Nowy minister zdrowia o antykoncepcji: "To nie jest priorytet"

Min. Łukasz Szumowski nie zamierza znieść recept na tabletki "dzień po". Recepty wprowadził Konstanty Radziwiłł, choć praktycznie w całej UE kobiety mają do nich dostęp bez recepty.

- W tej chwili finansowanie i sposób przepisywania tej tabletki nie jest priorytetem w okresie dwóch tygodni mojego urzędowania. W związku z tym na razie nie przewiduję zmian. Nawet się nie zastanawiałem nad zmianami w tym obszarze - stwierdził minister Łukasz Szumowski, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Konstanty Radziwiłł, który przeforsował wprowadzenie recept na pigułki ellaOne, przekonywał, że to "po prostu" przywrócenie porządku. "Mamy sygnały od lekarzy ginekologów, że ten produkt jest nadużywany" - uzasadniał, choć z danych dotyczących sprzedaży nic takiego nie wynikało.

O wycofanie recept na pigułki "dzień po" pytali ministra posłowie opozycji.

Opozycja pytała też następcę Konstantego Radziwiłła o finansowanie zapłodnienia pozaustrojowego, zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych oraz walkę ze smogiem.

- Jeżeli będzie ustawa, która będzie wymagała stanowiska rządu, to takie stanowisko przedstawimy - cytuje ministra zdrowia Polska Agencja Prasowa.

"Przywracamy porządek"

Zaraz po tym, jak Łukasz Szumowski został powołany na stanowisko ministra zdrowia, media poinformowały, że następca Konstantego Radziwiłła należy do tych lekarzy, którzy podpisali tzw. deklarację wiary.

"Pigułki 'dzień po' na receptę? To jak splunięcie w twarz kobietom">>>

Zgodnie z zapisami tego dokumentu, przygotowany kilka lat temu przez tytułowaną "przyjaciółką Jana Pawła II" Wandę Półtawską -  "antykoncepcja jest pogwałceniem dekalogu, a in vitro odrzuceniem Stwórcy".

Jak komentował w Radiu TOK FM poseł Michał Kamiński, "poglądy nowego pana ministra zdrowia to są poglądy ministra zdrowia Arabii Saudyjskiej". - Przecież w tej deklaracji napisano, że seks uprawiać można tylko w pobłogosławionym przez Boga związku - podkreślił w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Polska coraz bardziej zbliża się do Salwadoru. Projekt zaostrzający przepisy skierowany do komisji

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
"To nie jest priorytet". Nowy minister ws. pigułek "dzień po" nie wycofuje decyzji Radziwiłła
Zaloguj się
 • jggc

  Oceniono 9 razy 9

  Taki sam katol i tchórz jak poprzednik. Już sama deklaracja wiary jest sprzeczna z Ustawą Zasadniczą. Nie spodziewajmy sie po tym figurancie niczego dobrego.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 13 razy 9

  Gdy patrzę na tego ministra, dochodzę do wniosku, że antykoncepcja jednak jest priorytetem.
  Kobieta ma bowiem prawo bronić się przed zgubnymi skutkami spontanicznego seksu z tym panem.
  O ile w przypadku rzeczonego ministra spontaniczność jest w ogóle możliwa.
  Chodzi mi o to, że nie powie on ani nie zrobi nic, nim się nie zastanowi nad tym Jarek.

 • tegepe

  Oceniono 10 razy 8

  Że też w tym chorym kraju nie ma zdrowo myślących ministrów „zdrowia”,

 • maura4

  Oceniono 12 razy 8

  On mówi, że kobiety, ich zdrowie, też psychiczne, nie są priorytetem dla tego rządu. Mówi prawdę.

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy 7

  '...żeby ci proststa wypadła ! ! ! !

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 9 razy 5

  Żeby ludzie przytomni na umyśle nie wiązali jakichkolwiek nadziei z Szumskim przypominam, że jest on sygnatariuszem „DEKLARACJI WIARY Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej” .
  Moim zdaniem taką deklarację mógł podpisać i stosować w życiu zawodowym tylko człowiek niezrównoważony psycho-intelektualnie,
  ______________

  DEKLARACJA WIARY Lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej

  Nam - lekarzom - powierzono strzec życie ludzkie od jego początku...

  1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

  2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: - ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, - moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

  3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się "współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia" - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

  4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

  5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim - aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, - potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

  6. UWAŻAM, że - nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań - lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.

 • jggc

  Oceniono 4 razy 4

  Chłopaczek wie skąd wiatr wieje. Zrobi z siebie śmiecia ale za to ambicja zaspokojona i możliwości inne. Tylko tyle że władza mija a twarz ma się tylko jedną Panie śmieciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX