"Przecież nie chcemy, by ktoś pobił polską nastolatkę w Anglii, wrzeszcząc: Anglia dla Anglików"

"Antyimigracyjna propaganda pisowska, brak odpowiedniej reakcji ze strony rządu i policji oraz flirt rządzącej prawicy katolickonarodowej z prawicą nacjonalistyczną. Ten koktajl trujący umysły i sumienia niestety działa" - pisze Adam Szostkiewicz, po ataku na 14-latkę, do którego doszło w Warszawie.

Pochodząca z Turcji dziewczynka została zaatakowana, przez nieznanego mężczyznę, na warszawskiej Ochocie. Sprawca miał krzyczeć: Polska dla Polaków. Dziewczynka z obrażeniami trafiła w środę do szpitala. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napaści.

"Nie ma wątpliwości, że hasło „Polska dla Polaków” to zawołanie agresywnego rasistowskiego nacjonalizmu. Przed wojną było na ustach skrajnej prawicy i faszystów w odniesieniu do obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Z tym hasłem na ustach skrajna prawica ONR szła w latach 30. na pogromy" - przypomina Adam Szostkiewicz.

Publicysta "Polityki" nie ma wątpliwości, że atak to element większej całości. "Antyimigracyjna propaganda pisowska, brak odpowiedniej – czyli szybkiej i stanowczo potępiającej przemoc – reakcji ze strony rządu i policji oraz flirt rządzącej prawicy katolickonarodowej z prawicą nacjonalistyczną. Ten koktajl trujący umysły i sumienia niestety działa. Znów doszło do aktu przemocy" - pisze na blogu.

Sprawą rasistowskiego ataku na 14-latkę zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Premier potępia. Szef MSWiA prostuje informacje mediów

Szostkiewicz zwrócił uwagę, że według Prokuratury Krajowej "liczba ataków na tle rasistowskim w Polsce rośnie: 281 w 2015 roku, 417 w 2016 roku".

"Dlatego każdy „incydent” rasistowski powinien być napiętnowany i osądzony. Tak by politycy rządzący, odpowiedzialni za bezpieczeństwo obywateli i przybyszy z innych krajów, a także za reputację Polski na świecie, nie mogli powiedzieć, że nie wiedzieli. Przecież nie chcemy, by ktoś pobił polską nastolatkę w Anglii, wrzeszcząc: Anglia dla Anglików. Rasizmnacjonalizm jest zawsze złem" - podkreśla publicysta.

Warto zwrócić uwagę na to , jak na atak na 14-latkę zareagowali rządzący. "Nie ma miejsca na rasizm w Polsce" - napisał, w nocy z czwartku na piątek, premier.

Ale już szef MSWiA, któremu podlega policja, o rasizmie nie mówi. I polemizuje z informacjami przekazywanymi przez media i partie opozycyjne.

Do ataków na obcokrajowców dochodzi regularnie. Ofiarami są nie tylko osoby, które wyróżniają się kolorem skóry. W Lublinie np. doszło do napaści na obywateli Ukrainy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (135)
"Przecież nie chcemy, by ktoś pobił polską nastolatkę w Anglii, wrzeszcząc: Anglia dla Anglików"
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 26 razy 18

  Dać imigrantowi po mordzie, napluć w twarz kobiecie innej narodowości siedzącej samotnie w tramwaju, powybijać kamieniami szyby w "kebabie", drzeć zapijaczoną często kryminalną mordę "Polska dla Polaków"... itd. to jest Polski patriotyzm.

 • pepper-salt

  Oceniono 14 razy 14

  A ten kretyn ciągle o totalnej ....... Czy nie może ta miernota wyuczyć się czegoś innego?

 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 14

  "Polska dla Polaków" to główne hasło młodzieży, z honorami przyjmowanej przez biskupów na Jasnej Górze, z ochroną państwowej policji podczas swoich manifestacji. Naszych przewielebnych i świątobliwych rządzących obowiązuje moralność Kalego. Pobić cudzoziemską dziewczynkę w Polsce- dobrze, pobicie polskiej dziewczynki w innym kraju- źle.

 • tilow3

  Oceniono 21 razy 13

  Normalny człowiek rozumie znaczenie słowa rasizm. Rozumie również jakie następstwa mogą towarzyszyć temu, gdy nad Polską rozpleni się widmo np. faszyzmu albo podobnych ideologii. Pisowiec tego nie zrozumie, bo w jego mniemaniu, to on powinien czuć się zagrożony. Przypuszczam, na granicy z pewnością, że gdyby nie poprawność polityczna której politycy PiS tak nienawidzą, to Błaszczak ogłosiłby, że zagrożenie bardziej stanowiła ta dziewczynka dla prawdziwego Polaka który ją pobił, bo przez dotyk mógł się nabawić jakichś chorób, albo przejąć jakieś pasożyty, których my Słowianie nie posiadamy, ale "brudasy" z Afryki to i owszem! PiS to stan umysłu i nie można postrzegać ministra Błaszczaka rozumem, bo to nie ma najmniejszego sensu.

 • aprilapril

  Oceniono 12 razy 12

  W chamstwie i cynizmie, plaszczak dorownuje ziemkiewiczowi.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 12

  Populistyczny rząd polski reprezentujący interesy motłochu chciałby aby pobito polską dziewczynkę - miałby doskonały pretekst żeby ogłosić wyjście z Unii ...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 13 razy 11

  KTO skasował po sekundzie (!!!) ten wpis?

  a kiedy opozycja, wszystkie różnej maści stowarzyszenia itd zajmie się skutecznym DONIESIENIEM i dopilnowaniem by rozliczono dwie osoby:

  BŁASZCZAKA i SZYDŁA (w dowolnej kolejności)

  wiem to trudne, ale to TEST na waszą przydatność, bo nawet nie próbowaliście....

  oto jakieś 2 lata TEMU na ataki ONR w kościele Mariackim w Gdańsku na przedstawicieli KOD i wyprowadzenie (siłą?) przez policję osób z KOD oraz brak reakcji policji w stosunku do ONR (miedzy innymi wyzywającymi osoby z KOD, co ostatnio jest ścigane, ale tylko w stosunku do osób z OPOZYCJI, przez policję Błaszczaka i prokuraturę Ziobry - przez przypadek obydwu z rządu PIS), premier tego kraju i minister spraw wewnętrznych powiedzieli (nie wiem kto po kim papugował):

  KOD SAMĄ SWOJĄ OBECNOŚCIĄ PROWOKOWAŁ patriotyczną młodzież z ONR.

  Chyba jasne jest dla wszystkich, ze w ten sposób zarówno premier jak i minister wzięli w obronę stosujących przemoc ONRowców i cała organizację jaką reprezentują.

  Takie branie w obronę, stawianie ich za przykład patriotyzmu i PROMOWANIE tym samym, odbywa się wielokrotnie przy różnych okazjach.

  TERAZ...

  jest wiele zdjęć i dokumentów, które udowadniają, że osoby z ONR hejlują (jednoznacznie jest to rozumiane jako promowanie faszyzmu), wygłaszają hasła propagujące idee faszystowskie/rasistowskie, odwołują się do symboli itd...

  PRZYPOMINAM, że prawo polskie stanowi (jeśli jeszcze cokolwiek w TYM kraju znaczy), że promowanie faszyzmu jest KARANE

  proponuję także przeprowadzić eksperyment intelektualny i zastanowić się czy zdjęcia hejlujących reprezentantów PIS, PO, PSL czy KOD istnieją - ja wiem, ze NIE istnieją, co jednoznacznie rozwiązuje problem 'skłonności' całego środowiska

  dla mnie jest oczywiste, że premier i minister promują postawy faszystowskie, bo NAWET gdyby sami byli tego nieświadomi, to wiele osób i środowisk od lat informuje publicznie o tych przypadkach, więc te osoby ŚWIADOMIE wspierając ONR wiedzą, że to środowisko przynajmniej po części promuje faszyzm

  jeśli środowiska takie jak ONR są 'niepewne', 'nieczyste', 'istnieje podejrzenie o łamanie prawa' - to odpowiedzialny polityk nie będzie ich wspierał, a jeśli je wspiera - świadomie i wielokrotnie, to znaczy że popiera ich postawy

  to samo dotyczy KIBOLI - także nazywanych patriotyczna młodzieżą, tych samych, którzy handlują narkotykami, ludźmi, stosują powszechnie przemoc, są zorganizowanymi organizacjami przestępczymi, uprawiają bandyterkę (mordują się maczetami) i niszczą miasta - a przy okazji nazywają podwładnych Błaszczaka powszechnie, pogardliwie 'psami'.

  jak ZEPSUTYM MORALNIE trzeba być by ich bronić? I czy nie jest to wspieranie przemocy i łamania prawa?

  a niektórzy bronili KIBOLI już lata temu jak Romaszewski czy Kepa

  kiedy WY DZIENNIKARZE NABIERZECIE ODWAGI, by przynajmniej publicznie PYTAĆ dlaczego Błaszczak i Szydło promuje organizację, która w swoich szeregach ma wielu wyznawców faszystowskich idei?

  Czy wy zdajecie sobie sprawę, ze poprzez wasze MILCZENIE KOLABORUJECIE z tym psuciem demokracji?

  Parę takich PYTAŃ z waszej strony pohamowałoby zapędy takich osób do celowego lub bezmyślnego promowania ONR.

  organizacji, co do której wiele środowisk uważa, ze powinna być wręcz ZDELEGALIZOWANA

  BRAK WASZEJ REAKCJI, dziennikarze, powoduje, że Błaszczak coraz częściej promuje EKSTREMIZMY co najmniej ocierające się o faszyzm. Mało mnie interesuje czy te poglądy podziela, czy jest tak zepsuty moralnie, że każdą ideologię i zachowanie wesprze w walce z przeciwnikiem politycznym.

  KIEDY zaczniecie domagać się opozycjo i organizacje równościowe, ŚLEDZTWA w sprawie łamania prawa przez premier i ministra?

  na co czekacie?

  w Bawarii też czekano w latach 30...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 12 razy 10

  Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że Błaszczak to koszmarnie nisko urochodzny Cham? Do czworaków plebsie, won!

 • sailor20170605

  Oceniono 9 razy 9

  Trzeba być zwykłym zwyrodnialcem aby pobić czternastolatkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX