Rekordowa liczba policjantów obsługiwała miesięcznicę smoleńską. Ile to kosztowało? Jeszcze liczą

2,3 tys. osób - rekordowa liczba funkcjonariuszy zabezpieczała 87. miesięcznicę smoleńską i towarzyszącą jej kontramifestację obywateli RP. Koszt całej akcji poznamy w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

We wczorajszej miesięcznicy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie brały udział ok. 2 tys. osób. W kontrmanifestacji ok. 2,5 tys.. 2,3 tys. policjantów w tym zestawieniu robi wrażenie.

Funkcjonariusze brali udział nie tylko w ochronie, ale i w przygotowaniu całego przedsięwzięcia, czyli m.in. ustawianiu barierek i zabezpieczenia w ruchu drogowym. - Ale musimy doliczyć jeszcze inne koszty (radiowozy, sprzęt techniczny) - mówi rzecznik stołecznej komendy, Sylwester Marczak. Podsumowanie może zająć nawet dwa tygodnie.

Ale już wiadomo, że będzie to wysoka kwota. Warto też pamiętać, że liczba policjantów zabezpieczająca smoleńskie miesięcznice sukcesywnie wzrasta.

Politycy PiS, którzy już wymyślili - jak poradzić sobie z tym problemem. Wśród pomysłów jest zmiana ustawy o zgromadzeniach w taki sposób, aby można było obciążyć kosztami ochrony kontrmanifestantów.

Lider Obywateli RP odpowiada: Mariusz spokojnie, zabulę. Mogę ciężko pracować do końca życia, żeby zapłacić>>

W trakcie wczorajszej manifestacji policja wylegitymowała 106 osób. Do sądu skierowano 44 wnioski o ukaranie w związku z wykroczeniami - dodaje Marczak.

Chodzi m.in o usiłowanie zakłócenia legalnej manifestacji, używanie słów wulgarnych pod adresem policjantów, a także próby zakłócenia aktu religijnego. Według wstępnych ustaleń jedna z osób miała podawać się za policjanta i legitymować innych , a druga z nich ukradła torbę. Zatrzymani po wykonaniu czynności przez policjantów zostali zwolnieni do domu.

''Zrezygnujmy z retoryki wojennej''

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM