Hurra! Duda zawetował ustawy. Prof. Staniszkis studzi entuzjazm: Ma słaby charakter. To minimum

"Prezydent Duda zrobił minimum, które powinien był zrobić. On dryfuje w polityce i deklamuje, a na jego decyzję musiały wpłynąć protesty uliczne oraz otoczenie" - mówi prof. Jadwiga Staniszkis w "Rzeczpospolitej".

W ocenie socjolożki jest zdecydowanie za wcześnie, by można było mówić o sporze między rządzącym PiS a prezydentem Andrzejem Dudą. "Czy mamy do czynienia ze sporem, zobaczymy, kiedy prezydent przedstawi swoje projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i KRS. Niewykluczone, że prezydenckie ustawy nie będą odbiegały znacznie od ustaw pisowskich" - podkreśla w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prof. Staniszkis. 

Prezydent ze słabym charakterem jest dla PiS skarbem

Prof. Staniszkis zwraca uwagę, że prezydent był i jest bardzo użyteczny dla PiS i to dzięki niemu sparaliżowano Trybunał Konstytucyjny: "Prezydent ze słabym charakterem jest dla PiS skarbem".

Socjolożka przekonuje, że dopiero propozycje ustaw o SN i KRS dadzą prawdziwy obraz prezydenckiej niezależności i siły charakteru.

"Teraz mamy do czynienia tylko z bardzo ostrożnym krokiem prezydenta, który powinien był pójść dalej. Duda powinien zawetować również ustawę o sądach powszechnych, a wcześniej nie pozwolić na zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Julia Przyłębska i sędziowie 'dublerzy' w Trybunale Konstytucyjnym to wina Dudy. Nie reagowali z urzędu na niekonstytucyjne posunięcia rządzących niszczące niezależność sądów. Skutki tego są odczuwalne. Nie zapominajmy o tym" - przypomina prof. Staniszkis.

Duda zrobił minimum. On dryfuje w polityce i deklamuje

Jak zauważa profesor, ani PiS, ani Ziobro nie proponują usprawnienia funkcjonowania sądów, a dążą do upartyjnienia i ograniczenia niezależnych władz.

Zarzuty Ziobry pod adresem Dudy są ambicjonalne. To potyczka mająca zwiększyć kompetencje ministra sprawiedliwości kosztem prezydenta. Prezydent Duda zrobił minimum, które powinien był zrobić. On dryfuje w polityce i deklamuje, a na jego decyzję musiały wpłynąć protesty uliczne oraz otoczenie. Znam prof. Krzysztofa Szczerskiego, którego cenię, i jego otoczenie. Obóz prezydenta nie mógł pozwolić Andrzejowi Dudzie na dalsze łamanie konstytucji, żeby zachować twarz i móc dalej dla niego pracować. Te dwa weta to minimum, które Duda powinien był zrobić. Nie może pozwolić na upartyjnienie sądów, które miałyby w przyszłości chronić łamanie prawa przez PiS

- mówi prof. Staniszkis i dodaje, że teraz prezydent albo pokaże, że jest "niezależnym wolnym podmiotem, albo instrumentem PiS".

Tak działał stalinizm i faszyzm

"Pamiętajmy też, że SN analizuje wyniki wyborów i wyłania Trybunał Stanu, który może osądzać polityków. Rządzący, zawłaszczając i wpływając na sądy, chcą zminimalizować odpowiedzialność indywidualną. Tak działał stalinizm i faszyzm oraz inne systemy opresyjne. PiS chce zrzucić z siebie wszelką odpowiedzialność, podporządkowując sobie niezależne dotychczas instytucje" - zwraca uwagę socjolożka w rozmowie z "Rz". 

Lider Obywateli RP: Po smucie pisowskiej chcemy odbudować Polskę

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
Prof. Staniszkis: Duda dyfuje w polityce, ma słaby charakter. Weta to minumum
Zaloguj się
 • liberau

  Oceniono 32 razy 26

  Szkoda że tyle czasu zajmuje pani profesor dostrzeganie prawdy, którą każdy z nas widzi już od dawna. Już Pani nie uważa, że to "infantylna dyktatura"?

 • jakubwawaursynow

  Oceniono 26 razy 22

  Teraz to "faszyzm i stalinizm" a przecież pani profesor była zagorzałą zwolenniczką głosowania na PiS i aktywnie wspierała Jarosława Kaczyńskiego.
  Wtedy nie było wiadomo jaki to człowiek i kim się otacza?
  Pozostaje mieć nadzieję, że jej opinie wpłyną na część elektoratu i przy najbliższych wyborach ludzie zagłosują mądrzej...

 • kemor234

  Oceniono 20 razy 16

  Czas pokaże. Ale w Rosji odbywały się podobne "hece" sterowane przez Putina.
  Można oczekiwać, że prezydent złoży projekt ustawy, w sejmie przerobią ją po swojemu, pozatwierdzają a prezydent nie będzie przecież wetował ... własnej ustawy.
  Wszystko przejdzie po cichutku, ludzie będą zajęci czymś innym, co będzie im podsunięte.

 • Jan Janicki

  Oceniono 21 razy 15

  Kto normalny w Polsce myśli,że długopis jest wolnym podmiotem jak to określiła pani profesor.Nic z tych rzeczy.Na jesień da niby swoje projekty ustaw zaaprobowane przez czarną mafię i kurdupla i będzie po sprawie.Przyklepia to w jeden dzień i obudzimy się w PRL.

 • ketjow1978

  Oceniono 21 razy 15

  Ceniła Pani Kaczyńskiego, Ziobrę, teraz ceni Pani Szczerskiego. Obawiam się że i tym razem się Pani zawiedzie

 • kralik111

  Oceniono 15 razy 13

  Caly ten cyrk z wetowaniem ustaw jest dobrze przemyslanym scenariuszem, zeby pokazac Polakom, ze prezydent nie je z reki Kaczynskiego i potrafi sie postawic. Duda napisze swoje ustawy w ktorych pozmienia szyk zdan, postawi przecinki w innych miejscach, dobierze inne slowa, ale tresc pozostanie dokladnie taka sama, jaka zawetowal.

 • zsm-5

  Oceniono 17 razy 13

  Pani Jadzia jak pogoda zmienną jest. Wypadałoby już ustabilizować rozdygotanie nastrojów.

 • def11

  Oceniono 16 razy 12

  << "Prezydent Duda zrobił minimum, które powinien był zrobić.>>

  Orderu chyba nie oczekuje ?
  Być może jako pan Adrian zaimponował, jako prezydent, strażnik konstytucji, łaski nie robi, zawetowanie ustaw ewidentnie sprzecznych z konstytucją to jego obowiązek i powinność.
  Prawdziwym testem na intencje będą ustawy które zaproponuje.

 • niezalany

  Oceniono 14 razy 10

  i znowu polak/polka mądra po szkodzie...

  duda zadbał co prawda "o swoje" nie podpisując ustawę o SN i KRS, ale jednocześnie zrobił rzecz fatalną podpisując ustawę o sądach powszechnych! oddał tym samym nas kowalskich, we władanie ziobry!!!
  teraz sędzia z nadania ziobry będzie np. rozsądzał mój spór z pisowskim wójtem, albo innym "szeregowym członkiem pis"... jak sądzicie, czy mam jakieś szanse?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX