"Wykorzystywanie GROM do szkolenia obrony terytorialnej to więcej niż absurd" - ocenia b. dowódca

Płk Dariusz Zawadka przyznaje, że do "dziś ma zgagę" po kolacji w restauracji Sowa i Przyjaciel. "Poniosłem publiczne i zawodowe konsekwencje obecności na tej kolacji" - mówi "Polityce" b. dowódca GROM.

Dariusz Zawadka był w słynnej restauracji ze Sławomirem Nowakiem i Andrzejem Parafianowiczem. Były dowódca GROM pracował był wtedy wiceprezesem państwowej spółki PERN.

W rozmowie z dziennikarzem "Polityki" Juliuszem Ćwieluchem, przyznał, że jedzenie mu smakowało. Ale do dziś "ma zgagę".

"W sprawie nielegalnych nagrań występowałem jako pokrzywdzony. Nie byłem zbyt wylewny w czasie tego spotkania, co dzięki uprzejmości nagrywających każdy może sprawdzić w internecie. Poniosłem publiczne i zawodowe konsekwencje obecności na kolacji w restauracji Sowa i Przyjaciele. Być może po tym wywiadzie również będę musiał ponieść jakieś konsekwencje, ale nie mam zamiaru milczeć, bo oddałem GROM kawał swojego życia i zdrowia i nie chciałbym, żeby to poszło na marne" - mówi.

Niewygodni Cichociemni?

Dariuszowi Zawadce, który kierował jednostką GROM przez dwa lata, nie podobają się decyzje podejmowane przez kierujących wojskiem. Pomysł, by elitarna jednostka była wykorzystywana do szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, uważa za  "więcej niż absurd".

"Nie uczyni to Polski bezpieczniejszą, wręcz przeciwnie. A o aspekcie finansowym tego pomysłu szkoda w ogóle mówić. GROM powinien być jak najdalej od politycznych gierek" - uważa pułkownik, który był jednym z pierwszych żołnierzy przyjętych do tworzonej na początku lat 90. jednostki.

"Brak kompetencji jest znakiem firmowym ekipy, która przejęła MON" - ocenia były szef Sztabu Generalnego>>>

Zawadka nie kryje się też z krytykowaniem obecnego dowództwa GROM. Wytknął Mariuszowi Pawlukowi, że "w imię oportunizmu nie zaangażuje się w święto patronów jednostki - cichociemnych", ale decyduje o udziale żołnierzy w uroczystościach poświęconych żołnierzom wyklętym.

"Oburza mnie ta gra historią i dzielenie bohaterów na swoich i nie swoich. Miałem ten zaszczyt, że osobiście poznałem kilku cichociemnych, na czele ze świętej pamięci gen. Bałukiem. Byli to wielcy patrioci, którzy poświęcili ostatnie lata swojego życia jednostce. (...) Nie wahali się poświęcić życia dla kraju. Dzisiejszy dowódca boi się narazić swoim politycznym patronom i bojkotuje doroczny zjazd cichociemnych" - ocenia płk Zawadka.

Płk Mariusz Pawluk objął dowództwo GROM w marcu. To trzeci dowództwa elitarnej jednostki od czasu wygrania przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów w 2015 roku.

"Mundur wróci do polskich domów" - obiecuje dowódca obrony terytorialnej>>>

Siemoniak: Macierewicz jak Al Capone. Ta afera go pogrąża

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (33)
"Wykorzystywanie GROM do szkolenia obrony terytorialnej to więcej niż absurd" - ocenia b. dowódca
Zaloguj się
 • rotterdamus

  Oceniono 21 razy 5

  I ponownie "szpung" : " Warto rowniez zapoznac sie historia Husarii byli to przeciez amatorzy(...)"
  Cóż za forma i błyshkotliwość!! Nie po raz pierwszy wypowiedź odzwierciedla pełnię ...autora!
  ...................
  Śmieciowe wypociny "szpunga" ( nie od dziś) powinny przejść do historii netu, jako ewenement.
  - Kloaka, co wypływa wszędzie, mimo tego nie robi zwarcia i nikt jej nie zwalcza. Nowatorskie gooowno w formie pseudo publicystyczne. Nijaki Kabotyn z wiarą na bycie pierwszoligowym Pantofelkiem à la : Jam jest tym Polskim głosem, bom zamieszkiwał, tu i tam...a żem wszędzie Ii tylko śmieciem , pławię się w bezimiennym Necie.
  Oj "szpungu' czy warto za "cosik tam...) Tak dać się sku...ć??!!
  Ps. Jeżeli masz to w DNA to sorry

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 3

  antoś myśli tak : (wersja dla ciemnego ludu) GROM to jest nasz "towar eksportowy" - tak ich nauczą że poradzą sobie z specnazem :) (wersja o której nie mówi) GROM to jest nasz "towar eksportowy" - musimy zachować pozory - przecież to będzie nasze zomo do pałowania kodowców :)

 • szpung

  Oceniono 37 razy 3

  Warto rowniez zapoznac sie historia Husarii byi to przeciez amatorzy ktorzy sami ponosili koszty uzbrojenia i rekrut szkolil sie pod okiem profesjonalistow.

 • molibden01

  Oceniono 6 razy 2

  Antoni przeszedł samego siebie. Pytam, gdzie są w tym kraju psychiatrzy i co robi SKW? Podobno ma oddział analiz?

 • marcinmarcin12

  Oceniono 1 raz 1

  A co to szkodzi jak gromowcy pobiegaja sobie od czasu do czasu po lasach. Sami moze sie czegos naucza bo desanty na Kaliningrad nie wydaja sie prawdopodobne. A ciezkiej jednostki nie powstrzymaja. Moze zrobia troche szkod jakm sie rozprosza i spytaja chlopakow gdzie jest wrog.

 • getz54

  Oceniono 11 razy 1

  Po takiej czystce w LWP jaką zrobił Macierewicz, nie ma się czemu dziwic. Odejście w tak krótkim czasie tylu generałów i pułkowników, starszych oficerów, odpowiedzialnych za wyszkolenie bojowe, za przygotowanie ogółne zołnierzy, za logistykę, za wspołpracę rodzajów wojsk itd. itd. skończyło się tak samo jak w stadninach koni arabskich. GROM to jedyna jeszcze formacja, której zołnierze coś potrafią, znają się na swojej robocie, dlatego niepokoi fakt uzycia ich do szkolenia harcerzy weekendowych z WOT. Po co tej formacji taka specjalistyczna wiedza i umiejętności jakie posiadają zołnierze GROM-u ? Jak takiej przypadkowej zbieraninie bezrobotnych rolników, młodziezówki PiS-u, aktywistów ONR, kiboli, bez stosownych badań psychologicznych, bez sprawdzenia predyspozycji do tej słuzby, przekazac umiejętności zarezerwowane dla GROM, MI-5, SPECNAZU, DELTY, SEALS ?? Zadaniem wojsk OT będzie pomoc powodzianom, pogorzelcom, strazy pozarnej w gaszeniu pozarów lasów, ochrony krawęzników podczas miesiączki prezesa, procesji bozego ciała itd. Chyba ze w załozeniu dobrejzmiany WOT zastąpi ZOMO i będzie słuzyło do pacyfikowania protestów obywatelskich, pałowania manifestantów, więc umiejętnośc walki wręcz, atakowania znienacka, kamuflazu, im się przyda. Moze WOT ma byc uzyty przez Macierewicza do przewrotu wojskowego?
  Republika Bananas of Poland wystawi te jednostki do walki z policją polityczną Błaszczaka broniącej ,,władzy raz zdobytej,, przez dobrązmianę. W tym chorym kraju kazdy scenariusz jest mozliwy. Ponoc Macierewicz w rozmowie z sekretarzem obrony USA poprosił Amerykanów o bombę atomową, zapewniając, ze wyłącznie do uzytku wewnętrznego...........

 • szpung

  Oceniono 37 razy 1

  W Donbasie sie sprawdzilo, przeciez OT to wyciagniecie wnioskow, chocby ze skutecznoscia amatorow z ISIS, ktorzy bronia Mosulu od ponad pol roku. Przypomnie rozniez iz Stalingradu bronili w roznych fazach tej bitwy absolutne zoltodzioby.

 • kromekatomek

  Oceniono 4 razy 0

  To tak jakby Kubica dorabiał na kursach nauki jazdy w Pcimiu Dolnym.

 • kzet69

  Oceniono 10 razy 0

  A co tu kogo dziwi? GROM jest jedną z nielicznych jednostek wojskowych polskich, których Rosjanie się autentycznie obawiają. Świetnie wyszkolony, wyposażony, zdolny do działań dywersyjnych na głębokich tyłach wroga. Trudno więc by rosyjska agentura zarządzająca obecnie MON nie rozwaliła takiej jednostki, Putina trzeba zadowolić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX