PiS może zrobić wszystko, co chce? ''Może wszystko. Ale w ramach konstytucji''

- Jest okropną ironią to, że partia, która w imię prawa i sprawiedliwości rządzi, nie przestrzega ani prawa, ani sprawiedliwości - mówiła prof. Monika Płatek w TOK FM.

- Demokracja na tym, polega, że władza może wszystko, ale w ramach konstytucji - mówiła w Poranku Radia TOK FM prof. Monika Płatek.

Komentatorzy rozmawiali o ekspresowych zmianach, które PiS wprowadza w życie w szalonym tempie. W weekend w całej Polsce odbyły się protesty, przeciwko psuciu prawa. Partia Kaczyńskiego ustawami chce uzależnić wymiar sprawiedliwości od siebie.

- To, z czym mamy do czynienia w Polsce, to łamanie porządku prawnego - komentowała prof. Płatek, karnistka.

Władza wyłamuje hamulcowe instrumenty, które pozwalają na to, by sprawdzić, czy to, co robią jest zgodne z prawem, czy nie

- dodała.

- Jest nam potrzebne i prawo, i sprawiedliwość. Jest okropną ironią to, że partia, która w imię prawa i sprawiedliwości rządzi, nie przestrzega ani prawa, ani sprawiedliwości - mówiła prof. Płatek podczas dyskusji komentatorów w TOK FM.

Zuzanna Dąbrowska z ''Rzeczpospolitej'' podkreślała, że w państwie demokratycznym prawo jest instrumentem kontrolowania władzy, a w autorytarnym - elementem sprawowania władzy. Jej zdaniem chodzi o to, żeby różne sprawy były załatwiane dzięki aparatowi państwa. Jako przykład podała aborcję.

Zdaniem Dąbrowskiej PiS wprowadza daleko idące zmiany, że by sprawować władzę w sposób szybki i bezproblemowy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM