Siedlecka: W żadnej z ustaw dot. sądów nie ma przepisów, które by miały usprawnić sądownictwo

- Minister Ziobro będzie wskazywał palcem, kto i gdzie ma orzekać - Ewa Siedlecka, dziennikarka ''Polityki'' uważa, że nowe zmiany w prawie to powrót do czasów PRL.

Senat w nocy z piątku na sobotę mimo sprzeciwu opozycji przyjął bez poprawek ustawy dot. ustroju sądów powszechnych i KRS. Teraz czekają one tylko na podpis prezydenta. Na procedowanie czeka też projekt o Sądzie Najwyższym, który - de facto - usuwa z urzędu sędziów. O ich obecności w SN decydować będzie minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.

- W żadnej z ustaw dot. sądów nie ma przepisów, które by miały usprawnić sądownictwo. Jedyny pomysł to zmiany kadrowe - mówiła w TOK FM Ewa Siedlecka, dziennikarka ''Polityki'' od lat zajmująca się sprawami legislacyjnymi. 

- Jeśli chodzi o Sąd Najwyższy. Nie wiem, kto uwierzy, że jedna izba do wszystkich spraw przyspieszy ich rozwiązywanie. Na pewno je spowolni, bo konkretnymi dziedzinami przestaną się zajmować wybitni fachowcy. Np. sprawami spółdzielczymi nie będą zajmować się - jak dzisiaj - wybitni fachowcy, którzy przez kilkadziesiąt lat zajmowali się orzekaniem, a sędziowie np. od spraw karnych. W ten sposób ''usprawnimy'' działanie sądów - komentowała Siedlecka.

Jej zdaniem zapisy z nowych ustaw przypominają te, które obowiązywały w czasach PRL.

Teraz widzimy, jak skonstruowany jest mechanizm przejmowania wymiaru sprawiedliwości. Najpierw przejęto Trybunał Konstytucyjny, potem Krajową Radę Sądownictwa, która będzie wyznaczać, kto może sądzić,a kto nie, następnie przejmuje się prezesów sądów powszechnych i tak kształtuje uprawnienia samorządu sędziowskiego, że nie są one w stanie przeciwstawić się spolitycyzowaniu sędziów. I tak to wygląda

- mówiła Siedlecka.

Jej zdaniem jedyne, co można teraz zrobić, to protestować. - Spodziewam się, że ludzie się o sądy upomną. Że zmuszą prezydenta, żeby zawetował te ustawy. Żeby trzeba było 3/5 głosów, żeby te ustawy uchwalić. Ludzie powinni pokazać, że obchodzi ich, czy w Polsce jest trójpodział władzy - dodała dziennikarka tygodnika ''Polityka''. 

W sobotę o godz. 15 odbywa się manifestacja przez Pałacem Prezydenckim, w niedzielę o godz. 15 - przed Sejmem, a o 21 - przed siedzibą Sądu Najwyższego.

Budka: PiS chce ''zaorania'' polskich sądów

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (64)
Siedlecka: W żadnej z ustaw dot. sądów nie ma przepisów, które by miały usprawnić sądownictwo
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 12 razy 10

  Pani redaktor,
  Od półtora roku żyjemy nadzieją, że pan prezydent coś zawetuje. Nic nie zawetuje o ile nie będzie się opłacało Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wczoraj już ministrowie kancelarii twierdzili, że prezydent podpisze bo drogę otworzył wyrok TK, który uznał przepisy o wyborze sędziów SN za niekonstytucyjne. Głosami sędziów dublerów oczywiście.
  PIS już wielokrotnie pokazał, że ignoruje kilkudziesięciotysięczne demonstracje. W niedzielę musiałoby się pojawić milion wkurzonych Polaków. Jakoś słabo w to wierzę, by Polacy przerwali grillowanie dla sądów.
  Chciałbym się jednak zdziwić.

 • a.k.traper

  Oceniono 7 razy 7

  Podstawa budowania nowej Polski miały być zmiany w instytucjach, podatkach i większa samorządność, niestety ale my sami dopuscilismy do degrengolady dopuszczając tchórzliwe miernoty potrafiące szczekać na rozkaz a bez żadnych talentów i umiejętności, nadal trwa kontynuacja równania w dół i haracze finansowe w przypadku niedoszacowania obietnic. Sądy i prokuratura zapewne zyskałyby na rewolucji kadrowej gdyby za nimi poszły zmiany w kierunku normalnego procedowania i sądzenia a nie spolegliwości, tak się dzieje we wszystkich urzędach państwowych i samorządowych i żeby ch...j na ch...a właził to niestety ale cudów nie będzie tylko ch...j ch...a bedzie popierał, tyle, że ze swojej obórki.

 • kichchi

  Oceniono 13 razy 7

  wymiana kadr na marionetki pisowskie takie jak magister wolfgangowa która została uznana za niekompetętną nawet do sądu powiatowego w koziej wólce czy alkocholik morawski

 • szlachcic

  Oceniono 11 razy 7

  Kaczynski i pisowska holota oglupili ludzi takze w tym temacie
  I zrobili rzekoma reforme po to tylko aby to PIS mogl skazywac ludzi a nie jacys sedziowie

 • tlen69

  Oceniono 8 razy 6

  PiS szedł do wyborów ostro, chciał mieć wszystko, móc zmieniać konstytucję, móc nas przegnać za granicę, ale niestety NIE UZYSKALI WIĘKSZOŚCI 2/3 czyli 66% GŁOSÓW POPARCIA, A JEDYNIE 37,6%.,
   WG LICZBY UPRAWNIONYCH  18,7%.
  PiS krzyczą, że  realizują swój program, nie dodają, że 500+ nie ma stałego finansowania, a więc będą wzrastały podatki i nie mówią, że programu nie mogą realizować, bo on wymaga znacznie większego poparcia społecznego 66% głosów wyborców. -
  NIE DOSTALI  ZGODY na niszczenie konstytucji, TK, SN i KRS, naszych wolności i praw - KONSTYTUCJA OBOWIĄZUJE.
  Art 180 pkt 5 konstytucji pozwala przy zmianie ustroju sądu sędziów np zwolnić, wymienić itd bez potrzeby tworzenia ustawy wiec cel ustawy jest inny . Ustawy PiS to zamach na nas Naród (który stanowi państwo), na konstytucję, na TK, KRS i SN (te organy MAJĄ KADENCYJNOŚĆ).
  Prawda, ten atak, to jest kłamstwo i manipulacja żeby nie było wolnych wyborów lub o ich ważności żeby decydował skład ' aparatczyków partii PiS'
  Dziś widać, że nisko upadla nasza polityka i jak manipulowano narodem przed wyborami oraz jak ludzie się dali nabrać .
  To pokazuje jak ludzie mało wiedza o konstytucji, o swoich prawach, o ekonomii i jak łatwo można ich przekupić bajkami  500+,za które potem sami zapłacą.Program 500+ nie ma stałego finansowania.  Na 2016 r. PO zaoszczędziło 17 miliardów złotych.  A teraz są USZCZELNIENIA, NAGONKI, PODNOSZENIE PODATKÓW, w tym paliwowego.

 • Jerzy Januszewski

  Oceniono 8 razy 6

  Teraz sądy, do końca roku nowa ordynacja wyborcza, a do wiosny tzw. dekoncentracja mediów. Potem wybory, w których głosy policzą "patriotyczne komisje". Kaczyński nie będzie potrzebował palić polskiego Reichstagu. Nie bądźmy naiwni. Gdyby Ukrańcy urządzali tylko marsze z białami różami, a nie Majdan, Janukowycz rządziłby tam do dziś i zdążyłby proklamować powrót do rosyjskiej macierzy.

 • bkiton

  Oceniono 10 razy 6

  Pani redaktor, a czy prokuratura jest usprawniona????
  Przecież tu nie chodzi o usprawnienie czegokolwiek.
  To się tylko tak w tytule nazywa, aby ciemny lud mógł to kupić.

 • tomtg123

  Oceniono 7 razy 5

  Duda jest godnym pogardy nikim. Naciskać na niego ani w ogóle z nim rozmawiać nie ma sensu, ten człowiek nie ma własnego zdania, jest zerem. Szkoda czasu.

 • czytakczynie12

  Oceniono 9 razy 5

  Sąd Najwyższy orzeka ważność wyborców. Ja już w uczciwe wyborcy nie wierzę. A Trybunał. jak go "zreformowali"?. A wojsko?. Jak "oczyszczają"?. A Puszcza?. Edukacja, itd. Wyborcy PiS wasza decyzja przy urnie będzie miała tragiczne skutki dla losów Ojczyzny, waszych dzieci i przyszłych pokoleń. Teraz już czeka nas wyjście Polski z UE i oddanie Polski Rosji?. To koniec?. Cały wysiłek wielu pokoleń Polaków w piach?. Wyborcy PiS powtarzam, czy wiecie ,że to Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów?. Przekonajcie nas, że będą teraz uczciwe wyborcy jak wtedy, gdy wygrała uczciwie wasza partia ?. Przekonajcie, że reforma Trybunału też była wspaniała, że TK działa, strzeże Konstytucji i kieruje nim teraz wybitna prezes?. Przekonajcie ,że prokurator stanu wojennego w waszych szeregach i inni to tak ma być i to wy macie prawo nazywać byłych opozycjonistów komunistami, a sami w swoich szeregach mieć komunistów i odwracać tak kota ogonem w każdej sprawie?. Itd. TRAGEDIA. Zniszczona przyszłość dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX