''Spot TVP o Niemcach koszmarny, pełen błędów językowych, stwierdzeń bez sensu. Idealny materiał dla kabaretów''

Prof. Klaus Bachmann uważa, że choć antyniemiecka narracja jest tylko na potrzeby wewnętrzne, to i tak ma skutki polityczno-dyplomatyczne. - Jak się wspomina o Polsce, to spotyka się niechętne reakcje, machnięcie ręką - mówił w TOK FM.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki podczas uroczystości w przeddzień w rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił w Bydgoszczy. Dzieci i wnuki tych zwyrodnialców pouczają nas, co to jest demokracja. A powinni zamilknąć! Z kolei 1 sierpnia TVP wyemitowała spot. Niemiecki lektor oskarża w nim: To z waszych podatków Adolf Hitler finansował zbrodnie i mordowanie ludzi!

''Koszmarny niemiecki, z błędami...''

Jak reagują na to Niemcy? - pytał swojego gościa Piotr Najsztub. - Tylko dlatego, że są wakacje to nie trafiło do kabaretów niemieckich. To jest wymarzony materiał - mówił prof. Klaus Bachmann. - To jest koszmarny niemiecki, pełen błędów, z akcentem polskim. Są twierdzenia, które są kompletnie bez sensu. Np. to że z podatków niemieckich opłacono mordowanie jest bez sensu. Fakt, że III Rzesza ograbiła niemal całą Europę zapewniło Niemcom w Niemczech wówczas dość wysoki poziom życia, odwrotnie niż przy I wojnie światowej, co wówczas wywołało protesty, strajki - zauważył Bachmann w TOK FM.

Kim są Niemcy dziś?

- To, co mnie uderza, to obraz Niemiec, który jest w głowie ministra Kownackiego („pouczają nas dzieci zwyrodnialców”) - dodał Bachmann. - Kownacki zakłada, że dzisiejsi Niemcy to potomkowie nazistów. A dziś 25 proc. niemieckiego społeczeństwa, urodziło się (lub ich rodzice) zagranicą. To są zupełnie inne Niemcy. Jest pewna ciągłość jeśli chodzi o państwo. Tych hitlerowców, którzy pamiętają 1945 już prawie nie ma, a ci, którzy są spadkobiercami czegokolwiek są potomkami zupełnie innych Niemiec - dodał rozmówca Piotra Najsztuba. 

Zauważył też specyfikę narracji z lubością używaną przez Polską prawicę, która uważa, że zamiast mówić „naziści’' powinno się mówić „Niemcy”? Bachmann odpowiedzią symulacją dialogu.

- Kto odpowiada za zbrodnie nazistów?

- Niemcy.

- Kto odpowiada za zbrodnie Związku Radzieckiego?

- Rosjanie.

- Kto odpowiada za zbrodnie UPA?

- Ukraińcy.

- Kto odpowiada za zbrodnie polskich komunistów?

- Komuniści.

Jak zauważa Bachmann, w prawicowej narracji komuniści są wykluczeni z narodu polskiego i dzięki temu naród pozostaje czysty, bez win. - W stosunku do wszystkich innych, którzy mają coś na sumieniu - a każdy coś ma - to ta wina jest unarodowiona, tylko w stosunku do własnej grupy się tego nie robi. To dość powszechny zabieg, tylko nieuświadomiony często - zauważył prof. Bachmann.

Wzruszanie ramion

Narasta atmosfera wojenna. Czy pan wyobraża sobie sytuację, że następuje reset naszego pojednania i stajemy się wrogami?  - pytał prowadzący audycję Piotr Najsztub.

- Na poziomie polityczno-dyplomatycznym to już zostało osiągnięte. Jak się wspomina o Polsce, to spotyka się niechętne reakcje, machnięcie ręką - mówił prof. Bachmann. Podkreślał jednak, że nie ma to przełożenia na opinię publiczną, ponieważ ona - w zasadzie - nie zajmuje się Polską. - To się zmieniło przy okazji konfliktu o reformę sądownictwa. - Polska przez dzień-dwa była na pierwszych stronach gazet czy w telewizyjnych wiadomościach i było to mało przychylne dla obecnego rządu, ale pamiętajmy - są wakacje, nie ma innych tematów. Konflikt w Turcji przycichł, Trump nie robi wiele. To, nie jest temat, który porusza ludzi - ocenił komentator.

Czego nie wiedzą polscy politycy

Zwrócił uwagę, że aktualnie jest silna tendencja w strefie euro, by budować nową Unię Europejską tylko z krajami z euro. - O tym polscy politycy nic nie wiedzą lub wiedzą niewiele- stwierdził prof. Bachmann.

Kiedy się płaci reparacje?

A to, że Polski rząd żąda reparacji wojennych? - Niech żąda. To niewiele zmienia. Trzeba pamiętać o sferze politycznej - reparacje wojenne płaci jedno państwo drugiemu. I to nie dlatego, że się należy, że to jest moralnie uzasadnione tylko dlatego, że jedna strona ma możliwość wymuszania tego od drugiej strony. Niemcy płacili Francji, bo Francja okupowała część Niemiec, które przegrały I wojnę światową - przypomniał prof.Bachmann.

I dodał: W tej chwili nie widzę strefy okupacyjnej, z której Polska mogłaby uzyskać reparacje. Jeśli chodzi o pójście do sądu, to nie ma takiego sądu! Trybunał Europejski nie ma jurysdykcji.

Po co budzić demony?

Czyli antyniemiecka kampania skończy się pogorszeniem stosunków z Niemcami?

- Nie, skończy się pogorszeniem stosunków w Polsce - mówił w TOK FM prof. Bachmann. - To nie jest skierowane przeciwko Niemcom, nikt tego nie bierze na poważnie, nie ma emocji, nie ma protestów. To jest wewnętrzny problem Polski - ocenił.

Zdaniem Bachmanna rozpętywani antyniemieckich nastrojów na kilka celów np. bat na polską opozycję czy element kampanii przeciwko NGO, ale także część kampanii propagandowej pt. ''Dlaczego brzydka Unia nie da nam pieniędzy''.

- A nie da m.in. ze względu na Brexit. Jest silna tendencja, by ograniczyć transfery dla krajów, które nagminnie i z otwartą przyłbicą łamią prawo europejskie. Polski rząd będzie miał problem, żeby tłumaczyć gminom, województwom, ministerstwom, czemu nie ma pieniędzy. A nie ma, ''bo źli Niemcy nie dali” - stwierdził Bachmann.

Schetyna: Ws. fundamentalnej wypowiada się trzecioligowy poseł PiS, a premier i prezydent milczą

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (41)
''Spot TVP o Niemcach koszmarny, pełen błędów językowych, stwierdzeń bez sensu. Idealny materiał dla kabaretów''
Zaloguj się
 • cmoscmos

  Oceniono 17 razy 13

  Ja bym proponował, żeby TVP pokazało bardzo dokładnie, jak to się stało że Niemcy wybrali Hitlera, i co on potem po kolei robił z demokracją. Telewizja niemiecka ma mnóstwo bardzo dobrych programów na ten temat, tylko kupować i pokazywać.

  Tyle że wiem, że tak się nie stanie, bo paralele do działań PiS-u są nie do przegapienia.

 • didej007

  Oceniono 2 razy 2

  TVP= Die Deutsche Wochenschau '43

 • bardzo.dobry.czlowiek

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy, to wy wybraliście w demokratycznych wyborach Kaczyńskiego i jego ekipę. Oto mamy powtórkę faszyzmu w polskim wydaniu.

 • corey999

  Oceniono 1 raz 1

  W czym problem?.Myśmy wybrali swojego.

 • zuuuraw

  Oceniono 6 razy -4

  "- Kto odpowiada za zbrodnie polskich komunistów?
  - Komuniści."
  Oczywiście, że nie Polacy, bo w przeciwieństwie do zbrodni Rosjan, Niemców, Ukraińców za zbrodniami nie stało państwo polskie, polski rząd, czy, jak na Wołyniu, polski rząd na uchodźstwie. Za tamtymi zbrodniami stała ksenofobia, nienawiść do innych nacji, w przypadku polskich komunistów stała walka klasowa, internacjonalizm.
  Wywiad żenujący, ale czego spodziewać się po michnikowym cyngle , Najsztubie ?
  To jak pytać skazanego jak ocenia wyrok sadu, też będzie się z niego nabijał.
  Niemiec mówi o 25% Niemców urodzonych poza Niemcami hitlerowskimi, a co z 75% ???
  Niemcy nie dokonały rozliczenia ze swoimi zbrodniarzami. Kat Woli, gen.Heinz Reinefarth, którego podwładni zamordowali w 3 dni ponad 50 tys. bezbronnych Polaków, do końca życia był szanowanym burmistrzem w nadmorskim kurorcie. Podobnie inni zbrodniarze, dokonali żywota na wysokich emeryturach w Niemczech. Niemcy wypłaciły setki mld Żydom w Izraelu, kraju nieistniejącym w czasie II Wojny Światowej, odszkodowań za . . . obywateli Polski, nie Izraela ! Niemcy zgładzili ponad 36% polskich adwokatów, 35% polskich lekarzy, 40% polskich naukowców, grabili nasz kraj przez blisko 5 lat, zniszczyli miasta, rozgrabili przemysł. Czas najwyższy za to zapłacić ! Może Bachmanna to śmieszy, mnie bynajmniej.

 • tom_58

  Oceniono 12 razy -4

  To się nazywa podwójna moralność. Lub jak kto woli: hipokryzja, obłuda, faryzeizm, kalizm.
  Ci sami, gdy Niemcy pouczają nas na temat wydumanych win współczesnych, ci sami milczą.
  Ale oburzają się, gdy wali się w Niemców prawdziwymi faktami.
  A w Niemców trzeba od czasu do czasu walić. Tak na wszelki wypadek. Profilaktycznie, dla podtrzymania ich zdrowia psychicznego.

 • Ann X

  Oceniono 10 razy -6

  Moją babcię zakatowali Niemcy na oczach mojego dziadka któremu spalono młyn w Kieleckim.Za to że był Polakiem.Niemcy to wrodzeni zabójcy ,złodzieje i kłamcy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy -6

  PAnie Bachman nie jest Pan tak ciemny zeby nie wiedziec iz za zbrodnie polskich komunistow odpowaiada Zwiazek Radziecki podobnie jak za powojenne zbrodnie niemieckich komunistow. 90% dzialaczy KPP mialo pochodzenie zydowskie i choc byli czasem ofiarami to byli rowniez katami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX