"Zostanie premierem nawet z aresztu". Czeski Trump - oligarcha z zarzutami, który skupuje media

W piątek i sobotę Czesi wybierają nowy parlament. Zdaniem ekspertów możne być on najbardziej nieprzewidywalnym w historii południowych sąsiadów Polski. Według sondaży wybory wygra partia ANO - 63-letniego milionera Andreja Babisza, zwanego czeskim Trumpem.

Pozornie mniej groźni niż inni...

- Babisz nie przedstawia swojego programu, mówi, że nie "robi polityki", tylko "robi biznes". Zyskuje w ten sposób rzesze młodych wyborców w Czechach. Z drugiej strony u obserwatorów zagranicznych nie budzi takiego zaniepokojenia jak wielu innych populistycznych liderów - na antenie TOK FM o przyszłym premierze Czech opowiadał Wojciech Przybylski, red. naczelny Res Publiki Nowej.

Ale trzeba pamiętać, że lider ANO jest jednym z oligarchów. Znajduje się na drugim miejscu rankingu najbogatszych Czechów. - Obecnie agresywnie skupuje udziały m.in. w firmach rolniczych i korzystając ze swojej pozycji politycznej dofinansowuje swoje spółki z publicznych funduszy -  komentował Przybylski.

Zwrócił uwagę, że Babisz skupuje też media. Wisienką na torcie może być to, że Andrzej Babisz był współpracownikiem tajnych służb okresu komunistycznej Czechosłowacji. Ale to nie koniec kontrowersji wokół tego polityka.

"Trzeba na niego uważać"

Za wyłudzenie unijnych dotacji Babisza ściga prokuratura. - W kampanii większość partii deklarowała, że nie chce takiego premiera. Trudno sobie wyobrazić, że będziemy mieć premiera z prokuratorskimi zarzutami, to partia i lider na których trzeba uważać i dobrze, że inne partie ją krytykują. Tylko że to nie przynosi żadnych efektów"  - mówił czeski politolog Milan Znoj.

Co ciekawe im bliżej wyborów, tym krytyka lidera ANO jest słabsza: - Widać że partię wycofują się z ostrych deklaracji. Poza tym prezydent Milosz Zeman zapowiedział, że powoła Babisza na premiera nawet jeśli ten będzie siedział w areszcie - mówił politolog Milan Znoj.

Coraz więcej publicystów przestrzega też przed scenariuszem, w którym Babisz, odrzucony przez tradycyjne partie, wejdzie w koalicję w innymi populistami: antyimigracką SPD i Partią Piratów.

Rozluźnienie z Unią?

Jak deklaruje Babisz ANO chce by Czechy występowały z Unii. Zapowiada jednak mocne rozluźnienie związków z Brukselą. To odpowiedź na nastroje panujące w czeskim społeczeństwie. W tegorocznym badaniu Eurobarometru 2/3 Czechów uznało, że wstąpienie do Unii przyniosło ich ojczyźnie więcej szkód niż korzyści.

- Społeczeństwo czeskie nigdy nie miało jednoznacznie proeuropejskich elit politycznych. Dyskusje tych elit odcisnęły na społeczeństwie piętno. Do tego rozczarowanie sytuacją wewnętrzną z lat 90-tych obraca się przeciw Europie, tak jakby to ona była temu winna - wyjaśnia politolog Milan Znoj.

DOSTĘP PREMIUM