''Wojtyła byłby oburzony, gdyby recenzowano jego spektakle bez oglądania''

- Karol Wojtyła byłby oburzony, gdyby ktoś recenzował jego przedstawienia bez oglądania. W konkordacie nie ma zapisu, żeby hierarchowie recenzowali spektakle i cenzurowali je - mówił w TOK FM

Nie ustają protesty przed warszawskim Teatrze Powszechnym. Przeciwko spektaklowi ''Klątwa'' protestują nie tylko środowiska religijne i prawicowe, ale również ONR - organizacja skrajnie nacjonalistyczna.

Protestujących oburza scena w spektaklu - którego nie widzieli - w którym aktorka symuluje seks oralny z postacią podobną do Jana Pawła II.

- Kardynał Stanisław Dziwisz orzekł, że ''Klątwa'' jest bluźniercza. Radziłbym kardynałowi, żeby przypomniał sobie, że był sekretarzem Karola Wojtyły, człowieka teatru - dramatopisarzem, aktorem. Wojtyła byłby oburzony, gdyby ktoś recenzował jego przedstawienia bez oglądania albo oceniał jego teksty bez czytania. W konkordacie nie ma zapisu, żeby hierarchowie recenzowali spektakle i cenzurowali je - mówił w TOK FM Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej, do niedawna dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

To tam pod koniec 2015 roku wybuchła afera o spektakl ''Śmierć i dziewczyna'', w którym mieli występować aktorzy porno. Doszło do protestów. W sprawie interweniował również świeżo powołany na stanowisko min. kultury Piotr Gliński.

Wolność sztuki nie ma granic

- Gdzie jest granica wolności w sztuce? - pytał prowadzący audycję ''A teraz na poważnie'' Mikołaj Lizut. - Wolność nie ma granic. Na pewno nie powinni jej wyznaczać politycy - dodał.

To świat jest skandalem, wywołuje hekatomby. Artyści krytycznymi wypowiedziami ostrzegają nas przed paranojami, do których doprowadzają nieodpowiedzialni politycy. To oni są zagrożeniem dla naszej rzeczywistości, dla świata

- ocenił Mieszkowski.

Gliński łamie prawa człowieka

- Sztuka bez demokracji sobie poradzi, demokracja bez sztuki - nie - mówił Mieszkowski. Jego zdaniem minister kultury i dziedzictwa narodowego łamie prawa demokratyczne artystów do swobody artystycznej, które są zapisane w różnych traktatach unijnych. - W świetle jupiterów polski premier, minister kultury łamie prawa człowieka - ocenił Mieszkowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (61)
''Wojtyła byłby oburzony, gdyby recenzowano jego spektakle bez oglądania''
Zaloguj się
 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 15 razy 5

  są na Ziemi ludzie,dla których nie ma żadnych granic przyzwoistości,intymności,taktu czyli ogólnie pisząc-dobrego wychowania.ciludzie rozumią zycie wg zasady-nie ma żadnych granic.jest to typowe spojrzenie socjopatyczne

 • keram2225

  Oceniono 30 razy 4

  pisowskie buractwo się rozszczekało... nie trafia do nich prosty komunikat - nie podoba się, to nie oglądaj, przymusu nie ma.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 28 razy 4

  Od tygodnia wysyp prawicowych trolli.
  Widać prawicowe portale są już tak denne, że nawet niezbyt rozgarnięci prawacy wolą tutaj czytać i komentować.

 • passtorian

  Oceniono 5 razy 3

  Mieszkowski dokladnie wie ,ze Wojtyla bylby oburzony. I pewnie reczy za to wlasna glowa. Bo... ma kontakty pozagrobowe. Nastepny komik.

 • szmul.bender

  Oceniono 11 razy 3

  Kiedys zadałem to pytanie - co by się działo gdyby zamiast JP2 była ustawiona np statua Martina Luthera Kinga albo Mandeli.
  Karol W nie miałby pretensji gdyby recenzowano jego sztuki bez oglądania - po 5 minutach każdy wiedziałbyże są to niestrawne gnioty. (uprzedzam ew pytania - tak jest, oglądałem)

 • kat-kk

  Oceniono 13 razy 1

  Po okupacji watykańskiego PIS ,Trybunał Stanu będzie pracował na 3 zmiany.

 • sss9

  Oceniono 13 razy 1

  w sumie trudno jest o tym dyskutować, bo nie bardzo jest z kim, a bardziej z czym. no bo jeżeli ta zła kultura i jej wszelkie emanacje są lewicowe, to pokażcie mi tą dobrą, czyli prawicową, która byłaby na tyle interesująca, atrakcyjna i dydaktyczna, żeby rozpalić jakąkolwiek intelektualną dyskusję, wątpliwość, spór.
  brunatne marsze z pochodniami? rekonstrukcje rzezi dla rozrywki gawiedzi? msze z afrykańskim wskrzesicielem umarłych za kasę na stadionach? malarstwo religijne?
  że kato-disko-polo, które jest kulturalnym kuriozum, to wiem, ale co więcej? coś, co ma rzeczywistą wartość? bo przecież na rzyg smoleńskich trumien nikogo na Świecie nie złapiecie. co masz, prawico?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX