Społeczne Agencje Najmu mają nie tylko zapewnić tanie mieszkanie pod wynajem, ale też pomoc psychologa

Ministerstwo Rozwoju rusza z konkursem na tworzenie Społecznych Agencji Najmu, czyli pośredników wynajmu niedrogich mieszkań. Dla lokatorów będzie to alternatywa między lokalami komunalnymi a rynkiem komercyjnym.

Społeczne Agencje Najmu, mają pomagać właścicielom uzyskać ciągłość opłat. Będą też gwarantowały naprawy związane z użytkowaniem mieszkania.  Dla lokatorów będzie to alternatywa między lokalami komunalnymi a rynkiem komercyjnym.

Agencje mają przede wszystkim wspierać osoby w trudnej sytuacji, dodatkowo oferując im pomoc asystenta czy psychologa.
Konkurs Ministerstwa Rozwoju skierowany jest do gmin, powiatów i związków międzygminnych - dofinansowanie projektów może sięgać nawet 93 proc..

Nie czekając na wyniki konkursu Warszawa, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Habitat for Humanity, utworzyła pierwszy w Polsce SAN. - Warszawa uruchomiła  14 lokali, które nie stanowią zasobu komunalnego w mieście tylko są lokalami, które miasto dostało w spadku - mówi dyrektor krajowy stowarzyszenia Magdalena Ruszkowska-Cieślak:

W Polsce co dwudzieste mieszkanie wynajmowane jest na rynku komercyjnym, około 10 proc. wszystkich mieszkań to lokale socjalne i komunalne.

DOSTĘP PREMIUM