tekstu o tolerancji'' [PO DEBACIE 'USŁYSZ SWOJĄ SZKOŁĘ']

Temat wychowania i tego, jak do kształtowanie młodego człowieka jest przygotowana szkoła zdominował ostatnią, dziewiątą debatę radia TOK FM poświęconą edukacji w ramach naszej akcji.

Uczestnicy ostatniej z cyklu debat ''Usłysz Swoją Szkołę'' - nauczyciele, urzędnicy i mazowiecki wicekurator oświaty - rozmawiali o tym, kogo ma wychować współczesna szkoła.

Pedagodzy tłumaczą, że niezależnie od ich osobowości, kształtując młodego człowieka muszą bazować na podstawie programowej, słowach-kluczach i kanonie lektur. Zdaniem nauczycielki i dyrektorki Społecznego Gimnazjum Startowa, Ewy Korulskiej, podstawy programowe nie nadążają za rzeczywistością. - Nie ma ani jednego tekstu, który by dotyczył tolerancji. Zestaw lektur jest archaiczny, to są rzeczy, które ja miałam w szkole. Nie ma mowy o antysemityzmie, nie ma słowa Holocaust - mówiła.

Podstawy programowej bronił mazowiecki wicekurator oświaty, Andrzej Sosnowski. - Są ''Chłopcy z placu broni", są poeci dwudziestolecia czy współczesnych jak Tadeusz Różewicz. Nie odbierajmy autonomii nauczycielom - apelował.

Część nauczycieli przekonywała, że w coraz bardziej restrykcyjnej szkole na autonomię - coraz trudniej sobie pozwolić.

Więcej o akcji ''Usłysz Swoją Szkołę''

W czwartek 8 czerwca o godz. 18 na antenie radia TOK FM  wywiad Joanny Mąkosy z minister edukacji Anną Zalewską.

DOSTĘP PREMIUM