Kolejne stanowisko ważnej instytucji ws. działań rządu. Tym razem chodzi o media

Okręgowa Rada Adwokacka staje w obronie dziennikarzy, którzy podpadli rządzącym. W specjalnym stanowisku adwokaci przypominają, że
"ustawowym prawem i obowiązkiem prasy" jest informowanie obywateli oraz "sprawowanie w ich imieniu kontroli władzy".

"Nie powinno być podstaw do stawiania zarzutów naruszenia prawa dziennikarzowi, który jako pierwszy ujawnił opinii publicznej dostrzeżone przez siebie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organów państwowych oraz nadużycia władzy" - pisze, w przyjętym jednogłośnie, stanowisku Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie

Jak podkreślili warszawscy adwokaci, w ostatnich miesiącach  "jesteśmy świadkami represji kierowanych przez władzę publiczną wobec dziennikarzy śledczych".  "Z powodu wydawanych przez tych dziennikarzy publikacji na tematy związane z badaniem przeszłości rządzących polityków i urzędników państwowych i ewentualnego wpływu ich koneksji na sposób sprawowania władzy, a także publikacji ujawniających nieprawidłowości, jakie zostały przez tych dziennikarzy wykryte w organach władzy publicznej" - czytamy w oświadczeniu.

Przeciwko represjom protestowali już sami dziennikarze. "Do ataków na krytyczne media i ich dziennikarzy wykorzystywany jest aparat państwa i jego narzędzia. Coraz częściej mamy do czynienia tzw. „legal harassment” – czyli nadużywaniem prawa w celu prześladowania wybranych osób. Władza wykorzystuje środki, którymi legalnie dysponuje, do tłumienia chronionej ustawowo krytyki prasowej" - pisali w liście do zagranicznych organizacji dziennikarskich członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego.

Minister dał sygnał do ataku

Najgłośniejszą sprawą dotyczącą ścigania dziennikarza za ujawniane przez niego informacje jest przypadek Tomasza Piątka.

Departament do spraw Wojskowych Prokuratury Krajowej zajął się oskarżeniami jakie postawił dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" i Radia TOK FM, Antoni Macierewicz. Po opublikowaniu przez Piątka książki "Macierewicz i jego tajemnice", szef MON zarzucił dziennikarzowi, "stosowanie przemocy lub groźby wobec funkcjonariusza publicznego".

Od Macierewicza zamiast wyjaśnień - milczenie lub kłamstwa"

"Ustawowym prawem i obowiązkiem prasy jest urzeczywistnianie prawa obywateli do rzetelnej informacji i jawności życia publicznego, a także sprawowanie w ich imieniu kontroli władzy (ang. public watchdog) oraz wyrażanie krytyki społecznej. Rolą demokratycznej władzy jest natomiast stworzenie prasie warunków, by w nieskrępowany sposób mogła swoje funkcje i zadania w społeczeństwie wypełniać i cieszyć się swobodą wypowiedzi, wyrażania poglądów i osądów – również w przedmiocie działania organów państwowych" - pisze ORA w swoim stanowisku. I przypomina, że wolność słowa to konstytucyjna gwarancja.

Za krytykę trzeba zapłacić

Według krytyków rządzącej koalicji, elementem walki z wolnymi mediami jest też kara dla TVN. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała przed tygodniem, że telewizja powinna zapłacić blisko 1,5 mln złotych.

Bo materiały stacji TVN24, z czasów grudniowego kryzysu sejmowego, "propagowały działania sprzeczne z prawem i sprzyjały zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". - Członkowie rady mówią jednym głosem z politykami PiS - ocenił były szef KRRiT Juliusz Braun.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Kolejne stanowisko ważnej instytucji ws. działań rządu. Tym razem chodzi o media
Zaloguj się
 • tomasz_5_2010

  Oceniono 32 razy 26

  Kaczyński i jego hitlerowscy apologeci w oczywisty sposób łamią prawo, jawnie depczą polską konstytucję to nie dadzą sobie rady z pismakami?!

 • zgryz3

  Oceniono 28 razy 22

  Fruwało po Polsce hasło "Komuno, wróć!", to, psia jej mać, wróciła.

 • remo29

  Oceniono 25 razy 21

  Archiwizować, archiwizować, archiwizować. Żeby potem nie było "nic takiego nie mówiłem", "to jest wyrwane z kontekstu", "nie przypominam sobie" itd.

 • obeznany

  Oceniono 21 razy 19

  Polska upodabnia się w zastraszającym tempie do Rosji i Turcji. Po przejściu kolejnych czerwonych linii, nie ma już nawet szans, że to się zatrzyma lub odwróci.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 15 razy 13

  Pełzający "Stan Wojenny". Już chyba rozpoczęto nie tylko procesy polityczne ale i internowanie osób mających odwagę mieć poglądy polityczne. Propaganda też już tak samo kloaczna. Tylko lektorom z tzw. TVP brakuje mundurów. Transmisja prosto z PiSuaru trwa.

 • lodzermensz1

  Oceniono 10 razy 10

  Podobieństwo do Rosji Putina jest na razie powierzchowne.
  Prawdziwe podobieństwo nastąpi wtedy, gdy dziennikarze będą bici przez nieznanych sprawców, albo zaczniemy znajdywać ich zwłoki. Na to czekacie pisowcy? Czy może wtedy wzruszycie ramionami i powiecie, że to wina Tuska?

 • ewulka987

  Oceniono 9 razy 9

  Dobrze ,że jesteśmy w UE ,bo zamykanie niewygodnych dziennikarzy byłoby częstą informacją , a partia rządząca (PZPR=PiS) robiłaby już zupełnie co jej by się chciało ,bo według nich ich władza jest ponad prawem ,bo ich wybrał suweren,nie ważne ,że to tylko 18% uprawnionych do głosowania.Wstrętna PODŁA zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX