"Grubą skórę sobie wyhodowali" - Romaszewska o "nieprzemakalnej władzy" i lekceważeniu prezydenta

"To nie ma nic wspólnego z uginaniem się lub nie" - tak Zofia Romaszewska odpowiada, oskarżającym prezydenta o uleganie protestom opozycji. "Mamy długą historię awantur ulicznych. Władza okazała się nieprzemakalna. Tak samo jak poprzednie. Nic nie czują, nic nie widzą" - mówi w rozmowie z "Rz".

To na opinię Zofii Romaszewskiej powoływał się Andrzej Duda, informując o zawetowaniu ustaw o Krajowej Radzie Sądowniczej i o Sądzie Najwyższym. Od lat 70. działała w antykomunistycznym podziemiu. Od dwóch lat Zofia Romaszewska jest społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak ocenia, sposób prac nad ustawą o SN doskonale ukazał lekceważenie, z jakim PiS traktuje urząd prezydenta.

"Można powiedzieć, że nawet uznano ten urząd za nieistniejący. Uważam, za stosowne, by rząd miał świadomość, że w ogóle istnieje taki urząd jak Prezydent RP. Że trzeba się z nim liczyć" - mówiła w wywiadzie dla dodatku "Rzeczpospolitej" - "Plus Minus".

Według Romaszewskiej, prezydent Duda nie mógł podjąć innej decyzji, niż weto.Jak stwierdziła, "potem byłoby mu trudno spojrzeć w lustro".

Sprowokowany prezes

Decyzja o wetach ściągnęła na prezydenta wielką falę krytyki ze strony polityków PiS i jego sojuszników. Dla wielu z nich Andrzej Duda nie tylko wywrócił do góry nogami "reformę sądownictwa", ale i ugiął się pod naporem protestów organizowanych przez "totalną opozycję".

"Obóz prezydencki nie jest przygotowany na długą wojnę pozycyjną z PiS">>>

"To nie ma nic wspólnego z uginaniem się lub nie. Jest faktem, że mamy w Polsce długą historię awantur ulicznych. Nie od dziś, od wczoraj... To zaczęło się teraz toczyć z coraz większą siłą. Tu władza okazała się nieprzemakalna. Tak samo jak władze poprzednie. Wszyscy sobie taką grubą skórę wyhodowali. Nic nie czują, nic nie widzą" - stwierdziła Zofia Romaszewska.

Doradczyni prezydenta broni nie tylko Andrzeja Dudy. Stanęła też w obronie Jarosława Kaczyńskiego.

"Niezależnie od tego. co się uważa na temat tego emocjonalnego wystąpienia, to ja mu tak szalenie współczuję. To było tyle lat chowane... I coś się nagle stało. Coś spowodowało ten wybuch emocji. jak można człowieka do tego stopnia zdenerwowania doprowadzić? I tak podziwiam wytrzymałość Jarosława Kaczyńskiego. To, co powiedział, trzeba zrozumieć po ludzku" - powiedziała Zofia Romaszewska w rozmowie z "Rz".

Czy opozycja demokratyczna z PRL nadal jest autorytetem dla protestujących?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (103)
"Grubą skórę sobie wyhodowali" - Romaszewska o "nieprzemakalnej władzy" i lekceważeniu prezydenta
Zaloguj się
 • flemming

  Oceniono 56 razy 48

  W sprawie kaczyńskiego skrewiła. Nie można nienawiści do ludzi i chęci atawistycznej zemsty czymkolwiek tłumaczyć. Kurdupel zabił brata i 95 innych osób, wysłał go na śmierć do Smoleńska, a teraz jak normalny psychopata uważa, że to inni zabili. To jest chore, tu trzeba psychiatry, a nie wytłumaczenia a la pani Romaszewska "że trzeba go (kurdupla) po ludzku zrozumieć".

 • z.lo

  Oceniono 51 razy 45

  A kto konkretnie "zabił" Kaczyńskiemu brata? Rosyjskie oraz polskie bałaganiarstwo połączone z arogancję oficjeli, przyzwyczajonych do tego, że wymuszają na profesjonalistach swoje zachcianki. Jak poprzedni pilot nie chciał lądować w Gruzji, doczekał się zarzutów o tchórzostwo i zdradę z ust funkcjonariuszy PiSu i więcej już prezydenta nie woził. Do tego można dodać robienie kampanii wyborczej na katyńskich grobach - odwiedzanych jedynie w rok wyborów. To, że Kaczyński obsesyjnie chce obwinić o katastrofę opozycję, krzycząc "zabiliście mi brata", sugeruje niezdolność do trzeźwej oceny faktów lub wręcz chorobę psychiczną. U zwykłego człowieka coś takiego (postradał zmysły po tragedii) może wywoływać litość. U dyktatora państwa powinno wywoływać przerażenie.

 • antykaczysta40

  Oceniono 41 razy 37

  Z całym szacunkiem dla Pani, ale wybielanie Kaczora za mordy zdradzieckie jest trochę słabe.

 • sara-banda

  Oceniono 39 razy 37

  Pani Romaszewska ma wielkie zasługi, ale w sprawie Kaczyńskiego myli się. On nienawidzi Polaków, boi się ludzi, nie zna świata, Europy, a nawet Polski, bo jest obsługiwany jak kaleka i nawet nie umie zrobić zakupów. Żyje w swoim urojonym światku, który nie istnieje, poza jego głową.

 • kataryniarski

  Oceniono 38 razy 32

  Prezydenta?! A kimże jest Duda dla Kaczyńskiego! Kaczyński go stworzył, wyhodował wręcz i zrobił prezydentem... A Duda wiedział na co się pisze, więc jaki szacunek miałby mu okazywać Kaczyński?

  Poza tym to człowiek zakompleksiony, mały, odrealniony. Spodziewajmy się kolejnych poszczekiwanek z mównicy, jakby go właśnie z kaftanu uwolnili, a nie czegoś dobrego!

 • def11

  Oceniono 32 razy 26

  Bo generalnie po "zmianie dobrej" jest taki urząd jak instancja najwyższa i ostateczna Rzeczypospolitej, którą jednoosobowo sprawuje w "trybie żadnym" szeregowy poseł Kaczyński Jarosław.

  Konstytucyjne urzędy jak prezydent, premier, marszałkowie czy ministrowie rządu a i nawet sędziowie SN czy TK mają być posłusznymi wykonawcami przewodniej woli narodu oznajmianej temuż z drabinki, jak na przykład, że konstytucja to taka książeczka"

 • japka_putina

  Oceniono 26 razy 24

  Tak po ludzku, to mogę Kaczyńskiego zrozumieć. Ba, mógłbym nawet zrozumieć, gdyby w słynnej rozmowie kazał bratu lądować, a teraz obwinia o to resztę świata. Uważam jedynie, że człowiek zafiksowany na zemście na przeciwnikach politycznych, mający w pogardzie Konstytucję i zaburzony obraz całej rzeczywistości, nie może z tylnego (ani przedniego) siedzenia rządzić krajem, a wspieranie go w tym rządzeniu jest dowodem ślepoty, bądź łajdactwa.

 • dama_z_bagien

  Oceniono 28 razy 24

  Pani Romaszewska, z całym szacunkiem, ale proszę Panią sięgnąć do życiorysów JK oraz LK ...z którym to miała Pani możliwość bliższej współpracy. Czy tak na serio wierzy Pani w tą żałobę JK po stracie brata ? Na serio Pani wierzy ?

 • obywatel_leming

  Oceniono 30 razy 24

  to jedna sekta.. tylko wystraszyli się masowości protestów.. i trzeba było dwa weta.. oni tu zaprowadzą ruskie porządki tak czy inaczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX