Cimoszewicz: To, co się stało z Polakami w 2015 r., to absolutna klęska misji Kościoła w Polsce

- PiS udało się zmienić nastawienie do uchodźców. To klęska misji Kościoła w Polsce. Skrajnej prawicy udało się popchnąć społeczeństwo ku akceptacji wartości antychrześcijańskich - mówi w ''DGP" Włodzimierz Cimoszewicz.

Włodzimierz i Tomasz Cimoszewicz udzielili obszernego wywiadu ''Dziennikowi Gazecie Prawnej''. To ich pierwsza wspólna rozmowa w mediach. Jest mowa o polityce, politycznych błędach i starych, i nowszych. Cimoszewicz, b. premier i b. minister spraw zagranicznych nie jest już aktywnym politykiem, ale komentuje bieżące wydarzenia. Natomiast syn, Tomasz, jest posłem PO.

500+ pomogło wielu. Już nie pyskuję

- Nadal jestem przekonany, że rozdawnictwo obarczone jest ryzykiem marnotrawstwa, ale przyznaję, że znam przypadki rodzin wielodzietnych, którym wcześniej żyło się bardzo biednie, a teraz żyje się o wiele lepiej. Już nie pyskuję przeciw temu programowi - mówi Włodzimierz Cimoszewicz o sztandarowym programie socjalnym PiS - czyli "500+". -Możemy iść śladem krajów europejskich i pomagać rodzinom. Jednak nie podoba mi się wyprowadzanie kobiet z rynku pracy, zamykanie ich w domach, co jest na rękę Kościołowi - zwraca uwagę Tomasz Cimoszewicz. Faktem jest, że wiele kobiet postanowiło rezygnować ze słabo opłacanej pracy zawodowej, co w przyszłości może na niekorzyść odbić się na ich emeryturach.

O Kościele

- Jeśli Kościół nie zrobi porządku z o. Rydzykiem, będzie pozwalał na to, żeby ten przyjmował od państwa ponad 77 mln zł, to dokonam apostazji - zadeklarował Tomasz Cimoszewicz.

- Twoja partia przyłożyła się do rozwoju imperium Rydzyka - wtrącił ojciec. - Wy też mu nie przeszkadzaliście. I Kościołowi dawaliście pieniądze - odpowiedział syn.

W. Cimoszewicz przyznaje, że ''w pewnym sensie najwięcej dał Kościołowi''. - Byłem tym premierem, który zdecydował, że katecheci uczący religii będą dostawali pensje. Na swoje usprawiedliwienie powiem, że nadal uważam, że religii nie powinno być w szkołach publicznych - dodał b.premier.

Klęska Kościoła, zwycięstwo PiS

Uważam, że to, co stało się z Polakami, narodem w większości chrześcijańskim, od wiosny do późnej jesieni 2015 r. jest dla mnie trudne to wytłumaczenia. PiS udało się zmienić nastawienie do uchodźców co najmniej połowy z nas. To absolutna klęska misji Kościoła w Polsce. Skrajnej prawicy udało się popchnąć społeczeństwo ku akceptacji wartości antychrześcijańskich

- stwierdza w ''GDP'' Włodzimierz Cimoszewicz.

Cała rozmowa w wywiadzie w ''Dzienniku Gazecie Prawnej''>>

"Będzie pozew ws. nierzetelnych informacji TVP"

DOSTĘP PREMIUM