"Sąd stwierdził, że marszałek naruszył prawa opozycji" - ważny wyrok

Warszawski sąd okręgowy uchylił postanowienie prokuratury, ws. umorzenia śledztwa dotyczącego ubiegłorocznego posiedzenia Sejmu. Podczas obrad w Sali Kolumnowej, w której nie uczestniczyła opozycja, uchwalono m.in. ustawę budżetową. - Sąd stwierdził, że marszałek naruszył prawa opozycji - ocenił Cezary Tomczyk z PO.

W grudniu ubiegłego roku marszałek Marek Kuchciński zdecydował, by obrady Sejmu przenieść do Sali Kolumnowej. Powodem było rozpoczęcie przez opozycję okupacji mównicy w Sali Plenarnej. Posłowie zdecydowali się na taki gest po tym, jak marszałek Kuchciński wykluczył z obrad Michała Szczerbę w PO.

Podczas nocnych obrad w Sali Kolumnowej - bez udziału opozycji - uchwalono m.in. budżet na 2017 rok. Opozycja złożyła doniesienie do prokuratury, ws. posiedzenia z  z 16 grudnia 2016 roku. Ale prokuratorzy zdecydowali, by śledztwo umorzyć.

"To, co wydarzyło się w Sali Kolumnowej, jest największym przekrętem legislacyjnym w wolnej Polsce">>>

Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił to postanowienie prokuratury. Doniesienie w tej sprawie, dotyczące możliwości przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, złożyli politycy Platformy Obywatelskiej.

Wolne sądy - dlatego to tak ważne

- Sąd stwierdził, że marszałek naruszył prawa opozycji. Trzeba to podkreślić: marszałek pan Marek Kuchciński naruszył prawa opozycji. To co działo się w Sali Kolumnowej było nielegalnym posiedzeniem Sejmu. Opozycja została pozbawiona swoich praw i obowiązków. Nie mogliśmy zadawać pytań, nie mogliśmy zabierać głosu, nie mogliśmy zgłaszać sprzeciwu w sprawie tego co działo się na Sali Kolumnowej - komentował poseł Cezary Tomczyk z PO.

Zdaniem innego posła Platformy, Marcina Kierwńskiego, sprawa posiedzenia w Sali Kolumnowej pokazuje, jak ważne są niezależne sądy.
- Prokuratura zawłaszczona prze PiS,  przez min. Ziobrę chciała tej sprawie ukręcić łeb. Chcieli, by sprawa została szybko umorzona i żeby Polacy żyli w przeświadczeniu, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. A nie odbyło się zgodnie z prawem. Dobrze że są jeszcze niezależne sądy, dobrze że jest sąd, który każe prokuraturze wznowić tę sprawę - mówił Kierwiński.

Według polityków PO, niezależność sądów nie podoba się Prawu i Sprawiedliwości. I
dlatego, jak podkreślają posłowie PO, partia rządząca przejmuje właśnie Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (36)
"Sąd stwierdził, że marszałek naruszył prawa opozycji" - ważny wyrok
Zaloguj się
 • hastatrespasos

  Oceniono 13 razy 9

  Stójkowy zmanipulowanego przez sPISek/BiN Sejmu Kuchciński przekracza swe obowiązki, nadużywa oraz nie dopełnia swych uprawnień regularnie. Na rozkaz Fuck-offczyńskiego traktuje opozycję generalnie jako osoby gorszego sortu, i najchętniej pozbawiłby wszystkich spoza tej mafii (oprócz kukizowców) mandatów oraz immunitetu. Przecież dyktator z przekrętów legislacyjnych zrobił jedno z głównych narzędzi represji, dokonywanych pod dziurawym płaszczykiem ponoć dobrej, a w istocie najgorszej zmiany w Polsce od 1989 r. Takie kryminalne zagrywki jak 16 grudnia 2016, oraz jak drakońska grzywna dla TVN24, to tylko wstęp do ostatecznej siłowej rozprawy z opozycją, czyli z demokracją i z Polakami.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 12 razy 8

  Krzepiące.

 • endrju1521

  Oceniono 14 razy 8

  ...kalka Rzeszy niemieckiej, po upadku Republiki Weimarskiej...

  tylko dlaczego w Polsce ? ? ? ? ? ???

 • Lech Pawluk

  Oceniono 10 razy 6

  To co działo się w sejmie dnia 16 grudnia 2016 roku to bardzo przykre a wręcz szokujące widowisko, kompromitujące większość parlamentarną partii pis.Decyzje podjęte przez marszałka kuchcińskiego do przeniesienia obrad do sali kolumnowej i te dziwne /blokami /głosowania posłów pis /poprzez podnoszenie rąk /blokowanie udziału opozycji jeden z posłów powiedział SPADAJ, podpisywanie listy obecności już po głosowaniu / Ziobro /.Jakie wnioski mógł wysnuć przeciętny obserwator tego zjawiska? Wystarczy zdrowy rozsądek, oraz odrobinę logiki aby dojść do wniosku, że niewiele ma to wspólnego z stosowaniem prawa.

 • benek231

  Oceniono 11 razy 5

  No i bandziory usilowali zemscic sie na TVN, ktora to wszystko nagrywala, i ukarali stacje 1,5mln zl kary za nic!

  Brawo Sąd Okręgowy

 • stef0909

  Oceniono 11 razy 5

  A te dwa przygłupy na foci zeznawali ???? brawo panie sędzio!!!

 • arvelli_net

  Oceniono 4 razy 4

  ... no i marszałek do pudła!

 • Ireneusz B.

  Oceniono 5 razy 3

  PiS to kanalie. Tylko dlaczego wyrok sądu jest po roku od tamtych wydarzeń ?

 • tlen69

  Oceniono 5 razy 3

  Prokuratura niedokładnie przeprowadziła dochodzenie w sprawie rebelii marszałka 16 grudnia 2016 r.? Fakty
  KTO DOKONAŁ PUCZU i w jakim celu ? Budżet jest szczególną ustawą, brak jego uchwalenia grozi dymisją rządu ?! FAKTY:
  14 grudnia 2016 r. marszałek sejmu usuwa z sejmu media, wbrew konstytucji Art. 61
  16 grudnia 2016 od rana jest napięcie i posłanka Pawłowicz mówi, że obrady będą przeniesione do sali kolumnowej, by opozycji uniemożliwić wypełnianie demokratycznych obowiązków? Po 14.30 marszałek orientuje się, że PiS nie ma kworum i chce użyć prowokacji, by przerwę ogłosić? Poseł Szczerba - przy zgłoszonych wnioskach : po słowach "kochany panie marszałku... muzyka łagodzi obyczaje, został wykluczony z obrad przez wyłączenie mikrofonu i ogłoszenie tego faktu usunięcia posła z obrad ? W obronie posła wystąpili posłowie opozycji dodatkowo informując o mediach ?Po wniosku zwołania rady seniorów - marszałek mógł ZAGASIĆ SWOJE KARY i przywrócić posła Szczerbę na obrady ? KTOŚ z PIS nie pozwolił na to, by spór zakończyć...? KTO wywołał rebelię i wykluczył opozycję z obrad, gdy po 5 godzinach marszałek o 21:45 , po uzupełnieniu listy posłów PiS ? ogłosił kontynuację obrad w sali kolumnowej (gdzie kilka godzin już trwały obrady klubu PiS)koniec przerwy i ...????
  SKANDAL posłowie opozycji byli traktowani, jak "gorszy sort" przesuwani do innych drzwi wejściowych, na schody, które zostały zablokowane itd itp .i nie mogli zgłaszać wniosków, poprawek , bo nie mieli warunków do pracy (również brak mikrofonów) i miejsc ?!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX