"SOS dla Polski. Uwaga policja, tu obywatele!" - tłum przed Senatem

"Idziemy po prawo i sprawiedliwość. Wolność. Równość. Demokracja" skandują zgromadzeni przy budynku Senatem. Policja blokuje manifestantów, którzy przyszli bronić niezawisłych sądów. Policja zatrzymywała demonstrantów. W siedzibie Senatu też doszło do protestu.

Manifestacje przed budynkiem Senatu organizuje Koalicja Prodemokratyczna, w skład której wchodzą organizacje społeczne i partie polityczne. "Przychodźcie i przyjeżdżajcie! Bądźmy, razem, tam, gdzie trzeba. Bez żadnego trybu!" - apelowali.

Policja zablokowała marsz demonstrantów - wzywając osoby posiadające immunitet o opuszczenie zgromadzenia. I informowała, że rozwiązuje zgromadzenie.

'Błaszczak, Błaszczak żebyś wiedział, jeszcze będziesz w pierdlu siedział" - skandowali przeciwnicy upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.

W Senacie toczą się prace nad kontrowersyjnymi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Prace mogą się skończyć jeszcze na tym posiedzeniu.

'Skandal w czasie obrad Senatu. "To się jeszcze nigdy nie zdarzyło'">>>

Apel

Do prezydenta Dudy, o niepodpisywanie ustaw, zaapelował w poruszającym wystąpieniu prof. Adam Strzembosz.Zdaniem byłego pierwszego sędziego SN, jeśli prezydent nie zaakceptuje rozwiązań przygotowanych w Sejmie, przejdzie do historii "jako człowiek który stanął w obronie Konstytucji" I uratował "konstytucję, trójpodział władzy i prawdziwą demokrację w Polsce.

"Albo znajdzie się pan na kartach historii jako pierwszy prezydent w wolnej Polsce, który pozwolił na złamanie Konstytucji w wielu miejscach. Panie prezydencie, ja wiem, jaka to jest trudna decyzja. Może najważniejsza w pana życiu. I taka, która być może zadecyduje, czy będzie pan pozytywnym, czy negatywnym bohaterem historii naszego kraju" - ocenił prof. Strzembosz.

W obronie wolnych wyborów

Około 19 Obywatele RP zorganizowali dziś w Senacie happening. Działaczki organizacji rozwiesiły transparenty z hasłem: Wolne wybory. Wolna Polska. Wolne sądy.

Kobiety zostały wyprowadzone przez Straż Marszałkowską.

TOK FM PREMIUM