W Oświęcimiu powstanie nowe muzeum. Sellin: Wspieramy inicjatywę "Sprawiedliwych spod Auschwitz"

- Ministerstwo kultury wspiera powstanie muzeum "Sprawiedliwych spod Auschwitz" - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Jarosław Sellin. Jak dodał wiceminister kultury, "w straszliwej opowieści, która jest w Muzeum Auschwitz-Birkenau brakuje opowieści o tym, co się działo wokół obozu, a działy się rzeczy heroiczne".

Jarosław Sellin pytany w Radiu TOK FM o plany utworzenia koło Muzeum Auschwitz-Birkenau nowego muzeum "Sprawiedliwych spod Auschwitz", powiedział, że ma ono przypominać o Polakach, którzy pomagali więźniom nazistowskiego obozu. - Inicjatywa była oddolna od stowarzyszeń i organizacji tam funkcjonujących i od starosty - dodał Sellin.

Wokół Auschwitz działy się rzeczy heroiczne i ważne

Jak mówił wiceminister kultury, wokół obozu "działy się rzeczy heroiczne i ważne". - Uznaliśmy, że warto to zrobić, ponieważ w tej straszliwej opowieści, która jest w Muzeum Auschwitz-Birkenau brakuje tej opowieści dodatkowej, co się działo wokół Auschwitz-Birkenau. Ten obóz nie funkcjonował w próżni. Działały organizacje konspiracyjne, była realna pomoc więźniom. Sam Witold Pilecki i jego słynna ucieczka nie wzięła się znikąd, to była pomoc zewnętrzna. Jest o czym opowiadać - powiedział Sellin.

Zobacz też: Muzeum Sprawiedliwych spod Auschwitz opowie o dobrych Polakach

Wiceminister kultury zdradził, że muzeum "Sprawiedliwych spod Auschwitz" ma powstać w budynku Lagerhaus, który w czasie wojny był wykorzystywany przez esesmanów na magazyn, a który jest w pobliżu byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

W pomoc więźniom zaangażowanych było bardzo wielu mieszkańców Oświęcimia i okolic. W sumie ok. 1,2 tys. osób. W otoczeniu obozu działał oddział AK. W konspirację angażowała się m.in. PPS oraz ludowcy.

DOSTĘP PREMIUM