Aborcja wróci jesienią. Biskupi dali Godek zielone światło. 'Inicjatywę przyjęli z zadowoleniem'

Biskupi polecają modlitwie inicjatywę ''Zatrzymaj aborcję'' i popierają zbieranie podpisów. To wyraźna zmiana frontu. Poprzednio, gdy sprawa przerywania ciąży była na tapecie, trzymali dystans.

Kaja Godek, liderka Fundacji Życie i Rodzina, od miesięcy forsuje swoją inicjatywę, by zakazać aborcji ze względu na wady płodu. Dziś przerywanie ciąży w Polsce jest dopuszczalne jeśli także, gdy jest ona wynikiem czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) lub sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki. Jak zapowiada Godek w ''Rzeczpospolitej'' ''projekt jest już prawie gotowy, trwają prace nad uzasadnieniem''. Projekt ma być złożony w sierpniu w Sejmie. Jeśli zostanie zebranych 100 tys. podpisów, zajmą się nim posłowie.

Inicjatywa ''Zatrzymaj aborcję'' trwa od kilku miesięcy, trwa poszukiwanie wolontariuszy, którzy mają zbierać podpisy. Sejmowa batalia Godek to nie nowość. Nowe jest to, że biskupi poparli jej inicjatywę. Do teraz wypowiadali się jedynie jako obrońcy tzw. życia poczętego''.

Hasztag w komunikacie KEP

Dwudniowe posiedzenie Konferencji Episkopatu w Zakopanem poświęcone było nie tylko kwestii pedofilii w Kościele, ale i m.in. aborcji. Jak czytamy w komunikacie po spotkaniu, poruszona była również sprawa przerywania ciąży.

Biskupi podtrzymują wołanie o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia. Podczas zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z obywatelską inicjatywą „#ZatrzymajAborcję”, mającą na celu większą ochronę życia dziecka poczętego w perspektywie powiększającego się zakresu eugeniki prenatalnej. Biskupi polecają modlitwie tę inicjatywę i popierają zbieranie podpisów.

Mniej radykalni niż Ordo Iuris

Jesienią ub. r., kiedy pojawił się projekt Ordo Iuris, w którym oprócz zakazu aborcji była też mowa o karach więzienia, biskupi orzekli, że nie popierają karania kobiet przerywających ciążę. Hierarchowie kościelni również niechętnie zgadzali się na to, by podpisy pod projektem zbierano przed kościołami.

Biskupi na tak, prezes na tak

W projekcie Godek zapisu o karach dla kobiet nie ma. Inicjatywa została przyjęta z zadowoleniem.

Cieszymy się, że za propozycją stoją kobiety. Dotąd zarzucano nam, że faceci w czarnych sukienkach próbują coś narzucać polskim kobietom

- mówi ''Rz'' jeden z hierarchów.

Jak czytamy w ''Rz'' również prezes PiS Jarosław Kaczyński ''nie zgadza się na zabijanie dzieci''. Sejm mógłby zająć się projektem już na początku 2018 r.

Wiosną 2016 wybuchły masowe protesty przeciwko zaostrzaniu prawa regulującego przerywanie ciąży. Odbyła się seria protestów przed Sejmem. Kulminacją był Czarny Poniedziałek - ogólnopolski strajk kobiet. 

Cały artykuł w dzisiejszej ''Rzeczpospolitej''

Wyznanie Przybysz zaszkodzi Czarnemu Protestowi? Wielowieyska: Jeżeli feministki będą "jechały na ostro"...

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (195)
Aborcja wróci jesienią. Biskupi dali Godek zielone światło. 'Inicjatywę przyjęli z zadowoleniem'
Zaloguj się
 • maxym9

  Oceniono 75 razy 33

  Kaja Godek - bardziej zimnej i antykobiecej kobiety w wieku rozrodczym nie znam.

 • ginztonickiem

  Oceniono 66 razy 28

  Widać ginekolodzy w podziemia aborcyjnego mają silne lobby w kościele i u tej Godek. Ciekawe ile odpalają im od zabiegu.

 • supermarjan

  Oceniono 26 razy 20

  aborcja to gwarantowana przegrana a moze i rewolucja.
  nawet zatrzymanie arabii moze tu nie wystarczyc.
  wlasciwie dym z aborcja to jest jedyny 'wyczyn' ktory moze skasowac zyski polityczne z zatrzymania arabeski poza granicami...
  i teraz pytanie NAPRAWDE wierzycie w to ze kaczor jest az tak glupi?
  ergo: nie bedzie to gooovno nawet dyskutowane w sejmie! a czarnuchom sie każe cicho siedziec: "stulcie gęby - bo przegramy a PO wpusci wam tu islam i za 30 lat mozecie interes zamykac!"
  powinno wystarczyc.

 • adaml78

  Oceniono 59 razy 19

  Kaja Godek jest najbardziej wredną z pisowsko-kościelnych mocherów. Sama urodziła Downa , więc chce uszczęśliwić siebie tym, że inne kobiety też Downy będą msuiału urodzić.
  Westrętny typ bezwględnej mściwej baby-katoliczki.

 • tomasz.rze

  Oceniono 56 razy 18

  Najśmieszniejsze są kobiety, które w patriarchalnym KK szukają pozwolenia mężczyzn na zajmowanie się kobiecymi sprawami.

 • benusek

  Oceniono 15 razy 13

  Biskupi niech się modlą za owieczki swoje bo kościoły pustaki zaczynają świecić a to oznacza brak gąsek na stołach .

 • spyderman2

  Oceniono 51 razy 13

  cześć pisie komuszki.
  ile dzieci ma kłamczyński syn komunisty, który chce decydować o dzieciach innych??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX