Jest wniosek do KRRiT. "Programy informacyjne TVP są de facto tubą propagandową rządu"

Platforma Obywatelska składa wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o wstrzymanie finansowania telewizji publicznej z budżetu państwa. Zdaniem PO, TVP nie realizuje misji publicznej.

- Udowodniliśmy na faktach i na liczbach, że w telewizji nagminnie jest łamany art. 21 ustawy o KRRiT - mówiła w Sejmie Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Przepisy, na które powołała się posłanka Platformy Obywatelskiej, mówią o obowiązku realizowania przez TVP "misji publicznej", co ma polegać na oferowaniu "całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom" zróżnicowanych programów, które powinny się cechować m.in. pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem.

- Nie ma tam ani obiektywizmu, ani rzetelności, ani bezstronności. Programy informacyjne i publicystyczne publicystyki społeczno-gospodarczo-politycznej są de facto tubą propagandową rządu - oceniła Śledzińska-Katarasińska.

- Oczekujemy także, by Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak wydawane były środki z budżetu przez TVP - podkreślała wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. -
Skoro tak wielkie pieniądze przekazuje się mediom publiczne, to powinny być rozliczone; powinniśmy wiedzieć na co wydawane są te pieniądze przeznaczane na "misję". A tego nie wiemy - stwierdziła Kidawa-Błońska.


Na przykład wczoraj TVP 1 dwa razy wyemitowała minutowy spot poświęcony pamięci zmarłej pięć lat temu Jadwigi Kaczyńskiej, matki prezesa PiS-u. Jedynka pokazała ten materiał o godz. 17 15 i tuż po głównym wydaniu „"Wiadomości”". To najlepsze czasy antenowe w TVP 1.

Z kolei portal TVP Info podawał również informacje o mszy świętej w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. Matka braci Kaczyńskich przez całą karierę zawodową pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN i jako nauczycielka języka polskiego. Nie pełniła żadnych funkcji publicznych.

"Jestem oburzony haniebną propagandą uprawianą przez PiS-owską telewizję: opluwa, kłamie">>>

O braku obiektywizmu telewizji publicznej wiele mówiło się w czasie jesiennego strajku lekarzy-rezydentów. Np.w materiałach portalu TVP Info pokazano zdjęcia jedną z protestujących lekarek Katarzyny Pikulskiej sugerując, że lekarka chętnie wydaje pieniądze na zagraniczne podróże. Tylko że lista wyjazdów okazała się w większości spisem wyjazdów na zagraniczne misje. M.in. do Kurdystanu, gdzie pomagała ofiarom wojny.

"To co zrobiło TVP, to po prostu świństwo"

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM