Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat. Polski himalaista walczy o życie

Akcja ratunkowa pod ośmiotysięczynikiem Nanga Parbat. Utknęło tam dwoje himalaistów Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomasz Mackiewicz, którzy podejmowali próbę zdobycia tej góry zimą. W akcji mogą wziąć udział członkowie Narodowej Zimowej Wyprawy na K2.

Oficjalny komunikat mówi o tym, że wczoraj w nocy z Francji przyszła informacja o tym, że Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz utknęli na wysokości ok. 7400 metrów pod kopułą szczytową Nanga Parbat, który ma 8126 metrów wysokości.

"Po nocy spędzonej na tej wysokości podjęli próbę zejścia niżej. Na chwilę obecną znajdują się nadal na wysokości ok. 7400m w oczekiwaniu na pomoc" - informuje Janusz Majer.

Akcję ratunkową koordynują ambasady Francji i Polski w Pakistanie. W zespole koordynującym jest tez lekarz wysokogórski i himalaista Robert Szymczak.

Na profilu Tomasza Mackiewicza pojawiła się prośba o zbiórkę pieniędzy na helikoptery, które mógłby wziąć udział w akcji ratunkowej.

O sytuacji poinformowano też wyprawę na K2 - "podjęta została decyzja: czterech himalaistów wyprawy (wyposażonych w sprzęt ratowniczy oraz tlen) oczekuje na informacje w sprawie helikoptera (możliwości przelotu), aby ruszyć z bazy pod K2 na akcję ratunkową pod Nanga Parbat".

Dwa dni temu Tomasz Mackiewicz informował, że razem z Elisabeth Revol na wysokości 7300 metrów.

Dramat na Nanga Parbat. Dziennikarz, który w zimie 2016 roku był pod górą, mówi o sytuacji Mackiewicza i Revol

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM