Morawiecki wyjaśnia, dlaczego nie poparł ustawy o IPN: Brakuje mi w ustawie słowa "niemiecki"

"Izrael stanowczo sprzeciwia się decyzji polskiego Senatu" - poinformował rzecznik izraelskiego MSZ. PO wzywa prezydenta do zawetowania kontrowersyjnych przepisów. A ojciec premiera tłumaczy, dlaczego wstrzymał się od głosu podczas głosowania.

- W tej ustawie brakuje mi słowa "niemiecki". Nie głosowałem, bo tam jest słowo nazistowski - mówił w Sejmie Kornel Morawiecki, który przed tygodniem wstrzymał się od głosu.

Podobnie zachowała się -  w miniony piątek - większość posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Kontrowersyjną nowelizację poparli tylko: Paulina Hennig-Kloska, Michał Jaros,Paweł Kobyliński,Paweł Pudłowski i Marek Sowa z Nowoczesnej oraz Grzegorz Furgo i  Zbigniew Pawłowicz

W nocy Senat przegłosował ustawę, bez żadnych poprawek. "Izrael stanowczo sprzeciwia się decyzji polskiego Senatu" - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Izraela.

Przyjęta w nocy nowelizacja ustawy o IPN zakłada karę do trzech lat więzienia za publiczne przypisywanie Polakom odpowiedzialności, między innymi, za zbrodnie popełnione przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Czytaj też: Senator Anders krytycznie o ustawie ws. IPN. Ale ostatecznie i taak była "za">>>

Andrzej Duda zdecyduje

Po nocnym głosowaniu w Senacie losy kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN są w rękach prezydenta.

Platforma Obywatelska apeluje do Andrzeja Dudy. - PiS po zniszczeniu sądów, służby cywilnej i armii niszczy jedno z ostatnich dóbr: sojusze i autorytet Polski na arenie międzynarodowe. Niech prezydent  jak najszybciej podejmie decyzje o zawetowaniu. . Niech nie będzie zakładnikiem PiS-owskiego szaleństwa - mówił w Sejmie Tomasz Siemoniak.

Wiceprzewodniczący PO wezwał też Jarosława Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego do zabrania głosu w sprawie ustawy o IPN.

Zmiany w ustawie o IPN mogą przynieść odwrotny skutek. "Seria artykułów o szmalcownikach">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (88)
Morawiecki wyjaśnia, dlaczego nie poparł ustawy o IPN: Brakuje mi w ustawie słowa "niemiecki"
Zaloguj się
 • taunus68

  Oceniono 28 razy 16

  Sytuacja się powoli klaruje choć pisowskie trolle pobrzękują drewnianą szablą,coraz bardziej pusto robi się wokół nas,a Władimir dobrotliwie się uśmiecha i cierpliwie czeka...

 • kemor234

  Oceniono 20 razy 10

  Trudno będzie udowodnić dzisiejszym Niemcom zbrodnie poprzedniego pokolenia. Faktem bezspornym jest, ze popełniali je "naziści".
  Zastanawiam się, czy kiedyś Polacy jak będą próbowali na nowo układać pozytywne stosunki ze światem, znajdą sposób by skutecznie odciąć się od działań PIS. Czy świat zrozumie ...

 • spyderman2

  Oceniono 19 razy 9

  pis nienawidzi niemców ale rozbija się po drogach (dosłownie) luksusowymi NIEMIECKIMI limuzynami za 2,5 miliona sztuka - bo są najluksusowsze a tylko takimi chcą wozić te ludzkie pany swoje cenne dudy

 • munaciello

  Oceniono 11 razy 7

  A austriacki?
  A ukraiński?
  A włoski?
  A węgierski?
  A słowacki?
  A rumuński?
  A bułgarski?
  A chorwacki?
  A japoński?

 • pyffello114

  Oceniono 12 razy 6

  Ale Ryszarda Czarneckiego nazywajacego Roze Thum szmalcownikiem poparl.

 • sil.m

  Oceniono 15 razy 5

  Tak to w polityce bywa - to tylko tańce i hołubce harcowników pislamu przed ustawą " Zamach smoleński" .Twardogłowi jak za PRU-u. Tylko my mamy rację i nikt nam nie wmówi, że czarne jest białe.

 • sss9

  Oceniono 8 razy 4

  Morawieckiemu, który od lat finansowo wspierał skrajną prawicę, brakuje słowa "niemieckie", ale już "ukraińskie" uważa za celne. oprawki za 2 tys. i garniak za 15 ciągle nie robią z niego Europejczyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX