"Czysto instrumentalne" wykorzystywanie religii. Prymas senior krytycznie o miesięcznicach

"Czy śp. pan prezydent Lech Kaczyński akceptowałby formę obchodów żałoby, która zamiast jednoczyć, dzieli ostro społeczeństwo?" - pyta abp Henryk Muszyński w rozmowie z "TP". Prymas senior krytykuje PiS za upolitycznienie żałoby po ofiarach katastrofy smoleńskiej.

Były prymas Polski brał udział w uroczystościach żałobnych w kwietniu 2010 roku.Jak wspomina w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym", "głęboka i prawdziwa była żałoba, która objęła cały naród i budziła nadzieję, że uda się ponad podziałami uczynić nowy początek". 

Po siedmiu latach od katastrofy smoleńskiej, podziały nie tylko nie znikły. Pogłębiły się.

Abp Henryk Muszyński przyznał, że "dotkliwie" to odczuwa. Uważa, że do pogłębienia podziałów w społeczeństwie przyczyniło się upolitycznienie pamięci i żałoby o ofiarach katastrofy prezydenckiego tupolewa.

Najbardziej chyba jaskrawym przykładem są organizowane przez PiS miesięcznice. "Jest faktem, że czasowe połączenie pamięci religijnej i modlitwy za ofiary katastrofy z marszem pamięci, tzw. miesięcznicą, budzi coraz więcej wątpliwości i staje się źródłem protestów, a w konsekwencji coraz głębszych podziałów społecznych" - mówi arcybiskup w rozmowie ze Stanisławem Zasadą w "TP".

Hierarcha podkreśla, że część obchodów miesięcznic, czyli msza w warszawskiej katedrze, ma charakter "wyraźnie religijno-kultyczny".

"Ale comiesięczne marsze pamięci organizowane na Krakowskim Przedmieściu przez środowisko związane z PiS noszą znamię manifestacji narodowo-politycznej. Posługiwanie się w czasie tych obchodów symbolami i znakami religijnymi ma charakter czysto instrumentalny" - uważa były prymas Polski i metropolita gnieźnieński.

"Mnie osobiście bulwersuje niespokojne pytanie: czy śp. pan prezydent Lech Kaczyński akceptowałby formę obchodów żałoby, która zamiast jednoczyć, dzieli ostro społeczeństwo?”- pytał abp Muszyński.

Żałoba polityczna

Prymas senior zwraca uwagę na to, że "to rodziny zmarłych mają najpełniejsze prawo decydować, jak ma być czczona pamięć najbliższych". A nie wszystkie rodziny zgadzają się na upolitycznianie żałoby.

"Ten sposób świętowania budzi też sprzeciw  w szerokich kręgach społecznych. Nawet przy najlepszej woli trudno go znać za autentyczny wyraz żałoby i pamięci o zmarłych" - ocenił abp Muszyński w rozmowie z "TP".

Obowiązki chrześcijanina

Były prymas krytykuje też rządzących polityków za postawę wobec uchodźców. Rząd PiS konsekwentnie sprzeciwia się przyjmowaniu ludzi, którzy uciekli z państw gdzie trwają wojny. Nie przekonują go apele społeczników i Kościoła, z papieżem Franciszkiem na czele. 

"Polska premier podrzuciła Zachodowi plan czystek etnicznych, deportacji, segregacji religijnej">>>

"Jako kraj w większości katolicki i reprezentowany przez polityków katolickich mamy szczególne zobowiązanie, by się otworzyć na przyjmowanie osób będących w skrajnej sytuacji . (...) Jako Polacy i chrześcijanie mamy prawo oczekiwać od naszych władz wiarygodnych gestów dobrej woli i niezamykania się na tragiczny los uchodźców, w dodatku często z odwołaniem się do argumentów mało przekonujących czy wręcz niewiarygodnych" - stwierdził abp Muszyński. 

"Jak można deklarować katolickość i nazywać uchodźców 'towarem'?" - pyta Kraśko

Według duchownego, "znamię propagandy" nosi "wykorzystywanie jednostkowych wypadków przemocy, utożsamianie terroru z losem imigrantów i poszerzanie wrogości na całe grupy i społeczności". Zdaniem arcybiskupa. przez to "stajemy się niewiarygodni jako partnerzy dialogu, ludzie, a nade wszystko jako chrześcijanie".

Abp Muszyński żałuje, że rząd nie idzie nawet na małe ustępstwa, w swojej antyuchodźczej polityce. Nie chce zgodzić się nawet na korytarze humanitarne, dzięki którym ofiary wojny mogłyby trafiać do polskich szpitali na leczenie.

Polityczna gra wokół przyjmowania uchodźców przynosi konkretne skutki. Według sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", 61 proc. Polaków nie popiera forsowanego przez Kościół pomysłu uruchomienia korytarzy humanitarnych. Najwięcej przeciwników takiego rozwiązania jest wśród wyborców Kukiz'15 i PSL.

"Jedźcie do Syrii czy Iraku, spotkajcie kobiety i dzieci uciekające przed wojną. Proszę pojechać, zobaczyć, zrozumieć...">>>

Gowin mówi o "nasyceniu imigrantami w Polsce zwłaszcza z krajów islamskich". A Kraśko: Gdzie?!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
"Czysto instrumentalne" wykorzystywanie religii. Prymas senior krytycznie o miesięcznicach
Zaloguj się
 • tlen69

  Oceniono 24 razy 2

  Zgadzam się z prymasem Muszyńskim, który wie, że Konstytucja rozdziela państwo od kościoła (praktyk religijnych). Kto nie zna tradycji religijnych, ten zachowuje się tak, jak widzimy polityków PiS w miesięcznice - flagi ze znakami partyjnymi, hasła i mowa nienawiści stricte polityczna i nacjonalistyczna ?

 • kurnadziad

  Oceniono 30 razy 2

  Jaroslaw Kaczyński niechże sobie miesiaczkuje do woli, AL: w swoim domu - nie na ulicy oraz ZA SWOJE PIENIADZE, a nie za pieniadze podatnika, w tym MOJE!!!

 • marudna.maruda

  Oceniono 40 razy 2

  Na pewno prezes swoimi żałobnymi pieniami przed pałacem prezydenckim naród dzieli i napuszcza na siebie, ale też wyraźnie widać, że taka forma rozpaczy przemawia do coraz mniej licznej gawiedzi. Większość widzów w tej szopce to poszukiwacze sensacji albo osoby, które stawiły się na rozkaz polskęzbawcy. Kościół, wbrew słowom prymasa seniora ma z tym wiele wspólnego, bo od początku tuż po katastrofie na tej szopce piecze swoją smakowitą pieczeń, więc nie postawi szlabanu na nadużywanie religijnych symboli. Zresztą "dzięki" krzyżowaniu Polski symbolami w szkołach, przedszkolach, urzedach itp. te symbole mocno się zdewaluowały.

 • sepia1111

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół katolicki w Polsce jest sam sobie winny! Partie polityczne zagnały polski kler do zagrody jak te stado owiec. A wierni wychodzą po mszach z kościoła i wielu już nie wróci, a takich co nie wrócą będzie coraz więcej, więcej i więcej ! A hierarchowie nadal sobie grabią swoimi durnymi wypowiedziami w mediach i na ambonach.

 • klikon55

  Oceniono 33 razy 1

  Mam nadzieję, iż treść wypowiedzi została uzgodniona z pis i rydzykiem. KK w Polsce przestał istnieć jako samodzielna jednostka wyznaniowa i został podporządkowany partii i zakonnikowi.

 • jggc

  Oceniono 23 razy 1

  kiedy KK pozostanie w kościele a nie "wszędzie"

 • 39marpik

  Oceniono 8 razy 0

  Jeżeli proboszcz parafii z Legionowa publicznie twierdzi że nie nawoływał do miłości bliźniego to znaczy że to nie jest Kościół Rzymsko Katolicki ale już PIS-katolicki.

 • Agnieszka Mieszka

  Oceniono 36 razy 0

  Karakan na tej fotce wygląda jakby wszedł na szafot i zaraz miał zadyndać

 • do100jnik

  Oceniono 5 razy -1

  prymasowi nie wolno powiedzieć 'nekrofilia politytczna z nadużyciem wiary'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX