''Kaczyński nie mówi głośno, że chce nas wyprowadzić z UE. Znów będziemy zamknięci w kraju''

- Kaczyński dąży do tego, żeby nas wyprowadzić z Unii. Nie chce przestrzegać jej zasad. Nie mówi tego głośno, bo UE w kraju jest popularna - mówiła w Poranku Radia TOK FM Róża Thun, europosłanka PO.

Spór o sądy i podważenie ich niezależności przez rząd Prawa i Sprawiedliwości może odbić się na pieniądzach, które płyną do nas z Brukseli, dokładnie na nowym budżecie na lata 2020-2027 - ostrzegała przed tym w Poranku Radia TOK FM europosłanka PO Róża Thun.

- Przestaniemy otrzymywać fundusze kohezyjne. W następnym budżecie funduszów spójności dla krajów biedniejszych nie ma. Wszyscy widzą, że Polska nie chce iść drogą europejską, nie jest krajem praworządnym i niszczy się sądy - komentowała Thun

Może na tym polega przemyślny plan Kaczyńskiego, który wie, że pieniędzy nie będzie, więc można wyprowadzić Polskę ze struktur unijnych? - On dąży do tego, żeby nas krok po kroku wyprowadzić z Unii. Nie mówi tego głośno, bo UE w kraju jest popularna. Co da to wyprowadzenie? To da możliwość robienia tego, co im się podoba. Unia zwraca uwagę na praworządność, na demokrację, wolne media. Kaczyński nie chce przestrzegać tych zasad - dodała europosłanka PO.

Jej zdaniem realne jest, że znów będziemy zamknięci w jednym kraju i odcięci od innych.

Jak protestować przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym, która zmusza sędziów do przejścia w stan spoczynku, czemu zapobiec może tylko minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, o tym mają dziś dyskutowac w Sejmie politycy opozycji. Mowa jest nawet o blokowaniu procesu legislacyjnego. Spotkanie organizuje Nowoczesna.

TOK FM PREMIUM