''Obecność Polski w Unii rozszerza jej suwerenność, nie zawęża''

Władzy chodzi o ''suwerenność'' Polski? - Przynależność Polski do Unii rozszerza jej suwerenność, nie zawęża. Polska jest o wiele bardziej suwerenna będąc w Unii niż poza nią - mówił w TOK FM prof. Adam Daniel Rotfeld.

Wczoraj w europarlamencie odbyła się debata o Polsce. Komisja Europejska jest bardzo blisko uruchomienia art 7. unijnego traktatu wobec Polski, ale uzależnia ten ruch od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego - wynika ze słów wiceszefa KE Fransa Timmermansa. 

Art. 7 unijnego traktatu mówi o tym, że możliwe jest ograniczenie niektórych praw członkowskich. - Polska jest częścią wspólnoty i wspólnotowe zobowiązania mają inny charakter niż ogólne normy prawa międzynarodowego zapisane w konwencjach i traktatach - przypomniał w Poranku Radia TOK FM prof. Adam Daniel Rotfeld. - Chodzi o to, że Polska ma być krajem suwerennym. Przynależność Polski do Unii rozszerza jej suwerenność, nie zawęża. Polska jest o wiele bardziej suwerenna będąc w Unii niż poza nią - dodał gość Jacka Żakowskiego.

Zdaniem prof. Rotfelda konieczny jest powrót do dyplomacji i rozmów. - Prawdziwa dyplomacja wymaga dyskrecji. Obie strony muszą mieć poczucie, że wychodzą z czymś. A nie, że ktoś wygrał, a ktoś przegrał - dodał.

- W Polsce polityka oparta jest na konflikcie - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Adam Rotfeld. - To jest forma zarządzania konfliktem. Za tym kryje się filozofia polityczna, która w swoim czasie sformułował Karl Schmidt, guru dla polityki hitlerowskiej. W wielu krajach zachodnich jego książki znalazły się na indeksie, a w Polsce są wydawane. Pisze językiem niezbyt prostym, to wyraża prosta myśl. Jeśli się dobrze zdefiniuje wroga, to to organizuje myślenie - mówił prof. Rotfeld.

W TOK FM audycja o schronisku, które nie ma na piec gazowy, aż tu nagle...

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM