"Z Macronem porozmawiam o reformie ich sądów, po rządzie w Vichy" - Morawiecki

- U nas jest bardzo wolny kraj. Myślę, że sprawa kary dla TVN zostanie szybko wyklarowana. Zdecydowanie jestem za tym, by była swoboda wyrażania swoich opinii, nawet jeżeli są one skrajnie stronnicze - tak Mateusz Morawiecki mówił w Brukseli o decyzja KRRiT.

Morawiecki debiutuje dziś, w roli szefa rządu, na unijnym szczycie. Zapewnił, że Polska będzie przestrzegać wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. Ale podkreślił, że dotyczy to "ostatecznego wyroku". - Po wyczerpaniu całej ścieżki, która obowiązuje w procesie wydawania decyzji przez trybunał.

Pytany o wolność mediów, w kontekście kary dla TVN, stwierdził, że "wolne media są ogromną wartością" -  My oczywiście chcemy, żeby było jak najwięcej wolnych mediów - stwierdził podczas konferencji prasowej. Jak podkreślił Morawiecki, decyzję w sprawie ukaraniu telewizji - za sposób relacjonowania ubiegłorocznego kryzysu sejmowego - podjęła KRRiT "instytucja konstytucyjna", która nie podlega rządowi.

Dlatego, jak mówił premier, decyzja rady może zostać zaskarżona do sądu.

-  Wtedy dopiero odpowiednia decyzja będzie wydana  Akurat w naszym kraju wolnych mediów jest tak wiele, że naprawdę nie mamy na co narzekać. Nie ma politycznej poprawności, która krępuje, jak w niektórych innych państwach.  Myślę, że ta sprawa zostanie bardzo szybko wyklarowana, w prawo czy w lewo - mówił dziennikarzom.

Co powie premier?

Ciekawie premier odpowiadał na pytanie, o czym będzie rozmawiał z prezydentem Francji - Emmanuelem Macronem.

- Tak się złożyło, że znam dość dokładnie specyfikę reformy wymiaru sprawiedliwości we Francji po upadku Francji Vichy. Opowiem o tym prezydentowi Macronowi, który na pewno jeszcze lepiej zna tę historię. Może zrozumie wtedy to, że nie podoba mi się to, że w SN zasiadają sędziowie z czasów stanu wojennego.. Może odczyta pewną analogię do sędziów z czasów marszałka Petain’a? Może to do niego trafi - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Francja Vichy, przypomnijmy, była państwem kolaborującym z III Rzeszą.

Pytany o reformę sądownictwa, która krytykowana jest też przez UE, przekonywał, że nieefektywność naszego wymiaru sprawiedliwości "jest już nawet w Europie legendarna".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (63)
"Z Macronem porozmawiam o reformie ich sądów, po rządzie w Vichy" - Morawiecki
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 21 razy 11

  No, no. Delfin weżmie na dywanik Macrona. Proszę, jak go naładował demiurg kaczyzmu.

  Ale czy Ty, Unio Europejska, wiesz, że delfin Morawiecki idzie po Ciebie?!
  Tak Cię zrechrystianizuje, że będziesz drugim kaczylandem.
  Delfin Morawiecki obietnicę rechrystianizacji złożył samemu Rydzykowi. Ponadto demiurg kaczyzmu posadził delfina Morawieckiego tuż przy sobie na cudownej, smoleńskiej mszy świętej w Katedrze Warszawskiej, odprawianej 10. dnia każdego miesiąca.
  Tak więc, Unio Europejska, masz już przechlapane, bez względu na to jakie banialuki delfin będzie Ci opowiadał.

 • Andrzej Kowalski

  Oceniono 18 razy 10

  Ojej,
  przeszkadza mu sędzia ze stanu wojennego w SN( ani jeden nie wymieniony o dziwo z nazwiska) a nie przeszkadza kolega,który robi aktualne prawo- prokurator stanu wojennego. Jaks schizofrenia na poczatek premierowania?

 • marple_jane

  Oceniono 17 razy 9

  Po głupawym ,wiecznie zatroskanym i jęczącym Szydle, mamy pana Mądralinskiego.Yes!
  Macrona nauczy historii Francji,rolnika orki, prawnika prawa.Zbieracz trufli także może skorzystać z wiedzy Mądralińskiego.Uffff... zadziwiona Europa ma nowego lidera.

 • kris alfa

  Oceniono 13 razy 7

  I wszystko jasne! Pan Plastikowy będzie wygłaszał te same bzdury co Pani Broszka, za to w 4 językach.

 • adamofsky

  Oceniono 13 razy 7

  Super hiper ekstra zmiana.. Szydło, aby opowiadać swoje debilizmy potrzebowała użyć 50 słów. Morawiecki pokazał, że debilizmy można opowiadać używając ich znacznie więcej..

 • ekomorda

  Oceniono 15 razy 7

  Twarzą tych tzw. zmian sądownictwa w Polsce jest prokurator stanu wojennego! Ale on jest dobry bo jest wasz? A może zamiast zajmować się sprawami z II Wojny Światowej p.Morawiecki spojrzy do swojego ogródka? Do tych prominentów pisowskich, takich jak w/w czy sędzia Kryże albo ludzie od propagandy głupoty, tacy jak Czarzasty czy Wolski? Od siebie zacznijcie p.Morawiecki dekomunizować, od siebie!

 • Tamara Jagoda

  Oceniono 8 razy 6

  Nasz premier opowie o rządzie Vichy, a prezydent Francji opowie naszemu o rządach króla Ćwieczka. Litości ! Czy nie prościej zająć się obecnymi problemami naszego kraju ?

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 14 razy 6

  Czy delfin nie odziedziczył po swoim ojcu awanturnictwa? Mam na myśli ojca biologicznego. Chociaż ociec duchowy, to też niezły awanturnik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX