Kłótnia o Konstytucję na sesji rady. Radni PiS: Ideologia. Nie demonizujmy roli preambuły

Na sesji lubelskiej Rady Miasta radni dyskutowali dziś o umieszczeniu w szkołach preambuły polskiej Konstytucji. - To demonstracja polityczna - grzmiał jeden z radnych PiS.

Pomysł na wieszanie preambuły w szkołach zaczął się od Słupska i prezydenta, Roberta Biedronia, który już we wrześniu ogłosił, że w szkołach w jego mieście Konstytucja będzie.

PO chciało, by w Lublinie było podobnie. Lubelscy radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali jednak storpedować ten pomysł. - Nie demonizujmy roli preambuły i tego, że ona cokolwiek zmieni. Jest to demonstracja polityczna, a my na sesji powinniśmy się zająć bardziej konkretnymi sprawami – mówił Stanisław Brzozowski z PiS.

„Sami się zastanówcie nad przestrzeganiem Konstytucji”

Inny z radnych Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Jezior dowodził, że Konstytucję trzeba mieć w sercu i nie trzeba jej nigdzie wieszać. Zwrócił się do Bartosza Margula (PO), jednego z tych, którzy był „za”. - Stosunek do Polski jest także stosunkiem do Konstytucji. I chciałbym w tym kontekście zacytować wypowiedzi pana partyjnych kolegów, którzy określali Polskę, mówiąc, że to „kamieni kupa”. Więc jeżeli chcecie uczyć nas Konstytucji, to sami zastanówcie się nad jej przestrzeganiem czy posiadaniem jej w sercu - mówił D. Jezior.

„To ideologizowanie szkół”

Inny z radnych PiS dowodził, że wieszanie Konstytucji to wprowadzanie do szkół określonej ideologii. – Konstytucja powinna być przedmiotem refleksji podejmowanej na lekcjach, ale szkoła nie powinna być terenem agitacji politycznej. A wiemy o tym, że toczy się w Polsce dyskusja dotycząca interpretacji Konstytucji, pojawiają się głosy o jej może nowym uchwaleniu – dlatego wydaje mi się, że wnioskodawcom chodzi wyłącznie o dyskurs polityczny, a nie o edukację obywatelską – stwierdził M. Ryba.

Preambuła w szkołach w Lublinie zawiśnie, chociaż….

Ostatecznie Platforma Obywatelska i radni Wspólnego Lublina stanowisko w sprawie wieszania tablic z preambułą Konstytucji przyjęli. PiS był przeciw. Już po głosowaniu radni tej partii złożyli na piśmie swoje oświadczenie o następującej treści:

„Radni zrzeszeni w Klubie PiS Rady Miasta Lublin są za pogłębioną edukacją obywatelską w szkołach, w tym za zapoznawaniem młodzieży z Konstytucją RP, natomiast sprzeciwiają się przenoszeniu na grunt szkolny sporów polityczno – ideologicznych inspirowanych inicjatywami Roberta Biedronia, podejmowanych przez klub PO i radnych popierających prezydenta Krzysztofa Żuka”.

- Konstytucja to najważniejszy dokument dla każdego Polaka, bez względu na poglądy polityczne, bez względu na barwy i na wyznanie. Powinniśmy mieć ją zarówno w sercu, jak i przed oczami – mówi radna PO, Marta Wcisło.

Kosiniak-Kamysz o strajku lekarzy: Oni za parę lat spakują walizki, prom do Szwecji i 35 tys. zł brutto

DOSTĘP PREMIUM