"Sianie zamętu, podburzanie. A czemu nie zażądać reparacji od Putina?"

W sprawie reparacji wojennych ministrowie rządu Beaty Szydło rozpędzają się. Pojawił się już pomysł, by domagać się od Niemców biliona dolarów. "Szacunek wzięty z sufitu, ale nie szkodzi. Chodzi przecież o dolanie benzyny do ognia" - na blogu komentuje Adam Szostkiewicz.

O bilionie dolarów odszkodowania od Niemiec jako pierwszy głośno powiedział w weekend szef MSWiA Mariusz Błaszczak. To nie jedyny minister rządu Beaty Szydlo, który dużo uwagi poświęca pieniądzom, które należą się Polsce za straty wojenne.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zapowiedział, że osobiście przygotuje stanowisk w tej sprawie.  "Czekaliśmy siedemdziesiąt kilka lat na to, żeby wyjaśnić sprawę reparacji, wiele rządów poprzednich umywało ręce albo... pomińmy, co robiono. W związku z tym te kilka tygodni czy nawet kilka miesięcy nas nie zbawi" - odpowiedział szef MSZ, pytany o termin zakończenia prac nad dokumentem.

Pomysły rządu krytykuje Adam Szostkiewicz. Publicysta "Polityki" uważa, że celem polityków PiS jest "sianie zamętu, podburzanie, konsolidacja elektoratu". Dlatego bilion dolarów nie robi na Szostkiewiczu wrażenia. "Szacunek wzięty z sufitu, ale nie szkodzi. Chodzi przecież o dolanie benzyny do ognia" - ocenia na blogu.

Dlaczego tylko Niemcy?

Publicysta zwraca uwagę, że w sprawie reparacji zajęcia stanowiska unika prezydent Duda

"A powinien uderzyć w stół. W obecnej sytuacji granie kartą reparacyjną jest sprzeczne z polskimi interesami gospodarczo, politycznie, wizerunkowo. Potwierdza w Unii opinię, że Polska zeszła z kursu i ścieżki, odsuwa się od unijnego centrum na peryferie" - pisze na blogu.

I zastanawia się, dlaczego polski rząd pieniędzy za wojenne zniszczenia chce domagać się tylko do Niemiec. "Czemu nie żąda biliona od Putina? A co z reparacjami za potop szwedzki i najazdy tureckie?" - pyta na blogu Adam Szostkiewicz.

"To najbardziej bezczelne kłamstwo. Gadają o reparacjach, ale nic w tej sprawie nie robią"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (200)
"Sianie zamętu, podburzanie. A czemu nie zażądać reparacji od Putina?"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 32 razy 16

  Granica niemiecko-rosyjska na Wiśle, coraz bliżej...

  Reparacjami aż się udławicie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 22 razy 12

  Witold Waszczykowski urodzony w 1957 roku czekał 70 lat aby odzyskać kasę.
  Co będzie jak inni wystawią rachunek za wypędzenie Niemców? Za to płacili głównie Amerykanie...

 • realistas

  Oceniono 19 razy 9

  Słowacja też napadła na Polskę. Od nich też należy żądać reparacji. Nie wspominając już o Ukraińcach, którzy też walczyli z wojskiem polskim w 1939 r. Będziemy spać na pieniądzach jak PiSS to załatwi.

 • byrcyn11

  Oceniono 9 razy 7

  Jeszcze zapomnieliście o Austrio-Węgrach, którzy uczestniczyli w rozbiorach Polski !

 • bulwnadzieji

  Oceniono 13 razy 7

  A kiedy reparacje od Watykanu ?
  Wszak grabią Polskę i Polaków od przeszło 1000 lat !
  Zacznijcie chociaż pisuary od płacenia obecnego haraczu dla watykańskich okupantów w wysokości 15 mld zł rocznie.

 • potp

  Oceniono 15 razy 7

  A do Austro-Węgier (czyli Austrii i Węgier) za zabór prawie 1/4 kraju na cały XIX wiek? Galicja to był najzasobniejszy region w kraju. Najludniejszy, najlepiej rozwinięty rolniczo itp.

 • zd46

  Oceniono 6 razy 6

  Antek, czesc „reparacji” juz z Niemiec wywiozl, uciekajac, mnich Trydzyk. Macierewicz, Blaszczak, pewnie i Polacy, nie nalezacy do PiSu ani nie bedacy waszymi zwolennikami, tez zazadaja od was odszkodowan. Za co? Za burzenie panstwa, za lamanie konstytucji, za rozbijanie spoleczenstwa w tym rodzin, za straty moralne, za niszczenie polskiej historii a takze za niszczenie wiekowej Puszczy Bialowieskiej. Kwota jest trudna do wyobrazenia. Maciorka, Blaszczak , idzmy na calosc, zazadajmy od Rosji, od Czechoslowacji, od Szwedow, Ukrainy, Bialorusi, Litwy, Tatarow, Turkow, Cyganow, Dzingis Chana od emigracyjnego rzadu londynskiego za dramat Powstania Warszawskiego i zburzenie Warszawy w bezsensownym powstaniu (slowa gen.A ndersa), od USA za Jalte, od Anglikow tez za Jalte i.........spojrzmy w lustro. Dochodzmy swojego, ale na gruncie prawa a nie na waszych pyskowkach, bucie i arogancji. Polska nie jest pepkiem swiata i nim nie bedzie. Maciorka, Blaszczak ile z tego "biliona dudkow" obiecales mnichowi torunskiemu?

 • rojberek

  Oceniono 28 razy 6

  Po pierwsze Polacy bardzo boją się Rosjan dlatego NIGDY niczego nie zażądają od nich.
  Po drugie obecny rząd to delegatura rosyjskiej władzy.
  Po trzecie żądając pieniędzy od Niemiec zapomnieli, że najpierw niech oddadzą Śląsk i Pomorze Niemcom, a potem dopiero żądają pieniędzy ;-P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX