"Ul. Lecha Kaczyńskiego jest nazwą obowiązującą" - wojewoda mazowiecki nie daje za wygraną

Zamiast Trasy Łazienkowskiej aleja Lecha Kaczyńskiego. Znowu. Wojewoda mazowiecki po raz kolejny blokuje wykonanie uchwały warszawskich radnych.

Aleja Lecha Kaczyńskiego to dawna aleja Armii Ludowej. W styczniu, po tym jak wojewoda po raz pierwszy zdecydował o pojawieniu się na mapie Warszawy ul. Kaczyńskiego, stołeczni radni podjęli decyzję o zmianie nazwy na Trasę Łazienkowską.

Teraz ulica imienia byłego prezydenta wraca.

Jak przekonuje wojewoda mazowiecki, zamieszania nie byłoby, gdyby stołeczni radni wcześniej zmienili nazwy ulic, zgodnie z wymogami ustawy dekomunizacyjnej. A Lech Kaczyński to osoba godna tego, by mieć swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

Według Zdzisława Sipiery, działania władz stolicy to "brak dobrej woli" w sprawie dekomunizacji.

Przepychanki wokół al. Lecha Kaczyńskiego to najbardziej znany, ale nie jedyny przykład tego, jak wojewoda bez konsultacji z mieszkańcami zmienia nazwy ulic w Warszawie. "Ofiarą" ustawy dekomunizacyjnej padł np. Mały Franek patron ulicy na warszawskiej Woli. Zamiast upamiętnienia Franciszka Zubrzyckiego, działacza ruchu robotniczego, który walcząc z hitlerowcami w ramach komunistycznego ruchu oporu został przez nich zamordowany w 1942 r., jest ulica Inki Siedzikówny.

"Dekomunizacja" w cieniu protestów

Także w innych miastach sposób dekomunizowania ulic decyzjami wojewodów nie spodobał się samorządowcom i mieszkańcom. W Gdańsku władze zaprotestowały przeciwko zmianie nazwy ul. Dąbrowszczaków na Lecha Kaczyńskiego. W Katowicach nie podoba się nadanie imienia Lecha i Marii Kaczyńskich placowi, który od dziesięcioleci był placem Szewczyka. Także w Bydgoszczy radni nie zgodzili się na zmianę patrona - z Al. Planu 6-letniego w Bydgoszczy na  Al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Tak się władza z nami pierniczy" - katowiczanie zbulwersowani zmianą nazwy pewnego placu>>>

Ale we wszystkich przypadkach samorządowcy stoją na straconej pozycji, bo nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej zwiększyła znacząco uprawnienia wojewodów. Przepisy weszły w życie 7 stycznia. 

DOSTĘP PREMIUM