"To kompromitujące dla Macierewicza. Wiceszef MON był w Rosji, by uwiarygodnić reżim Putina"

Dziennikarz "FAZ" ustalił, że wiceszef MON Bartosz Kownacki utrzymywał relacje z podejrzanym o szpiegostwo na rzecz Rosji Mateuszem Piskorskim. Kownacki zasłynął m.in. "przypomnieniem" Francuzom, od kogo uczyli się jeść widelcem i wykrzykiwaniem do posłów PO "macie krew na rękach".

O ustaleniach wpływowego niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Zeitung" informuje "Gazeta Wyborcza". Bartosz Kownacki w 2012 roku miał jechać - w roli obserwatora - na wybory prezydenckie w Rosji, na zaproszenie  Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych.

Organizację założył były poseł Samoobrony Mateusz Piskorski, który w maju 2016r. został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa.

Kownacki pojechał do Rosji, razem z grupą prorosyjskich polityków, by uwiarygodnić reżim Putina. Tacy „obserwatorzy zagraniczni”, pomagają reżimowi wmawiać ludziom, że wybory nie został sfałszowane

- komentował w TOK FM Tomasz Piątek.

Jak przypomniał dziennikarz i autor książki "Macierewicz i jego tajemnice", Bartosz Kownacki to "prawa ręka" obecnego szefa MON.

Doskonale pokazuje to słynna wypowiedź wiceministra, który po zerwaniu przez Polskę negocjacji ws. Caracali, przypomniał Francuzom, że "uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu". .

Wiceminister uczestniczy w prowokacyjnym skłóceniu Polski z naszymi sojusznikami -  Francuzami i Niemcami

- podsumował Piątek w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Wyjaśnienia nie przekonują

Bartosz Kownacki na Twitterze zaprzeczał doniesieniom "FAZ". Napisał, że nie utrzymywał i nie utrzymuje kontaktów z organizacjami prorosyjskimi, ani z Mateuszem Piskorskim. A do Rosji nie jechał na zaproszenie centrum analiz założonego przez podejrzanego o szpiegostwo byłego posła; tylko na zaproszenie Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych.

- To niewielka różnica. Ponieważ Sojusz Europejskich Ruchów Narodowych jest neofaszystowską międzynarodówkę sponsorowaną przez Putina. Członkowie tej organizacji popierali m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Mamy do czynienia z zaprzeczeniem bardzo gołosłownym. A niemiecki dziennikarz Konrad Schuller znalazł dowody na to, że jednak pojechał do Rosji i utrzymywał stosunki z Piskorskim - ocenił Tomasz Piątek.

Zdaniem dziennikarza, kontakty jakie miał utrzymywać Kownacki z "szefem prorosyjskiej partii Zmiana, który przyjmował od Rosjan pieniądze i 'siedzi" pod zarzutem szpiegostwa" są "kompromitujące" dla wiceministra i jego szefa - Antoniego Macierewicza.

Opozycja chce wyjaśnień

Piątka wyjaśnienia Bartosza Kownackiego nie przekonują tez z innego powodu. Jak stwierdził, wiceszef MON "zastosował dziwny wybieg".

- Dziennikarz "FAZ" zarzucił mu kontakty z Europejskim Centrum Analiz Geopolitycznych, a Kownacki w swoim zaprzeczeniu napisał o "Europejskim Centrum Analiz Gospodarczych". Może to wglądać na przypadkowa pomyłkę, ale odkąd zajmuję się Macierewiczem i piszę do MON, dostaję odpowiedzi wymijające lub wręcz kłamstwa.  Jestem więc przyzwyczajony do tego, że ludzie związani z Macierewiczem stosują bardzo bezczelne lub bardzo dziecinne wybiegi, by nie przyznać się do prawdy.

Posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej domagają się od premier Szydło wyjaśnień, na temat informacji ujawnionych przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wg polityków Nowoczesnej, premier powinna rozważyć dymisję Kownackiego i samego Antoniego Macierewicza.

"Macierewicz się nie boi"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM