''Straszne do czego doszliśmy: O porządku prawnym decydują Ziobro i Piotrowicz''

''Przyłączyć się do puczu'' czy ''drzeć japę na ulicach''? - Stanisław Tym zastanawia się, co wybiorą ludzie.

- To straszne do czego doszliśmy - pisze w tygodniku ''Polityka'' Stanisław Tym, satyryk i publicysta. Dodaje ze smutkiem: O porządku prawnym w Polsce decydują pan magister serwilista Zbigniew Ziobro i prokurator z czasów stanu wojennego Piotrowicz - obaj prowadzeni na smyczy przez rozjeżdżającego kraj posła.

Tym - jak wielu ludzi w Polsce - jest pod wrażeniem przekazu, jaki serwuje TVP Info.  - Państwowa telewizja cały dzień donosi nie o pokojowych protestach, ale o puczu przeciwko demokratycznie wybranej władzy i opozycyjnych bojówkach. Na ekranie pojawiają się nieznane bliżej panie i mniej znani panowie, którzy zarzucają opozycji, że nie chce z władzą rozmawiać, tymczasem ona do dyskusji aż się pali. Na każdym skrzyżowaniu w każdym mieście stoją na zmianę Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński, a często obaj naraz, i żebrzą, żeby ktoś z opozycji choć chwilę z nimi pogadał. Nie ma spraw niewygodnych, więc nie wiadomo, dlaczego wszyscy omijają tę parkę szerokim łukiem i pędzą, by przyłączyć się do puczu. Przepraszam, nie ''przyłączyć się do puczu - tu zacytuję Pawła Kukiza - drzeć japę na ulicach, bo nic innego opozycji nie pozostało - pisze Tym.

PiS przeforsowało w błyskawicznym tempie pakiet ustaw dot. sądów, w tym Sądu Najwyższego, które de facto uzależniają je od ministra sprawiedliwości. Po awanturze przyjął je Sejm. Ludzie czekają na weto prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj w wielu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko zmianom.

Cały felieton w najnowszym wydaniu tygodnika ''Polityka''>>

''Demokracja umiera w ciemności''

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (69)
''Straszne do czego doszliśmy: O porządku prawnym decydują Ziobro i Piotrowicz''
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 24 razy 18

  Sytuacja gdy sądownictwo, prokuratura i SN są w rękach jednej opcji, a nawet jednego człowieka jest zachętą do nadużyć, korupcji, zamiatania pisowskich przekrętów pod dywan.
  Dla przypomnienia historia pewnego morderstwa :

  Rok temu policja zamordowała człowieka na komisariacie. Policjanci torturowali i bili człowieka, który zmarł. Normalnie kopia sprawy Przemyka z czasów komuny.
  Co było dalej : prokuratura Ziobry przez ROK pozwalała żeby mordercy służyli w policji i chodzili w mundurach. Przez rok nie zmieniło się NIC, mordercy byli dalej policjantami,
  chociaż policja miała dowody i prokuratura miała dowody.
  Po roku sprawa zmierzała już do szczęśliwego umorzenia, w międzyczasie komendant posterunku, na którym zamordowano człowieka dostał nawet awans, wydawało się więc, że wszystko było pod kontrolą - ale niestety taśmy trafiły do tego strasznego wściekłego TVNu, który je zupełnie "niepotrzebnie" ujawnił i wtedy zaczął się prawdziwy się pożar w burdelu.
  Okazało się, że informacja przekazana przez policję rodzinie (że chłopak zmarł bo "spadł z krzesła" !!!) jednak nie do końca była prawdziwa...
  Politycy PiS też nagle dostrzegli jakiś problem, ale nie za duży, skończyło się na zwolnieniach z pracy niektórych policjantów, ale przede wszystkim na zapewnieniu społeczeństwa, że panowie Ziobro, Zieliński, Błaszczak za to NIE ODPOWIADAJĄ.
  No skąd, jak mieliby odpowiadać, przecież to najlepszy sort ministrów jest.
  A poza tym od kiedy to minister odpowiada za to co się dzieje w jego resorcie..?
  Panowie z PiSu stoją przecież ponad przyzwoitością, ponad odpowiedzialnością i ponad prawem.
  Co prawda za czasów PO ministrowie za dużo mniejsze sprawy składali sami dymisję (Ćwiąkalski) i nie trzeba ich było naciskać, no ale to było kiedyś, a teraz jest przecież Dobra Zmiana i teraz żaden Minister Najlepszego Sortu tak łatwo od koryta oderwać się nie da.

  A gdy w dodatku okazało się, że jest podejrzenie, że minister Kempa może być nieformalnie powiązana z policjantami-bandytami, to wtedy ona zamiast sprawę wyjaśnić, też chowa się za plecy tej samej prokuratury, która przez rok zamiatała sprawę pod dywan...

  Po to jest prokuratura w rękach PiS i po to mają być pisowskie sądy.
  W mafii ręka rękę myje. Po prostu.
  No właśnie, ja mam tu tylko jedno pytanie : czy to jest państwo teoretyczne, czy to już może raczej państwo mafijne ...?
  Wg mnie - zdecydowanie mafijne.

  Chyba wiem jaki będzie finał tej historii. Wiadomo, że nie odpowie Błaszczak, Ziobro, Zieliński, Kempa. Oni nie.
  Finał będzie taki, że prokuratura weźmie się wreszcie solidnie do pracy i w końcu znajdą prawdziwego winnego - czyli ten zły człowiek, który dał TVN-owi te taśmy, zostanie schwytany i przykładnie ukarany....
  A Kempa, Ziobro, Błaszczak i Zieliński dostaną po orderze, Duda ich odznaczy.
  Razem z orderami Duda da im też ułaskawienia 'awansem' , tak na wszelki wypadek....
  ps.
  Z powyższego wynika niezbicie, że to władza nad sądownictwem powinna być w rękach jednej osoby , że to powinien być członek PiSu i konkretnie - Zbigniew Ziobro, bo on już się sprawdził w takich zadaniach, jakie są przed nim.
  Nikt skuteczniej nie będzie bronił mafii przed Polakami niż pan Zbyszek - "oczywista oczywistość".
  No a UBek Piotrowicz też może być tu nieocenioną pomocą - ten facet ma praktykę, on ma doświadczenie, on już raz w życiu wsadzał opozycję do więzień, to jest jak z jazdą na rowerze - tego się nie zapomina, to jest sprawdzony fachowiec, właściwy człowiek do takich zadań ....
  To jak, dobra zmiana ...?

 • kotmiki

  Oceniono 22 razy 16

  Komuszy synalek i komuszy prokurator ; prl wrócił a pisofaszystowska gawiedź się raduje ;do czasu ;będziecie się jeszcze płakać

 • jezierskiadam

  Oceniono 16 razy 12

  Kaczyński jest obłąkany.

 • jezierskiadam

  Oceniono 13 razy 9

  Należy zgłosić poselski projekt Ustawy o likwidacji Jarosława Kaczyńskiego.

 • jtby

  Oceniono 13 razy 9

  "O porządku prawnym w Polsce decydują pan magister serwilista Zbigniew Ziobro i prokurator z czasów stanu wojennego Piotrowicz" Znak czasu, Panie Tym, znak czasu... Dzisiaj podział na tradycyjne ideologie nie ma sensu. Tworzą się hybrydy jeszcze niedawno nie do pomyślenia. Tu mamy do czynienia z koalicją wręcz w wymiarze historycznym koalicją starego koumnistyczno-socjalistyczny Piotrowicz z nowym - klerykalno-neokomunistyczny Ziobro zwanym przez wielu nie bez powodu Zerem. Pewnie nie o rozum z tym zerem chodzi, bo ma dobrze rozwinięty- knajacki, a o wartości moralne i etyczne.

 • biesczad1

  Oceniono 15 razy 9

  Zero, galaretka/tchórz + prokurator stanu wojennego - PiS-dzielska elyta...

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 12 razy 8

  Milczenie Kościoła Katolickiego w tej sprawie jest bardzo wymowne. Nawet nie zaapelują do rządzących o porzucenie preferowania prywatnych celów w życiu publicznym. Nie nakłonią ich o szanowanie ludzi o innych poglądach i stosowanie się do obowiązującego jeszcze prawa. Nie przypomną o tym, że oprócz prawa i sprawiedliwości istnieje coś takiego jak sumienie.

 • ibrylowska

  Oceniono 16 razy 8

  Dwóch ignorantów z prawa robi reformę sądownictwa pisząc ustawy, w których roi się od błędów niezgodności z konstytucją. Jeden komuch prokurator w stanie wojennym, drugi zasłynął w latach IV RP 2005-2007 prześladowaniem lekarzy i produkowaniem przestępców. Skutkiem tego było zahamowanie operacji transplantacji serca na kilka lat. Obydwaj są analfabetami prawniczymi.. Potrafią tylko bredzić o bzdurach, a dyskusji prawniczej unikają jak ognia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX