''Spot TVP o Niemcach koszmarny, pełen błędów językowych, stwierdzeń bez sensu. Idealny materiał dla kabaretów''

Prof. Klaus Bachmann uważa, że choć antyniemiecka narracja jest tylko na potrzeby wewnętrzne, to i tak ma skutki polityczno-dyplomatyczne. - Jak się wspomina o Polsce, to spotyka się niechętne reakcje, machnięcie ręką - mówił w TOK FM.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki podczas uroczystości w przeddzień w rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił w Bydgoszczy. Dzieci i wnuki tych zwyrodnialców pouczają nas, co to jest demokracja. A powinni zamilknąć! Z kolei 1 sierpnia TVP wyemitowała spot. Niemiecki lektor oskarża w nim: To z waszych podatków Adolf Hitler finansował zbrodnie i mordowanie ludzi!

''Koszmarny niemiecki, z błędami...''

Jak reagują na to Niemcy? - pytał swojego gościa Piotr Najsztub. - Tylko dlatego, że są wakacje to nie trafiło do kabaretów niemieckich. To jest wymarzony materiał - mówił prof. Klaus Bachmann. - To jest koszmarny niemiecki, pełen błędów, z akcentem polskim. Są twierdzenia, które są kompletnie bez sensu. Np. to że z podatków niemieckich opłacono mordowanie jest bez sensu. Fakt, że III Rzesza ograbiła niemal całą Europę zapewniło Niemcom w Niemczech wówczas dość wysoki poziom życia, odwrotnie niż przy I wojnie światowej, co wówczas wywołało protesty, strajki - zauważył Bachmann w TOK FM.

Kim są Niemcy dziś?

- To, co mnie uderza, to obraz Niemiec, który jest w głowie ministra Kownackiego („pouczają nas dzieci zwyrodnialców”) - dodał Bachmann. - Kownacki zakłada, że dzisiejsi Niemcy to potomkowie nazistów. A dziś 25 proc. niemieckiego społeczeństwa, urodziło się (lub ich rodzice) zagranicą. To są zupełnie inne Niemcy. Jest pewna ciągłość jeśli chodzi o państwo. Tych hitlerowców, którzy pamiętają 1945 już prawie nie ma, a ci, którzy są spadkobiercami czegokolwiek są potomkami zupełnie innych Niemiec - dodał rozmówca Piotra Najsztuba. 

Zauważył też specyfikę narracji z lubością używaną przez Polską prawicę, która uważa, że zamiast mówić „naziści’' powinno się mówić „Niemcy”? Bachmann odpowiedzią symulacją dialogu.

- Kto odpowiada za zbrodnie nazistów?

- Niemcy.

- Kto odpowiada za zbrodnie Związku Radzieckiego?

- Rosjanie.

- Kto odpowiada za zbrodnie UPA?

- Ukraińcy.

- Kto odpowiada za zbrodnie polskich komunistów?

- Komuniści.

Jak zauważa Bachmann, w prawicowej narracji komuniści są wykluczeni z narodu polskiego i dzięki temu naród pozostaje czysty, bez win. - W stosunku do wszystkich innych, którzy mają coś na sumieniu - a każdy coś ma - to ta wina jest unarodowiona, tylko w stosunku do własnej grupy się tego nie robi. To dość powszechny zabieg, tylko nieuświadomiony często - zauważył prof. Bachmann.

Wzruszanie ramion

Narasta atmosfera wojenna. Czy pan wyobraża sobie sytuację, że następuje reset naszego pojednania i stajemy się wrogami?  - pytał prowadzący audycję Piotr Najsztub.

- Na poziomie polityczno-dyplomatycznym to już zostało osiągnięte. Jak się wspomina o Polsce, to spotyka się niechętne reakcje, machnięcie ręką - mówił prof. Bachmann. Podkreślał jednak, że nie ma to przełożenia na opinię publiczną, ponieważ ona - w zasadzie - nie zajmuje się Polską. - To się zmieniło przy okazji konfliktu o reformę sądownictwa. - Polska przez dzień-dwa była na pierwszych stronach gazet czy w telewizyjnych wiadomościach i było to mało przychylne dla obecnego rządu, ale pamiętajmy - są wakacje, nie ma innych tematów. Konflikt w Turcji przycichł, Trump nie robi wiele. To, nie jest temat, który porusza ludzi - ocenił komentator.

Czego nie wiedzą polscy politycy

Zwrócił uwagę, że aktualnie jest silna tendencja w strefie euro, by budować nową Unię Europejską tylko z krajami z euro. - O tym polscy politycy nic nie wiedzą lub wiedzą niewiele- stwierdził prof. Bachmann.

Kiedy się płaci reparacje?

A to, że Polski rząd żąda reparacji wojennych? - Niech żąda. To niewiele zmienia. Trzeba pamiętać o sferze politycznej - reparacje wojenne płaci jedno państwo drugiemu. I to nie dlatego, że się należy, że to jest moralnie uzasadnione tylko dlatego, że jedna strona ma możliwość wymuszania tego od drugiej strony. Niemcy płacili Francji, bo Francja okupowała część Niemiec, które przegrały I wojnę światową - przypomniał prof.Bachmann.

I dodał: W tej chwili nie widzę strefy okupacyjnej, z której Polska mogłaby uzyskać reparacje. Jeśli chodzi o pójście do sądu, to nie ma takiego sądu! Trybunał Europejski nie ma jurysdykcji.

Po co budzić demony?

Czyli antyniemiecka kampania skończy się pogorszeniem stosunków z Niemcami?

- Nie, skończy się pogorszeniem stosunków w Polsce - mówił w TOK FM prof. Bachmann. - To nie jest skierowane przeciwko Niemcom, nikt tego nie bierze na poważnie, nie ma emocji, nie ma protestów. To jest wewnętrzny problem Polski - ocenił.

Zdaniem Bachmanna rozpętywani antyniemieckich nastrojów na kilka celów np. bat na polską opozycję czy element kampanii przeciwko NGO, ale także część kampanii propagandowej pt. ''Dlaczego brzydka Unia nie da nam pieniędzy''.

- A nie da m.in. ze względu na Brexit. Jest silna tendencja, by ograniczyć transfery dla krajów, które nagminnie i z otwartą przyłbicą łamią prawo europejskie. Polski rząd będzie miał problem, żeby tłumaczyć gminom, województwom, ministerstwom, czemu nie ma pieniędzy. A nie ma, ''bo źli Niemcy nie dali” - stwierdził Bachmann.

Schetyna: Ws. fundamentalnej wypowiada się trzecioligowy poseł PiS, a premier i prezydent milczą

DOSTĘP PREMIUM