"Nowe pogańskie tradycje. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem" - abp Nossol o ONR

Wg abp Alfonsa Nossola, duchownym "nie wolno jątrzyć, ideologizować, upolityczniać problemów". B. biskup opolski przypomina, że "patriotyzm jest czymś wzniosłym, tylko wtedy, gdy jest kształtem miłości, a nie nienawiści".

Abp Alfons Nossol uważa, że ambona powinna być wolna od polityki. "Zawsze podejrzewam, że gdy ksiądz nie jest w stanie przygotować teologicznie homilii, to idzie w politykę. Na Śląsku mówimy, że chce się „wypołstwić” - czyli wyżyć. Skutek jest taki, że część osób czuje się wyproszona z kościoła" - mówi w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".

Według długoletniego biskupa opolskiego, "polityka szalenie zacieśnia i w dużej mierze  też 'odczłowiecza'".

Ideologia jest trucizną, także 'chrześcijańska ideologia', bo ideologia  chce za wszelką cenę obronić, uratować ideę. Także za cenę człowieka. A przecież idea ma służyć człowiekowi, by się bardziej rozwinął

- uważa abp Nossol.

"Czysto instrumentalne" wykorzystywanie religii - prymas senior krytycznie o miesięcznicach smoleńskich>>>

85-letni duchowny zauważa, w rozmowie z Arturem Sporniakiem, że "coraz częściej zapominamy o największej wartości, z którą się żadna inna mierzyć nie może - o wolności".

"Ona świadczy o godności człowieka. (...) Ja przeżyłem okrutny system hitlerowskiego  zacieśnienia wolności. Potem komuniści. No i teraz jakby początki „zacieśniania wolności” zaczynają się nie tylko u nas, ale i na Zachodzie pojawiać. I to musi niepokoić" - stwierdził duchowny.

"Nowe pogańskie tradycje"

Arcybiskup, przez lata zaangażowany w dialog ekumeniczny i polsko-niemieckie pojednanie, przestrzega przed rozpadem Unii Europejskiej. Zdaniem duchownego, rozpad wspólnoty byłby "wielką tragedią".

"Jak będziemy usiłować wszystko „unacjonalniać”, to wcześniej czy później przekroczymy granice szowinizmu. Ojciec Święty Jan Paweł II mnie tego uczył, że patriotyzm jest czymś wzniosłym, ale wtedy, gdy jest kształtem miłości, a nie nienawiści" - przypomina w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym".

Opinia Jana Pawła II na temat patriotyzmu warto pamiętać, patrząc na narodowców, którzy coraz częściej widoczni są nie tylko na ulicach, ale i w kościołach.

Jak mówi arcybiskup, pochody nacjonalistów niezwykle go smucą.

One nie mają bowiem  nic wspólnego z chrześcijaństwem. To są swoistego rodzaju - jak mi się wydaje - nowe pogańskie tradycje. Trzeba przypomnieć, że tego rodzaju okrzyki prowadziły niestety do tak tragicznych wydarzeń jak Katyń, Oświęcim. Tak mało zabiegamy o to, żeby nigdy nie zdarzyło się nic podobnego

- uważa abp Alfons Nossol.

Słuchajmy Franciszka

Były biskup opolski przypomina duchownym, a zwłaszcza biskupom zasiadającym w Episkopacie, że podstawowym ich zadaniem powinno być "jednanie".

Nie wolno nam jątrzyć, ideologizować, upolityczniać problemów, bo wówczas możemy  się sami zacieśniać i stawać się jednostronnymi

- mówi abp Nossol w rozmowie z "TP". I przekonuje, że lekarstwem na wiele bolączek współczesnego polskiego Kościoła jest wsłuchiwanie się w słowa papieża Franciszka.

"Mnie osobiście ten papież imponuje. (...) Franciszek jest nie tylko przewodnikiem wspólnoty ludu Bożego, ale równocześnie czuje się członkiem tej wspólnoty. (...) Myśmy byli przyzwyczajeni do czysto „dogmantycznego” ujęcia naszej wiary. Operowaliśmy  tylko definicjami soborowymi, które podbudowywaliśmy Pismem Świętym i ewentualnie wypowiedziami Ojców Kościoła. A życie codzienne troszeczkę leżało obok" - ocenia arcybiskup.

"Dyktaturę już mamy" - bp Pieronek o rządach PiS>>>

TOK FM PREMIUM