''Gdy pierwszy raz usłyszałem od PO hasło 'opozycja totalna' szczęka mi opadła. To strzał w kolano''

PiS miał big idea, a jej elementy złożyły się na hasło "dobrej zmiany". PO skupia się na sprawach bieżących. Tym, co jest na paskach - mówi w wywiadzie dla ''Kultury Liberalnej'' b. sztabowiec Platformy.

Michał Nowosielski, były współtwórca kampanii PO w wywiadzie dla ''Kultury Liberalnej'' mówi: Kiedyś słyszało się opinie, że PO jest partią, która opiera swój sukces na dobrym PR-ze. Uważam, że było wręcz odwrotnie: tę partię zawsze nękała jakaś indolencja komunikacyjna. Oni, zdaje się, mieli wrażenie, że wystarczy zrobić coś dobrego, a społeczeństwo od razu to zauważy i będzie dozgonnie wdzięczne - mówi Nowosielski.

Jego zdaniem nie ma w PO osób, które zajmowałyby się profesjonalnie strategią komunikacji. - Platforma w dialogu z wyborcami skupia się wyłącznie na sprawach bieżących, a lekceważy szerszą narrację. (...) A potrzebuje czegoś, co w reklamie nazywa się 'big idea'. W tym przypadku miałby to być taki zestaw myśli i zasad, którymi jako partia powinni się kierować. Ale zawsze okazywało się, że zamiast rozmawiać o big idea, musimy skupić się na czymś, co właśnie dziś jest na paskach - ubolewa.

Zdaniem Nowosielskiego nie można lekceważyć tematów bieżących, ale powinien być wyraźnie widoczny szerszy obraz. - Stosunek do bieżących problemów powinien wynikać z wartości, które wyznajemy, czyli z 'big idea'. PiS miał taką 'big idea', a jej poszczególne elementy złożyły się na hasło 'dobrej zmiany' - mówi rozmówca ''Kultury Liberalnej''.

Przypomina, że to Platforma wymyśliła hasło „opozycja totalna”, które dziś z lubością stosują politycy PiS i sympatyzujący z nim publicyści. - Kiedy pierwszy raz je usłyszałem, szczęka mi opadła, bo wiedziałem, że to strzał w kolano. I kto dziś używa tego pojęcia? PiS. To jest ich ulubione sformułowanie - zauważa Nowosielski.

Cała rozmowa TUTAJ>>

Żakowski pyta Biedronia: I co z tą pana partią? A odpowiedź?

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (126)
''Gdy pierwszy raz usłyszałem od PO hasło 'opozycja totalna' szczęka mi opadła. To strzał w kolano''
Zaloguj się
 • zapatero222

  Oceniono 26 razy 14

  PUTIN NIE MUSI WKRACZAĆ DO POLSKI. ON JUŻ WKROCZYŁ W 2015 R. JEGO ARMIA ROZWALAJĄCA POLSKĘ TO PiS.

 • Andrzej J.

  Oceniono 17 razy 7

  Ja uważam, że w zasadzie PO zrobiła to, co było możliwe do zrobienia, zważywszy na opór materii, choć można się spierać o szczegóły.
  Tylko ci, którzy mają słabe pojęcie o faktycznej sytuacji społecznej w naszym kraju, zwłaszcza o specyficznych ?walorach? naszego ?społeczeństwa? i o jego mentalności łudzili się, że większość ludności myśli i widzi to samo co oni i dlatego głosili, że gdyby nie ?zaniechania, opieszałość i wygodnictwo? partii rządzącej, to Kościół katolicki by się tak nie wtrącał do rządzenia i tyle by nie kosztował, służba zdrowia działałaby dużo sprawniej (jeśli nie znakomicie), szkoły by oświecały, nauka by kwitła etc., etc. I oczywiście winę za to, że tak nie jest ponosi Tusk, któremu ?była na rękę? działalność ?największej na świecie partii opozycyjnej?, bo usprawiedliwiała ?nicnierobienie? rządu.
  Jestem przekonany, że ? mimo swoich licznych mankamentów ? PO jest na polskiej scenie politycznej jedyną siłą, która mogła zagwarantować Polsce jakiś rozwój. Gdybym widział jakąś inną partię, od PO sprawniejszą, mogłbym dyskutować, ale niestety takiej nie widzę. Natomiast nie mam wątpliwości, że taka frontalna krytyka ze strony tych wszystkich ?PO-oburzonych?,?PO-zniesmaczanych?, ?PO-zniecierpliwionych?, prowadzona razem z Kościołem i z PiS, doprowadziła do tego, że kraj nasz nie tylko może się zmienić we wschodnioeuropejski patriotyczno-religijny skansen, ozdobiony niezliczoną ilością upiornych pomników, kolumn i łuków zwycięstwa, ale również do zaprzepaszczenia dotychczasowych osiągnięć (może są one zbyt skromne ale jednak niewątpliwe).
  I tak dla przypomnienia PO nie miała 51% a tylko 40% więc krytyka że nie zrealizowali wszystkiego co obiecywali nie jest uzasadniona.
  To co napisałem nie oznacza, że krytykować nie należało, ale ta krytyka powinna jednak uwzględniać tutejsze realia, a nie rojenia o państwie idealnym, bo to zawsze musi pozostać w sferze marzeń.
  A takie rozumowanie że Pis tak da Polakom w d... że zmądrzeją i poprą jakąś partię liberalną ma jeden zasadniczy mankament. Co jeśli Pis władzy nie odda? Co jeśli zbudują taki UKŁAD razem swoim kościołem, swoimi dziennikarzami i mediami, swoimi bankami, swoimi służbami które przejmą albo stworzą nowe że nikt nie piśnie. Kolokwialnie mówiąc zrobią nam z d... jesień średniowiecza. I to będzie trwać latami, naprawde było warto? Za władzy PO można było zabiegać o poszerzanie różnych praw i swobód, za władzy Pisu będą ograniczenia i rozpaczliwa walka o utrzymanie tego co jest.

 • jezierskiadam

  Oceniono 24 razy 6

  Tylko partia antyreligijna ma szansę na wyeliminowanie Kaczyńskiego i jego spadkobierców.
  Program:
  Państwo świeckie.
  Zerwanie konkordatu.
  Usunięcie religii ze szkół i przedszkoli.
  Wolność dla kobiet.

 • sunzi15

  Oceniono 19 razy 5

  Ad. @kolos100 "Opozycja nie ma żadnego programu"

  Mylisz sie. Opozycja ma bardzo dobry program,
  a w tym fundamentalne zadania:
  Obrona Rzeczypospolitej, Konstytucji i naszego miejsca w UNII
  przed kato-faszystowskim ZAMACHEM STANU PiS,
  PRZYWROCENIE PORZADKU KONSTYTUCYJNEGO,
  usuniecie szkodzacego Polsce PiS-NIERZADU,
  delegalizacja sprzecznej z Konstytucja i lamiacej Konstytucje
  Narodowo-Socjalistycznej Partei PiS i przykladne ukaranie
  winnych przestepstw przeciwko Rzeczypospolitej,
  dewastacji i grabiezy Rzeczypospolitej,
  a nastepnie odbudowa Rzeczypospolitej ze zniszczen
  spowodowanych przez PiS oraz przywrocenie godnej pozycji
  we wspolnocie panstw UNII - pierwszego sortu.

  Dalej Polska bedzie juz bez przeszkod rosla w sile,
  a ludziom bedzie zylo sie dostatniej
  wsrod cywilizowanych panstw swiata,
  a nie w Imperium Rosyjskim, do ktorego wiedzie nas PiS.

 • m.godwin

  Oceniono 7 razy 3

  Chciałbym głosować na partię, której przywódczy w ogóle ie kojarzę z nazwiska. Ale za to wiem z doświadczenia, że rządzenie jej wychodzi. Chciałbym żeby miała ona w rządzie ministrów nudnych, którzy nie potrafią się pokazać w telewizji. Za to powierzony im budżet potrafią rozsądnie wydać, a nie roztrwonić. Co z tego że bym chciał, skoro moi rodacy wolą hasła i puste idee.

 • Wojciech Karcz

  Oceniono 13 razy 3

  jeszcze bedzie pieknie jeszcze bedzie normalnie

  cały pis na antarktyde - mamy tam bazę naukową - można ją zamienić na obóz przetrwania

 • ladychapel

  Oceniono 2 razy 2

  totalna czy nie totalna, nieważne, nie ma na kogo głosować, nie ma nikogo, żadnej alternatywy, kogoś z programem, kogoś uczciwego, kogoś, kto nie skacze z kwiatku na kwiatek - same prostytutki

 • benek231

  Oceniono 2 razy 2

  "Przypomina, że to Platforma wymyśliła hasło „opozycja totalna”, które dziś z lubością stosują politycy PiS i sympatyzujący z nim publicyści."
  ***
  A jaka niby byla ta opozycja PiSu jesli nie totalna. Ja nie cierpie na amnezje i doskonale pamietam jak PiS byl na NIE w stosunku do wszystkich bez wyjatku propozycji PO. Pan Nowosielski pieprzy glupoty.

  A ze PiS uzywa tego w stosunku do opozycji - w czym problem? Po pierwsze w stosunku do PiSu budujacego autorytarne panstwo opozycja musi(!) byc totalna. I jesli tylko jest - to bardzo dobrze. Nie mozna pozwolic faszystom na rozwiniecie skrzydel i dokonczenie budowy, tak jak kiedys pozwolono Hitlerowi.
  Po drugie gdyby Platforma nie zaczela uzywac tego zwrotu to klero-faszysci nie sa na tyle glupi by sami nie mogli go wymyslec. Tymczasem pan Nowosielski uwaza, ze gdyby nie PO to PiS nie wpadlby na pomysl "totalnej opozycji". Nawet pomimo tego, ze sami w przeszlosci nia byli.

  Nie bylo nikogo madrzejszego do wywiadu?

 • ot48

  Oceniono 4 razy 2

  Zdjęcie debilnej opozycji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX