Od wtorku medyczna marihuana dostępna w Polsce. Dr Bachański: To ważny moment. Ale...

- To bardzo ważny moment - mówił w TOK FM neurolog dr Marek Bachański. Ale podkreślał że ustawa nie rozwiązuje najważniejszego problemu - dostępu chorych do środków na bazie medycznej marihuany.

Od przyszłego tygodnia pacjenci będą mogli legalnie kupować - na receptę - w Polsce medyczną marihuanę. Tylko jak ocenił neurolog dr Marek Bachański - wejście w życie ustawy - nie rozwiązuje problemu dostępności do środków wykorzystywanych w leczeniu.
- Ta ustawa to szerokie otwarcie drzwi - ale za tymi drzwiami niewiele widać - mówił lekarz w TOK FM. Zgodnie z przepisami - preparaty potrzebne do przygotowania leku na receptę trzeba będzie sprowadzić z zagranicy.

Zdaniem dr Bachańskiego dobrze byłoby wrócić do pomysłu, który nie znalazł akceptacji sejmowej większości, by w Polsce prowadzić pod kontrolą państwa uprawy konopi. Tym bardziej, że są u nas instytucje, które są do tego przygotowane. Np. Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu.

Pacjentów, którzy mogą w leczeniu korzystać ze środków na bazie marihuany, może być w Polsce nawet ok. 300 tysięcy. Środki na bazie marihuany wykorzystywane są m.in. w leczeniu pacjentów chorych na nowotwory, lekooporną padaczkę, chorobę Parkinsona tylko chorzy na nowotwory, ale też na lekooporną padaczkę, anoreksję chorobę Parkinsona i zespół Tourette'a.

"Jeśli PiS zagrozi utrata władzy w 2019 roku, zrobią wszystko, żeby wyborów nie było"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM