"Prawicowa operacja Walkiria" - Michalski o pomysłach prawicy na pozbycie się Kaczyńskiego

Cezary Michalski w "Newsweeku" przekonuje, że obóz przeciwników Kaczyńskiego jest coraz liczniejszy. I wylicza: biskupi...

Zdaniem Cezarego Michalskiego, tych którzy chcieliby odsunięcia prezesa PiS od władzy z łatwością można znaleźć nie tylko wśród prawicowych publicystów. "Światełko alarmowe" zapaliło się krytykom prezesa PiS, po wielodniowych protestach obrońców niezawisłości sądów.

"Obóz prawicowej operacji Walkiria jest bardzo szeroki. Rozpoczyna się od znaczącej części polskiego episkopatu. To już nie tylko dość umiarkowany biskup Stanisław Gądecki, ale nawet bardzo prawicowy biskup Sławoj Leszek Głódź. Na grupę tę składają się: kształtujący się po cichu obóz prezydencki, ostrożny Gowin czy prawicowe sieroty po Marku Jurku. Wiarę w polityczny geniusz Jarosława Kaczyńskiego podważają tez czołowi prawicowi publicyści" - wylicza Michalski w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

Dla członków "obozu prawicowej operacji Walkiria" oczywiste stało się, że choć Kaczyński dał prawicy pełnię władzy i pieniądze, to teraz "jego osoba, charakter, metoda politycznego stają się największym ryzykiem dla dalszej bezpiecznej konsumpcji".

Bo z łatwością widać, że prezes PiS nie ma zamiaru zrezygnować z tego, co stało się znakiem rozpoznawczym jego polityki: radykalizowania konfliktu, budowania coraz szerszego frontu wrogów.

"Zdradzieckie mordy"

"Alibi dla zupełnie już oficjalnego uznania Jarosława Kaczyńskiego za niebezpiecznego szaleńca stało się jego wystąpienie w Sejmie. Dorwawszy się „poza trybem” do sejmowej mównicy, by wykrzyczeć słowa o zdradzieckich mordach, które zamordowały brata, Kaczyński jak zwykle trochę przeżywał, a trochę manipulował. Dla prawicowych pragmatyków i dla części Kościoła był o kolejny sygnał ostrzegawczy. Odwołują się oni do prawdziwej diagnozy, że Polacy mają niską tolerancje na konflikt" - pisze Cezary Michalski.

Odsunięcie prezesa PiS to jedno, ale wykreowanie kogoś, który mógłby stać się liderem na prawicy, to drugie. I niełatwe zadanie.

Duży potencjał ma oczywiście Andrzej Duda. Z racji stanowiska, jakie piastuje i poparcie jakim się cieszy. Prezydent od dawna jest liderem sondaży zaufania do polityków.

"Duda ma dość Dudy z pierwszych dwóch lat kadencji. Nie chce być tylko notariuszem">>>

Cezary Michalski nie ma dobrych wiadomości, dla członków "obozu prawicowej operacji Walkiria".

"Prezydent Duda nie zatrudni kolejnych trzydziestu ministrów w swojej kancelarii, żeby zagwarantować im autonomie wobec Kaczyńskiego, z jakiej korzystają dziś Krzysztof Szczerski czy Krzysztof Łapiński. Andrzej Duda może też utrudniać politykę personalną Macierewicza w armii, ale nie może prowadzić własnej, nie ma do tego narzędzi. Zatem jeszcze dziś Jarosław Kaczyński bez trudu zdławi operację Walkiria" - podsumowuje publicysta.

"Szydło zapłaci za nawałnice? Nowym premierem może zostać Kaczyński">>>

''Prawdziwy prezes to ten, który krzyczy w Sejmie, a nie występuje w TV Trwam''

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (57)
"Prawicowa operacja Walkiria" - Michalski o pomysłach prawicy na pozbycie się Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • flymen22

  Oceniono 25 razy 25

  PAD nie jest notariuszem. Bo to uwłacza notariuszom. Notariusz czyta każdy dokument i nie podpisze niezgodnego z prawem. PAD nie dorósł do funkcji. i tyle.

 • ar.co

  Oceniono 27 razy 21

  Bardzo słuszny kryptonim. Operacja "Walkiria" miała na celu usunięcie zbrodniarza i szaleńca Adolfa Hitlera.

 • maaac

  Oceniono 21 razy 17

  Bzdura. Jeżeli ktokolwiek z "prawicy" miałby Jarosława K. odsuwać to tylko metodą odsuwania Lenina przez Stalina albo jeszcze gorszą - przez zamordowanie i zwalenie winy na opozycję. I póki co jest jedyny człowiek w Polsce który ma na to siły, środki, sposobność i potrzebę - to Antoni M.

 • rmarcin555

  Oceniono 17 razy 13

  PisWaffe nie istnieje bez tow. Jarosława. Nie przeżyją nawet miesiąca. Szczytem możliwości partyjnych żołnierzy jest zawiązanie sobie butów. Do wszystkiego innego potrzebują instrukcji z Centrali.
  Paru miałoby ochotę na zamach (Gowin, Ziobro, Morawiecki...) ale zwyczajnie są na to za ciency intelektualnie i nie mają wystarczającego zaplecza.
  Duda to statysta - nie liczy się zupełnie.
  Najlepiej, żeby zamachu dokonał Antoni I Smoleński. Rozbił by PisWaffe, a że ludzie się zwyczajnie szaleńca boją - to wszyscy zwróciliby się przeciwko niemu.

 • jael53

  Oceniono 14 razy 12

  Proszę nie lekceważyć polskiego (i rosyjskiego) gustu do psychopatów i psychotyków. Im więcej bredni, tym bardziej nabożne słuchanie.

 • cmoscmos

  Oceniono 14 razy 12

  No ale plan oryginalnej "operacji Walkiria" polegał na wykorzystaniu istniejących procedur kryzysowych (owszem: po drobnych ich modyfikacjach) dla przeprowadzenia zamachu stanu. No i jak coś takiego miałoby się udać w kraju, gdzie władza nie za bardzo ma procedury kryzysowe, a nawet jakby miała to i tak się jakimikolwiek procedurami nie przejmuje?
  W takim kraju można tylko walić na odlew albo kopać dołki, ale proszę nie porównywać walenia na odlew albo kopania dołków do "operacji Walkiria".

 • ks-t

  Oceniono 11 razy 11

  Władza w partii to pieniądze. Miliony czy miliardy w spółkach PC kontroluje KAczyński, w wielu ma status osobistego właściciela. ResOficjalnie to 800 mln a nieoficjalnie drugie tyle. Reszta, łacznie z Dudą może poskomleć ale nie zagryzie.

 • def11

  Oceniono 10 razy 8

  Mariusz wzmógł ochronę w kaczym szańcu :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX