''Referendum ws. konstytucji może być śmiertelnym zagrożeniem dla Dudy. Dziwię się, że do niego dąży''

- Jestem zwolennikiem referendów w rzadkich, naprawdę przemyślanych przypadkach,które dotyczą wszystkich obywateli, a których nie da się rozstrzygnąć w normalnym głosowaniu, bo partie są podzielone - mówi prof. Jarosław Flis w wywiadzie dla ''Plus-Minus'', weekendowego dodatku do ''Rzeczpospolitej''. Ma na myśli np. referenda ws. członkostwa w UE czy przyjęcia euro. Ale już nie pójście 6-latków do szkół.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum konstytucyjne na weekend 10-11 listopada 2018 roku, w rocznicę stulecia odzyskania niepodległości.

- Z konstytucją może być tak, że to referendum przekształci się w plebiscyt rozstrzygający, czy Andrzej Duda powinien być prezydentem - mówi prof. Flis i podaje przykład włoskiego premiera Matteo Renziego, który rozpisał referendum ws. reform, ale okazało się to gwoździem do jego politycznej trumny.

Referendum konstytucyjne może stać się śmiertelnym zagrożeniem dla prezydenta Andrzeja Dudy. Dziwię się, że prezydent do tego referendum dąży. Gdyby udało mu się wycofać z tej inicjatywy, zrzucając odpowiedzialność na PiS, to byłoby dla niego najlepiej

- uważa socjolog polityki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zastrzega jednak: Nie wiem, co będzie można zrobić, jeśli odpowiedzi Polaków okażą się niespójne albo gdy zainteresowanie referendum będzie niewielkie.

Cała rozmowa w weekendowym wydaniu ''Plus-Minus''>>

"Kaczyński szuka dla Dudy nowego marginesu. Dziwnie pojęta gerontokracja"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
''Referendum ws. konstytucji może być śmiertelnym zagrożeniem dla Dudy. Dziwię się, że do niego dąży''
Zaloguj się
 • ciemny_lud

  Oceniono 9 razy 7

  Co za różnica? Duda może się cofnąć, może się nie cofać. Od czasu przysięgi na wierność konstytucji z dodatkowa konferansjerka (tak mi dopomóż Bóg) Duda może wszystko zapowiedzieć, co tydzień coś nowego, jak w Lidlu.

 • getz54

  Oceniono 8 razy 6

  To dla Polaków wspaniała informacja. Ten człowiek jest wybitnym szkodnikiem, niczego dobrego po nim nie mozemy się juz spodziewac.Tez odnoszę wrazenie, ze to referendum będzie dla niego aktem naturalnej selekcji. Podzieli los cmy krązącej w blasku świecącej lampy, partnera modliszki, ale tez Robespierra, Jezowa.
  Ten człowiek nie jest godzien sprawowania urzędu prezydenta RP. Jest niczym węgorz wysmarowany smalcem. Jego jedynym zyciowym celem jest byc pieszczoszkiem, ulubieńcem wszystkich ludzi na świecie, przekonanym, ze nawet Dzez Chrystus i jego tato, spoglądają z niebios na niego z uznaniem, o czym przekonują go i ameba z Torunia, i Nycz, i niemal cała Miodowa. Ten człowiek posiadający podstawową znajomośc prawa, ma świadomośc, ze koniec jego będzie
  przykry, ze spotka go srogi los za rozwalenie Trybunału Konstytucyjnego, Sądów Powszechnych, za złamanie prawa przy powoływaniu sędziów TK, zakazie publikowania wyroków TK. Alfons stał się postacią tragiczną, wyśmiewany za kontakty internetowe z nieletnimi o 3.00 nad ranem, pouczany przez prezydenta Obamę o swoich obowiązkach, wychwalający poniesione zwycięstwo Szydło w Brukseli. Albin wie, ze przy kolejnych wyborach wyborcy mu tego nie zapomną, i ci z którymi w przyjaznej atmosferze jadł rosół z makaronem w czasie kampanijnej wizyty w ich domu, i ci, którym obiecał cuda w jakimś kościele, bo cmentarze i kościoły to jego ekosystem, Adrian nasjlepiej się tam czuje, najbardziej płomienne homilie wygłasza. Niech podąza w stronę światła jak ta cma, nie przeszkadzajmy mu w tym, olejmy ciepłym moczem jego propozycję referendum zmian w konstytucji, bo to jest niebezpieczne jak grzebanie pijanego złomiarza przy bombie.

 • adamofsky

  Oceniono 7 razy 5

  Jak to śmierć? Przecież jako prezydent on nie żył, nie żyje i nie będzie żył. Polityczna śmierc Dudy to oksymoron.

 • jggc

  Oceniono 4 razy 4

  Na pohybel Adrianowi

 • hegemon1234

  Oceniono 3 razy 3

  jeżeli Budyń polegnie to niech robi sobie swój plebiscyt konstytucyjny.

 • baj62

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież już Jarek powiesił nad nim miecz Damoklesa.

 • ukos

  Oceniono 1 raz 1

  Żaden wynik PiSdackiej ustawki nie będzie zagrożeniem dla długoPiSa. Jeśli frekwencja nie dopisze, to będzie to "wina Tuska" i PiSdacki elektorat tylko się wzmoże moralnie. Zagrożeniem dla długoPiSa może być spadek poparcia dla PiSu z zupełnie innych powodów niż referendalna hucpa, której przebieg ma na notowania partii wpływ marginalny albo i żaden.

 • artur702

  0

  Niezłomnego łamacza prawa i dobrych obyczajów mam głęboko w nosie. Jego referendum także mam głęboko w nosie. Otaczam się wyłącznie ludźmi przyzwoitymi. Ciepła kołderka patriotyzmu okrywa zwykle ukrytego pod nią łajdaka. W przypadku tego indywiduum to stwierdzenie Czechowa sprawdza się niezwykle precyzyjnie.

 • 2-oliwka

  0

  Głosowałam na Andrzeja Dudę, jednak przez referendum konstytucyjne, które obecny prezydent planuje tracę do niego zaufanie. Referendum w takim wydaniu może okazać się nieuczciwym podstępem do wprowadzenia do konstytucji "Polonia Semper Fidelis" , planowanym przez polski biskupi "beton", a to byłoby najgorsze rozwiązanie. Żeby ogłosić referendum konstytucyjne, to najpierw trzeba opracować nową konstytucję w całości, konkretnie co do joty, a potem postawić jedno i tylko jedno pytanie: czy jesteś za tą nową konstytucją, czy za tą z 1997 r ? Referendum nie może być głosowaniem w ciemno. Coś wydaje mi się, że jedna kadencja prezydencka dla Andrzeja Dudy wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX