"Duda ma dość Dudy z pierwszych dwóch lat kadencji. Nie chce być tylko notariuszem"

"Konflikt Duda-Macierewicz-Szydło-Kaczyński jest związany z próbą emancypacji prezydenta RP" - komentuje na blogu Daniel Passent. Jego zdaniem prawdziwym sprawdzianem będą projekty ustaw o SN i KRS.

Prezydent Duda po zawetowaniu dwóch forsowanych przez PiS ustaw, zablokował 46 nominacji generalskich. Zdaniem Daniela Passenta, konflikt między prezydentem a szefem MON to "fatalny sygnał".  Bo "siły zbrojne to jeden z filarów państwa, zwłaszcza położonego między Rosją a Niemcami".

Konflikt między dwiema najważniejszymi dla polskiej armii osobami dopełnia obrazu spustoszeń, jakie w sferze obronności przyniosły rządy PiS.

"Groteskowy przetarg na śmigłowce. Ubytek 36 generałów i setek starszych stopniem oficerów. Zamiast modernizacji – nowy rodzaj wojsk. Narastające napięcie BBN – MON. Wyraźne różnice dotyczące polityki obronnej. I wreszcie otwarty konflikt z prezydentem. (...)  Jeżeli to jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, to ja za takie wzmocnienie dziękuję" - napisał na blogu w serwisie Polityka.pl Daniel Passent.

W co gra prezydent?

Publicysta tygodnika "Polityka" i Radia TOK FM nie ma wątpliwości, że spór wokół wojska czyli "konflikt Duda – Macierewicz – Szydło – Kaczyński jest związany z próbą emancypacji prezydenta RP".

Duda ma dość Dudy z pierwszych dwóch lat kadencji. Nie chce być tylko notariuszem, który dzień i noc podpisuje, co mu PiS podsunie. Moim zdaniem nie dlatego, że mu ten proceder nie odpowiada (gdyby tak było, toby takiej roli nie grał), tylko dlatego, iż samodzielny prezydent ma większe szanse reelekcji niż notariusz

- uważa Passent.

Jak ocenia publicysta, ."prawdziwe intencje prezydenta" poznamy, gdy Andrzej Duda przedstawi projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Prezydent ogłaszając decyzje o zawetowaniu dwóch ustaw przygotowanych przez PiS zapowiedział, że własne projekty przygotuje w ciągu dwóch miesięcy.

"'Odrzucony' przez prezydenta min. Ziobro będzie jeszcze groźniejszy" - ostrzega rzecznik KRS>>>

"To proces przeobrażania się serialowego Adriana w prezydenta"

TOK FM PREMIUM