"Powrotu do 'pełnych kościołów' nie ma" - publicysta radzi Morawieckiemu kurs u papieża Franciszka

Marzeniem nowego premiera jest rechrystianizować Europę. "Gdy takie hasło wypowiada papież, brzmi ono ambiwalentnie, bo nie wiadomo, czy Europa sobie życzy "rechrystianizacji". Gdy wypowiada je premier dużego kraju, członka UE, brzmi ono bulwersująco i tandetnie" - uważa Adam Szostkiewicz.

Mateusz Morawiecki zwierzył się ze swojego marzenia podczas rozmowy z Telewizją Trwam. W pierwszym wywiadzie po desygnowaniu go na urząd premiera.

Zdaniem Adama Szostkiewicza, gdy o potrzebie rechrystianizacji mówi "premier dużego kraju, członka UE, brzmi ono bulwersująco i tandetnie".

"Od czasu II Soboru Watykańskiego sojusz ołtarza z tronem został zarzucony. Premier nie jest papieżem, tylko politykiem. Gdy mówi o rechrystianizacji, zapisuje się automatycznie do pewnego obozu ideologicznego, niechętnego Europie wielokulturowej, wolności religijnej i prawom człowieka i mniejszości" - napisał na blogu publicysta "Polityki".

W co gra nowy premier?

Według Szostkiewicza, wypowiedź nowego premiera może być "czystym cynizmem"., bo "obóz obecnej władzy bez zahamowań manipuluje Kościołem i katolikami w swoim interesie politycznym".

Ale nie można wykluczyć, że Mateusz Morawiecki w pierwszym wywiadzie po nominacji na premiera, pozwolił sobie na "chwilę szczerości". 

"Że Morawiecki to nostalgik, który nigdy nie zadał sobie trudu, by zrozumieć, czemu kościoły w Europie wolnej i demokratycznej są puste, a w Polsce pustoszeją, choć w wolnym tempie"

Jak podkreślił publicysta, dechrystianizacja Europy nie jest elementem żadnego "szatańskiego spisku", tylko "naturalnej oddolnej sekularyzacji związanej z pluralistycznym systemem demokratycznym i wysokim poziomem życia" oraz z "błędami samego zorganizowanego" chrześcijaństwa.

"Powrotu do „pełnych kościołów” nie ma, nawet pod przymusem. Morawiecki powinien zapisać się na szybki kurs ewangelizacji u papieża Franciszka" -radzi Szostkiewicz.

"Morawiecki w Pałacu Prezydenckim zaczął kampanię wyborczą. Prezydencką">>>

"Kto może być premierem stulecia? Tylko Kaczyński"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM