Komentarze (140)
Sikorski o reparacjach: To polityka, która jest strategią w suterenie na Żoliborzu. W Europie budzi politowanie
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • 55kris

  Oceniono 15 razy 5

  Czy są jeszcze jakiekolwiek, nawet nikłe szanse, że banda, która rządzi naszym krajem, osiągnęła już dno swojej głupoty? Bo chyba jest ona bezdenna....

 • rot.leszek

  Oceniono 8 razy 4

  Kufa bryly zlomu nie potrafia " odzyskac" a o reperacje sie rzuca ciul na kaczych lapach hahaha...

 • incipit

  Oceniono 12 razy 4

  Ta suterena to efekt wynagrodzenia przez stalinowski komunizm swojego cennego komunisty. W tamtych latach tylko wyjątkowe skór....syny były wynagradzane willami. I w takim domu u takiego tatusia wyrósł z mózgowym skrzywieniem "miłośnik kotów"

 • agzum

  Oceniono 7 razy 3

  RFN "do niedawna widział w nas partnera w przywództwie" ????????????

  kiedy?

  W 2006 Sikorski porównał niemiecko-rosyjską umowę o budowie North Steam I do niesławnego paktu Ribbentrop-Mołotow („Polska jest szczególnie wrażliwa na punkcie korytarzy i porozumień ponad naszymi głowami”. „To była tradycja Locarno, to jest tradycja paktu Ribbentrop - Mołotow. Nie chcemy powtórki”)

  Od tamtego czasu Niemcy zakończyły NS1 i gdyby nie Trump, to byliby w trakcie budowy NS2

  Widać punkt widzenia zmienia się wraz z miejscem siedzenia (zatrudnienia).

 • Daniel Załęski

  Oceniono 13 razy 3

  Potęgi gospodarczej z nas nie będzie, jeśli wypniemy się tyłkiem w stronę zachodu. Najrozsądniej byłoby nam być partnerem w handlu i rządzeniu, żeby właśnie zarabiać kasę... Przynajmniej do momentu, aż nie wyjdziemy na prostą. Nasz żywot reguluje wolny handel i musimy się dostosować, żeby mieć jak najwięcej. Izolacja spowoduje zacofanie.

 • najdul6

  Oceniono 2 razy 2

  kiedyś ten dom na Żoliborzu zostanie zburzony żeby nie przypominał kaczorów

 • kali23

  Oceniono 10 razy 2

  Co będzie jak Niemcy zaczną domagać się odszkodowania za Zimie Zachodnie łącznie z miastem Breslau?
  Ziemie wschodnie? Proponuję " Polakom" zwrócenie się w tej sprawie do Putina?
  Co z samochodami ukradzionymi przez "Polaków" w ciągu osttnich 50lat w Niemczech.
  Poważnie zaś, to mam poważne wątpliwości czy 3 osoby miały podstawy prawne
  do odebrania Niemcom Ziem Zachodnich? W imię czego? Odszkodowań ?

 • aaronapfelbaum

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo Radek , jeden z nielicznych polityków mowiacych bez ogródek o pisiorach i prowadzonej przez nich polityce wpychania Polski w łapy kacapów. Tyle tylko ze trzeba było dorżnąć te watahę jak mieliście środki i mozliwości a nie miziać sie z nimi.

 • tlen69

  Oceniono 3 razy 1

  Reparacje dla Polski, to problem międzynarodowy od lat tuż po II wojnie ( wadliwym układzie Jałty i ustaleniach ONZ - bez Polski). Problem krzywd pogromu, mordu, zniszczeń  i moralnych, jest bardzo trudny. Winniśmy jednak okazać przewidywalność, godność i honor. Żądamy pomocniczości i wsparcia , nie chcemy zemsty, chcemy prawdy i pomocy oraz współpracy z sąsiadami i  ze światem.
  Praktycznie wiele krajów europejskich oraz USA  powinni Polsce, Polakom  okazać wdzięczność, wsparcie  przeprosiny polityczne i gospodarcze (Niemcy , ZSRR (Rosja), USA). Pieniędzy nie należy przekazywać, bo zostaną być może sprzeniewierzone na programy populistyczne?
  Winniśmy otrzymać  szacunek, być równorzędnymi partnerami i  mieć  uznanie polityczne, wsparcie ekonomiczne (preferencje i pomoc finansowa) w ważnych dla nas gałęziach (energetyce, kolejnictwie, drogach, profilaktyce zdrowia, seniorów oraz  rozwoju badań naukowych i innowacyjności itp).

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze lepszym pomysłem będzie domaganie się reparacji od Rosji. Wszak nas napadli w 1939, okupowali kraj przez kilkadziesiąt lat.
  Panie prezesie, życzę sukcesów. Pan da rade Putinowi, odzyska ziemie wschodnie...
  Wawel gwarantowany.

 • kotletxxl

  Oceniono 3 razy 1

  coś śmierdzi, czy to pożar w burdelu?

 • kapitan.kirk

  Oceniono 21 razy 1

  Chyba jednak o reparacjach, a nie o "reperacjach" jak w tytule linka...? :-/

  <<<PiS powtarza, że nie można zgadzać się na zrzeczenie przez Bolesława Bieruta reperacji wojennych, bo PRL było państwem niepodległym. - To myślenie Kargula. To samo państwo PRL podpisało traktat o naszej zachodniej granicy, to niepoważne - stwierdził Sikorski. Przypomniał, że ówczesne władze polskie podpisywały traktaty, z których wiele obowiązuje do dziś. PiS chce zrobić wybiórczą sukcesję - mówił Sikorski w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.>>>

  Pomysły powrotu dziś do kwestii odszkodowań wojennych są również według mnie niepoważne i generalnie dla Polski szkodliwe - ale akurat na pewno nie z takich powodów, jak sugeruje tu p. Sikorski. Przecież demokratyczna Polska jak najbardziej wypowiedziała lub anulowała wiele traktatów i umów międzynarodowych, które uznała za szkodliwe i wymuszone na PRL w czasach dominacji radzieckiej. Jakoś nie sądzę, żeby p. Sikorski - zważywszy choćby na jego życiorys - chciał przekonywać, że np. rozwiązanie Układu Warszawskiego czy wyjście z RWPG było złem, no bo pacta sunt servanda... Także w innych krajach podobna "wybiórcza sukcesja" nie jest niczym nadzwyczajnym, o czym p. Sikorski, jako były szef MSZ, powinien chyba dobrze wiedzieć.

  Powiedzmy sobie jasno: wyrzeczenie się reparacji wojennych przez PRL w 1953 było wymuszone przez Moskwę i dla Polski szkodliwe - ale powrót teraz do tego tematu byłby jeszcze bardziej szkodliwy; nie dlatego, że odszkodowania się Polsce nie należą (bo w sensie moralnym pewnie się należą), ale dlatego że dużo ważniejsze są dzisiaj dobre stosunki z Niemcami niż mglista perspektywa zwrotu części kosztów odbudowy Placu Zamkowego...

  Pozdrawiam

 • Hubert Zych

  0

  Błędy ortograficzne w tytule. Reparacje wojenne, a nie reperacje, do szkoły tumany :)

 • teraz8

  0

  REPARACJE..PA PARACJE

 • waqq

  0

  Nie wiecie czym różnią się REPARACJE od REPERACJI?

 • stan stan

  0

  PiS i jego wyznawcy są wyjątkowo żałośni... wzbudzają zażenowanie i litość u zdrowej i trzeźwo myślącej części społeczeństwa ... istnieje duże prawdopodobieństwo że pisorusini nie są Polakami i wszystko wskazuje na to że dążą kolejnej tragedii w smutnej historii naszej Ojczyzny

 • Oceniono 2 razy 0

  ... #Ⅎ ...

  Ok... Panie Radosławie... Jako były Minister Spraw Zagranicznych, ma Pan większą wiedzę od nas w tej materii, proszę zatem by opierając się na tej wiedzy oraz swoim sumieniu, powiedział nam tak po ludzku i od serca... zrzekłby się Pan zadośćuczynienia za krzywdy czy nie...?

  #RÆ

 • Franek Frankowicz

  Oceniono 14 razy 0

  "Polksit" to raz, tak prawi Prezes Wolski. Dwa to Unia EuroGejska szkodzi nam jak mało co, jest to instytucja archaiczna przywiązana do przestarzałego trójpodziału władzy co prowadzi do zamieszania i niekorzystnych wyroków dla Wolaków. Dodatkowo propaguje antykatolskie zachowania typu jazdę na rowerze, energię z wiatru i słońca jak my dobrze wiemy, że Bóg dał nam wyngiel i sklejkę żeby nimi palić. Już się nachapaliśmy ojro, kolejna perspektywa budżetowa będzie słabiutka, już teraz dostaniemy kary i nie będą nam prolongować terminów przy infrastrukturze jak to miało miejsce za Tuska tego Volksdeutscha. Tylko PiS-da wygra kolejne wybory i 2020 referendum. Pamiętajmy, że Prezes nie chciał wchodzić w 2004 na tych skandalicznych warunkach. Trzeba tylko rozwiązać problem dopłat rolników programem rolnik plus i będzie pozamiatane

 • menosky

  Oceniono 10 razy 0

  Jak się mówi "a", to czekam na "b".
  Czy to prawda, że PiSS chce przehandlować Szczecin, Gdańsk, Wrocław, Warmię i Mazury, itd?
  Niemcy (Enerdowcy) zrzekli się roszczeń, zdaje się. Teraz, kiedy sprawa zaczyna się od nowa, przewiduję taki deal: my wam kasę, wy nam ziemię. O to chodzi.
  W sumie byłoby fajnie; kochałbym Polskę z tej drugiej strony...

 • konikpolny12

  Oceniono 5 razy -1

  Tylko, że my nie straciliśmy tylu obywateli w trakcie zwykłych działań wojennych tylko w zaplanowanej zbrodni ludobójstwa przez Prusków, którzy rządzili i rządzą w Niemczech. To jest podstawa do odszkodowań. Namibia też już się stara o 30 mld od Niemców za ich zbrodnie tam popełnione.

 • matylda1001

  Oceniono 3 razy -1

  Jakie znowu repEracje wojenne! niech już to lato sie skończy, stażyści wrócą do szkoły a dziennikarze z urlopów i może ktoś zacznie pisać poprawnie - repAracje wojenne.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Wciaz ta sama uwu trzesaca portkami przed kazym kto nie jest Polakiem ten sam ton o wojskach radzieckich ktore niech zostana bo co Moskwa powie i tak w kolko ten sam obesran iec czycia, ze swoim, nic sie nie da zrobic takie panie prawo, dwa pincdziesiunt na godzine zeby jako tako co bylo i emigrujta abortujta i zdychajta bo to nic z tego nie bedzie.

 • pataszonski

  Oceniono 3 razy -1

  W tekście jest błąd rzeczowy. Traktat graniczny z Niemcami został podpisany w 1990 roku, ratyfikowany rok później. I w chwili podpisu, i w chwili ratyfikacji nie istniały już ani PRL, ani NRD.

 • tequila57

  Oceniono 6 razy -2

  odezwał się sołtys z Chobielina

 • tetradrachma

  Oceniono 9 razy -3

  Panie Sikorski, zamiast zajmować "próżnym trudem" (oświecać Polaków) to proponuję memuary pisać !

 • def11

  Oceniono 12 razy -4

  a kto to Sikorski ? no name taki

  Mazurek czyli ktoś

 • Ann X

  Oceniono 9 razy -5

  A co powiecie jak się uda uzyskać odszkodowania za barbarzyńskie naloty na Warszawę i Wieluń za mordowanie Polaków i naszych obywateli pochodzenia Żydowskiego i Cygańskiego.Co wy tak w dupe tym Niemcom wchodzicie?Niemcy to nasz sąsiad a żaden Przyjaciel.

 • zuuuraw

  Oceniono 7 razy -5

  10 września 2004 r. Sejm RP przyjął bez głosu sprzeciwu uchwałę „w sprawie w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech”. Sejm RP „świadomy roli prawdy historycznej i elementarnej sprawiedliwości w stosunkach polsko-niemieckich” stwierdził w swojej uchwale, że „Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne spowodowane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę; Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia stosownych działań w tej materii wobec Rządu Republiki Federalnej Niemiec”.
  Zgodnie z polską racją w tej fundamentalnej sprawie jaką było rozstrzygnięcie zasadności wystąpienia w stosunku do Niemiec z oficjalnymi roszczeniami za wymordowanie milionów Polaków i zniszczenie Polski w trakcie II wojny światowej osiągnięto pełny konsensus polityczny. Za uchwałą sejmową przygotowaną przez środowisko Antoniego Macierewicza zagłosowało 328 posłów w tym m.in. ze strony PiS Jarosław Kaczyński, Marek Kuchciński, Adam Lipiński i Mariusz Kamiński, ze strony PO - DONALD TUSK, Jan Rokita, GRZEGORZ SCHETYNA i KOPACZOWA ze strony postkomunistów z SLD i SdPL Leszek Miller, Marek Borowski i Ryszard Kalisz.

 • gela1

  Oceniono 8 razy -6

  jak ja bym kupił okazyjnie chobielin za 1200 dolarów to bym sobie tam spokojnie kosił trawkę a nie parł na szkło

 • 68jacekw

  Oceniono 14 razy -6

  To nie muszą być koniecznie odszkodowania-wystarczy żeby Niemcy oddali to co Polsce ukradli i zapłacili za to co zniszczyli.Poza tym w 1953 r NRD nie była uznawana przez RFN za państwo.Więc Polska zrzekła się roszczeń na rzecz tworu uznawanego za nielegalny.

 • bart555111

  Oceniono 10 razy -6

  PiS nie "przebąkuje" tylko działa, ekspercie od robienia laski. Po czyjej stronie jesteś?

 • zuuuraw

  Oceniono 8 razy -6

  @kapitan.kirk
  odszkodowania "pewnie" się należą ?
  Widzę, że masz jakieś wątpliwości ?
  No tak, w końcu "Polaczki" to po niemiecku "untermensch", a takim podludziom nic nie należy się z pańskiego stołu

 • leoleo

  Oceniono 9 razy -7

  pamiętaj sikorka że to wy - tuskowie - jesteście twórcami tej polityki i dopuszczalności kaczorów - w tym jednego wawelskiego - do kierowania krajem nad wisłą; pamiętasz "ch... dupa i kamieni kupa"; zdrowia ludziom

 • Jan Staszic

  Oceniono 15 razy -7

  Sikorski to szkodnik jak jego pryncypal geremek czy onyszkiewicz.
  Przyjdzie czas ze zaplaci za swoje winy przed narodem polskim.
  Slusznie sie obawia tego iz chobielin stoi na drodze przemarszu armii niemieckiej do kaliningradu i byc moze nawet zostanie zbombardowany przez lotnictwo rosyjskie.
  Zapewne zdradek w tym czasie sie bedzie wygrzewal w hamptons...

 • zuuuraw

  Oceniono 15 razy -7

  Warto by przypomnieć temu lokajowi Anieli Merkelowej, że dyskusja w Polsce nad zasadnością wystąpienia przez polski rząd w stosunku do Niemiec z żądaniem reparacji wojennych odbyła się dokładnie 13 lat temu. Dyskusja ta zakończyła się podjęciem uchwały sejmowej, w której wszystkie siły polityczne w Polsce w tym PiS, PO, SLD i PSL jednoznacznie zgodziły się do tego, że Polska nie otrzymała reparacji wojennych od Niemiec i że polski rząd powinien w tej sprawie podjąć w stosunku do Niemiec stosowne działania.
  Wtedy Sikorski jakoś nie protestował, ciekawe czy zagłosował za reparacjami tak samo jak prawie cały jego klub z PO ?

 • f1909

  Oceniono 10 razy -8

  Znowu ten gigantyczny mitoman , napompowany wodą sodową miłośnik alpag i krewetek w musztardzie bełta inteligentnym Polakom w głowach !

 • quaga

  Oceniono 14 razy -8

  Mówienie o reparacjach wojennych jest obciachem.
  Wypominanie Polsce korzystania z funduszy unijnych jest cool.

 • heliheli

  Oceniono 13 razy -9

  zdradek wyszedl z jakiejs ciemnej du/py . Widocznie zabraklo mu pasty do tych 400 par drogich polbutow ktore trzyma w swojej suterenie .

 • octopusdei

  Oceniono 13 razy -9

  A kogo obchodzą wynurzenia jakiegoś szabes goja? Chyba tylko innych szabes gojów:)

 • dert4

  Oceniono 14 razy -10

  Sikorski jest bezczelny !!!
  Zarzuca Jarkowi że mieszka w suterynie
  bo nie nakradł się, tak jak ten złodziej z pałacu w Chobielinie.

 • Vinz Clortho

  Oceniono 14 razy -10

  Lepsza taka polityka z Żoliborza niż brak polityki i tweetowanie o wszystkim na prawo i lewo w Internecie. To były "złote" czasy, prawda Radziu ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX