Minister finansów Watykanu, doradca Franciszka z zarzutami o molestowanie nieletnich

Kardynał George Pell usłyszał zarzuty związane z molestowaniem nieletnim. Oskarżenia dotyczą wydarzeń z lat 70. XX wieku. Pell został wezwany do powrotu do Australii.

Australijski kardynał od lat pracuje w Watykanie. Od lutego 2014 roku - decyzją papieża Franciszka - jest pierwszym prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Zasiada też w Radzie Kardynałów, która doradza papieżowi.

Pell to najwyższych rangą hierarcha Kościoła katolickiego, któremu postawiono zarzuty dotyczące molestowania. Jego ofiarami miały być dzieci z parafii, w której posługiwał jako wikariusz w latach 70. XX wieku.

Nim pojawiły się oskarżenia o molestowanie, Pell obwiniany był o tuszowanie przypadków nadużyć seksualnych, kiedy był arcybiskupem Melbourne.

Jesienią ubiegłego roku prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii Stolicy Apostolskiej został przesłuchany w Watykanie przez policjantów z Australii.

Kardynał George Pell ma stawić się w Melbourne na przesłuchaniu 18 lipca.

Dane dotyczące molestowania dzieci przez katolickich księży w Australii są szokujące. Specjalna australijska królewska zajmująca się problemem ujawniła na początku roku, że średni wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,6 roku u chłopców. Zidentyfikowano blisko 1900 sprawców.

Zawzięty krytyk. Miłośnik luksusu

Hierarcha z Australii dal się poznać jako konserwatysta i krytyk papieża Franciszka.

"Należał do najbardziej prominentnego szeregu papieskich oponentów na obydwu synodach 2014 i 2015, kiedy to stanowczo bronił katolickiej doktryny w zakresie etyki małżeńskiej przed rozwodnieniem. Gromko pomstował przeciwko poluzowaniu paragrafów, wykluczających rozwodników od sakramentu komunii świętej, a homoseksualistów kościelnego błogosławieństwa" - przypominał  prof. Arkadiusz Stempin.

Kardynał z Australii zasłynął też z wystawnego trybu życia. Lubił latać pierwszą klasą, a sutanny i garnitury zamawiał w najlepszych rzymskich krawców. "W tym zakresie przypisem jest tylko zakup umywalki za 4600 euro" - ocenił politolog i watykanista prof. Arkadiusz Stempin.

Co zrobi Franciszek?

Papież wielokrotnie pokazał, że nie zamierza przymykać oczu na zjawisko pedofilii w Kościele. Powołała - między innymi - specjalnej komisję watykańską do ochrony nieletnich przed pedofilią.

W liście apostolskim z wiosny 2016 roku ogłosi,  że biskupi, którzy tuszowali przestępstwa pedofilii, będą mogli być usuwani ze stanowisk.

Do postawienia zarzutów australijskiemu kardynałowi, najwyższym hierarchą kościelnym oskarżonym o molestowanie nieletnich był były nuncjusz apostolski na Dominikanie, b. arcybiskup - Józef Wesołowski, zdymisjonowany przez papieża po ujawnieniu zarzutów.

Wesołowski zmarł w 2015 roku w Rzymie.

TOK FM PREMIUM